Obce nechtějí nový režim vstupu do Brd

Obce a města v blízkosti vojenského újezdu Brdy žádají o odložení nového režimu, který upravuje vstup do jeho prostoru. Nový režim má platit od 1. ledna. Ruší například úplně dosavadní vydávání povolení k vstupu a umožňuje komukoliv víkendový vstup do vybraných okrajových částí.


Obce a města v blízkosti vojenského újezdu Brdy žádají o odložení nového režimu, který upravuje vstup do jeho prostoru. Nový režim má platit od 1. ledna. Ruší například úplně dosavadní vydávání povolení k vstupu a umožňuje komukoliv víkendový vstup do vybraných okrajových částí. Obcím se ale nelíbí výběr těchto oblastí ani další zpřísnění režimu a chtěly by o něm ještě s armádou jednat. Pro příští rok zvažují založení svazku obcí kolem Vojenského újezdu Brdy, řekl místostarosta Strašic na Rokycansku František Nerad.
Zástupci 13 obcí sepsali výzvu a dnes ji poslali na ministerstvo obrany. "Vyjádřili jsme nespokojenost s postupem projednávání a rozhodování o režimu vstupu do vojenského újezdu, který se obyvatel a návštěvníků našich měst a obcí bezprostředně dotýká a má na běžný život v těchto obcích vliv," řekl Nerad. Podle zástupců obcí armáda zpřístupní pro turistiku a sběr lesních plodů pouze zanedbatelné okrajové části a jinak režim zpřísní. Obcím by se líbil podobný režim, jaký byl za první republiky. Tehdy mohli lidé kromě doby střeleb chodit kamkoliv do prostoru. Nyní je vojenský prostor přístupný jen na vydaná povolení. Sedm nově vyčleněných ploch je podle Nerada málo, armáda jistě mohla najít více míst o větší rozloze.
Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek řekl, že armáda otevírá vojenské újezdy, protože o to byl zájem a nebyl důvod bránit vstupu na vybraná zajímavá a bezpečná území. "Podle zkušeností může v budoucnu dojít ke změně: pokud by to nefungovalo, může se újezd zavřít, nebo naopak se může přístupné území ještě rozšířit, to ale záleží na tom, jak se to osvědčí," řekl Čírtek. Tím, že armáda otevře část území, podle něj navazuje právě na prvorepublikovou tradici zpřístupnění újezdu.
Mnohé obce v okolí újezdu se snaží rozvíjet turistický ruch. "To jde ale těžko, když k nám někdo přijede a zjistí, že se do újezdu smí jen o víkendu a navíc do velmi malého území," uvedl Nerad. Strašice i další obce se domnívají, že za dodržování určitých podmínek by bylo možné zpřístupnit daleko větší lesní plochy a nejen v sobotu a neděli. "Armáda se v minulých letech několikanásobně zmenšila, ale vojenské újezdy zůstávají stále stejně velké," argumentuje Nerad.
Vedení Strašic i okolních obcí se domnívá, že armáda by měla víc se samosprávou hovořit o sousedském soužití v újezdu. Konkrétně ve Strašicích se po podzimních volbách změnilo vedení a Nerad neví, jak moc s armádou jednalo minulé vedení obce, které bylo podle něj naopak proti otevření újezdu veřejnosti.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 21.12.2006 13:500 +
 
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq