Oblíbené cyklobusy vyjíždějí z Plzně od tohoto víkendu

Tuto sobotu vyjede letos první Brdský cyklobus, Cyklobus český les a Cyklobus Mže.

Cílená propagace v Plzni

Od soboty mohou obyvatelé Plzeňského kraje opět využívat při svých výletech na kolech oblíbené cyklobusy. Se začátkem turistické sezóny zahajuje ČSAD autobusy Plzeň letošní provoz speciálních sezónních autobusových linek, které přepravují turisty i s jejich koly. Na několika linkách vyjedou autobusy se zvláštním přívěsem umožňujícím přepravu patnácti až čtyřiceti jízdních kol. Díky tomu se mohou cykloturisté, ale i pěší turisté dostat do míst, kam žádná jiná veřejná doprava nevede.

„Snažíme se vycházet vstříc cykloturistům v Plzeňském kraji, kterých je rok od roku více. Cyklobusy již neodmyslitelně patří k letnímu období, kdy lidé vyjíždí na kolech do přírody. Cyklobusy ale nejsou jenom pro cyklisty. V posledních letech s nimi jezdí i stále větší množství pěších turistů,“ říká ředitel ČSAD autobusy Plzeň Jaroslav Vejprava.

V sobotu 28. dubna vyjede letos poprvé tradiční Brdský cyklobus z Plzně do Příbrami. Vyveze rodiny s dětmi i s jejich koly bezpečně přímo až na hřeben pohoří Brdy přezdívaného „malá Šumava“. Nově vzniklá chráněná krajinná oblast Brdy jim čerstvě nabízí krásné nové pěší a cyklistické trasy, které jsou postupně značeny. Stále atraktivní jsou ale i již tradiční cesty vedoucí rozsáhlými lesy k vrcholu legendárního Třemšína nebo k břehům zádumčivého Padrťského rybníka. Lákavá je i návštěva vyhlášeného hornického muzea v Příbrami včetně prohlídky štol a jízdy důlními vláčky.

Od soboty 28. dubna bude pravidelně po celé léto jezdit i Cyklobus Český les z Plzně přes Bělou nad Radbuzou do Přimdy a zpět. Po trase cyklobusu se nachází mnoho zajímavých turistických míst. Koncový úsek trasy pak přímo prochází středem chráněné krajinné oblasti Český les s mimořádně zachovalým přírodním prostředím.

Třetím cyklobusem v Plzeňském kraji, který v sobotu letos poprvé vyjede, je Cyklobus Mže z Plzně přes Tachov do Staré Knížecí Huti v Českém lese. Jeho trasa vede kolem Hracholuské přehrady přes historická města Stříbro, Bor a Tachov do severní části Českého lesa.

O měsíc později, v sobotu 26. května pak bude zahájena přeprava jízdních kol i na lince ze Sušice přes Srní a Modravu až na Kvildu.

O letošním provozu Zelených autobusů a cyklobusů po Šumavě zatím není rozhodnuto. Správa Národního parku Šumava nyní vybírá dopravce.

Obliba cyklobusů v Plzeňském kraji rok od roku roste. I díky cyklobusům se daří do Plzeňského kraje lákat stále více turistů ze všech koutů republiky, kteří si mohou užít nádherných cyklistických tras v nedotčené přírodě.

Cyklodoprava má na Plzeňsku již dlouhou tradici. Nejprve se jízdní kola vozila přímo v autobusech, kde byly vymontovány zadní sedačky a na jejich místo se skládaly bicykly. Později byly zavedeny závěsné skříně za autobusy. Nejnovějším řešením jsou speciální přívěsy na přepravu kol, jejichž kapacita je mezi patnácti až čtyřiceti jízdními koly. Jejich nakládku a vykládku obvykle zajišťuje zvláštní průvodce cyklobusu nebo řidič.

BRDSKÝ CYKLOBUS – www.csadplzen.cz/brdy

Na běžné autobusové lince č. 440555 z Plzně do Příbrami jezdí tzv. „Brdský cyklobus“ již od letní sezóny 2008. Autobus s cyklovlekem jede na trase Plzeň - Starý Plzenec - Spálené Poříčí -Míšov/Brdy – Rožmitál – Příbram a obslouží tak všechny turisticky atraktivní body brdských vrcholků. Opět jsou zavedeny i spoje Příbram – Míšov a opačně.

Cyklisté mohou po trase navštívit řadu zajímavostí, například Spálené Poříčí, Padrťské rybníky, legendární vrch Třemšín, půvabný Rožmitál pod Třemšínem, nebo Hornické muzeum v Příbrami.

Klasický cyklobus jede každou sobotu, neděli a svátek od 28. dubna až do 30. září 2018 a je zajištěna přeprava minimálně 27 ks jízdních kol.

Z Plzně vyjíždí v 7:45 hodin a jede přes Brdy až do Příbrami. Z Příbrami jede spoj v 10:30 hodin s konečnou zastávkou Míšov. V Příbrami je možný přestup z vlaku Sp 1684 Cyklo Brdy od Prahy.

Z Míšova nazpětdo Příbrami jede ve 13:00 hodin. Z Příbrami jede přes Brdy nazpět do Plzněv 15:30 hodin.

I letosbude nabízena rozšířené přepravy jízdních kol také u spojů v pracovní dny, a to v červenci a srpnu. Bicykly budou přepravovány v skříňovém vleku s kapacitou 12 kol.

Takto bude možné vyvézt jízdní kola nejen do vrcholových partií Brd na spojích v 6:15 z Rožmitálu p. Tř. směr Plzeň, v 7:45 z Plzně do Rožmitálu, v 14:35 z Rožmitálu na Plzeň a v 18:30 z Plzně do Rožmitálu pod Třemšínem.

CYKLOBUS ČESKÝ LES - www.csadplzen.cz/ceskyles

Vroce 2009 vznikla z iniciativy dopravce ČSAD autobusy Plzeň a.s. a obcí Bělá nad Radbuzou, Hostouň, Poběžovice turistická linka č. 440444„ Cyklobus Český les“. Později se připojila i Přimda a autobus nyní jezdí v trase Plzeň- Nýřany - Horšovský Týn - Bělá nad Radbuzou – Železná- Přimda. Optimální turistické spojení západočeské metropole s Horním Chodskem a CHKO Český les.

Cyklisté mohou po trase navštívit řadu zajímavostí, například Hrad a zámek v Horšovském Týně, romantické Sedmihoří, nepoznaný Český les, města Bělá, Hostouň a Poběžovice, pramen řeky Radbuzy, hrad Přimda, rybník Sycherák.

Autobusy pojedou s cyklovlekem každou sobotu, neděli a svátekjiž od 28. 4., závěrečná jízda pak bude 30.9. 2018. Z Plzněvyjíždí autobus v 8:00 hodin, nazpět do západočeské metropole pojede letos nově již také zPřimdy, a to v 16:50. Přeprava minimálně 24 ks jízdních kol.

CYKLOBUS MŽE – www.csadplzen.cz/mze

Město Tachov s podporou Plzeňského kraje stojí za vznikem cyklobusem Mže (linka č. 440333), který začal sloužit od roku 2013.

Z Plzně je veden kolem Hracholuské přehrady přes historická města Stříbro, Bor či Tachov, až doveze cestující do severní části Českého lesa.

Autobus vyjede z Centrálního autobusového nádraží v Plzni vždy v 8:15 hodin, do Staré Knížecí Huti v nadmořské výšce cca 700 metrů dorazí v 10 hodin a 5 minut.

Nazpět do západočeské metropole pojede do 10. 6. v 15:50 ze zastávk yLesná, StaráKnížecí Huť. Přes Tachov (v 16:25) má příjezd do Plzně těsně před tři čtvrtě na šest.

Od 10. června pak bude spoj veden pouze ve zkrácené trase, a to ze zastávky Tachov, Rychta (16:20) směr Plzeň.

Kromě spojů z/do Plzně lze během května a do půli června cestovat cyklobusem dalšími spoji vedenými během dne mezi Starou Knížecí Hutí a Tachovem či opačně. Ze zastávky Tachov, aut.nádr. jede spoj také ve 13 hodin směrem do vrcholové zastávky Lesná, Stará Knížecí Huť.  Je tak velmi vhodné zejména pro místní kolaře na krásný odpolední výlet.

Všechny spoje zároveň obsluhují sportovní areál se zastávkou Tachov, Rychta.

Autobus s vlekem pro jízdní kola tzv. Cyklobus Mže jezdí v období od 28. dubna až do 30. září 2018, a to každou sobotu, neděli a státní svátek. Přeprava minimálně 19 ks jízdních kol.

JÍZDNÉ A DOVOZNÉ

Cena za přepravu osob v uvedených cyklobusech se řídí dle zvláštního ceníku za ujetý kilometr. Je však poskytována řada slev. Držitelé karet ISIC / ISTC obdrží 20% slevu, platí i sleva na žákovské jízdné.

Cena za přepravu jízdního kola je jednorázově bez ohledu na přepravovanou vzdálenost 30 Kč za jednosměrnou jízdenku. Pro zpáteční přepravu kola je možné využít zpáteční dovozné se slevou za cenu 20 Kč. Zpáteční dovozné se poskytuje po předložení jízdenky z opačného směru, u které neuplynulo více jak 36 hodin od jejího vydání (tedy např. od soboty 7:40 do neděle 19:40).

Velkým lákadlem je zvýhodněné Rodinné jízdné, které může využít skupina až pěti osob, z nichž jen dva mohou být starší 15 let. Jízdné je ideální pro rodiče s až třemi dětmi do 15 let. Příbuzenský vztah však není podmínkou. Druhým tahákem pro skupiny s malými cestovateli je bezplatné dovozné na dětské složitelné kočárky, skládací dětský přívěsný vozík za jízdní kolo a na jízdní kola pro děti do 6 let.

REZERVACE, PŘEDPRODEJ

Velmi se osvědčila změna způsobu rezervace míst pro osoby i jízdní kola, která je nyní pohodlnější (i přes Internet) a přístupnější pro více úseků.

Jízdenku včetně místenky (pro osobu nebo pro osobu + jízdní kolo) lze zakoupit ve všech kamenných kancelářích AMS BUS v Česku i na Slovensku.

Nákup je možné uskutečnit také po Internetu z adresy www.csadplzen.cz/e-jizdenka. Cena místenky u tzv. elektronické jízdenky nebo u místenky z klasické prodejny je ZDARMA.

Jízdenky lze samozřejmě nadále zakoupit rovněž přímo u řidiče autobusu v nástupní zastávce.

The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 28.04.2018 08:140 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka