Okolo Bubnu létaly drony

Nevšední podívaná se naskytla návštěvníkům historické zříceniny hradu Buben u Plzně. O víkendu 15. a 16. srpna se tam uskutečnily mezinárodní závody dronů v FPV létání.


Jedná se o velmi atraktivní disciplínu spojenou s bezpilotními letouny, jejíž obliba celosvětově roste. Soutěžící vidí pomocí speciálních brýlí přesně takový obraz, který snímá kamera na dronu a mají za úkol zdolat v co nejrychlejším možném čase připravenou trať. Castle Buben Race 2020 zorganizovala společnost Rotorama, potřebnou součinnost poskytla Správa informačních technologií města Plzně, městská organizace, jež realizuje řadu aktivit v oblasti bezpilotního létání.

„Drony k Plzni neodmyslitelně patří, západočeská metropole byla prvním městem v České republice, které získalo povolení k provádění leteckých prací. Odborníci z Drony SIT se stali díky úspěšné spolupráci s hasiči, policisty a záchranáři jako první v tuzemsku oficiální součástí integrovaného záchranného systému. Bezpilotní letouny dokážeme využít v boji proti kůrovci, v rámci přesných inspekcí nejrůznějších objektů a v řadě dalších oblastí,“ uvedl primátor města Martin Baxa.

Podle technického náměstka primátora Pavla Šindeláře, jenž má ve své gesci Správu informačních technologií města Plzně, město také jejím prostřednictvím organizuje například festival bezpilotního létání Dronfest, který byl zařazen mezi TOP akce svého druhu na světě. „Ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni jsme spustili certifikátový program zaměřený na bezpilotní létání. Naším cílem je mít zde co nejvíce odborníků v této oblasti, a proto nesmíme zapomínat, že často jsou to právě zajímavé volnočasové činnosti, díky kterým lidé průmysl bezpilotního létání začnou objevovat. Rádi tedy podporujeme místní FPV komunitu a aktivity, které přispívají k jejímu rozvoji, “ řekl náměstek Pavel Šindelář.

Soutěžního klání nazvaného Castle Buben Race 2020 se zúčastnilo pětadvacet pilotů z tuzemska i zahraničí, na které čekala zajímavá trať v opravdu nevšedním prostředí historické zříceniny hradu Buben u Plzně. „Určitě to byl pro piloty zážitek, jelikož závody na zřícenině hradu jsme pořádali vůbec poprvé. Inspirovali jsme se v Rakousku, kde se konal závod světové série Drone Champions League, a to na zřícenině hradu Reutte. Děkujeme kolegům ze SIT Portu Správy informačních technologií města Plzně, že nám pomohli toto místo vytipovat a připravit technické zázemí. Uskutečněný závod byl součástí ligy, kterou pořádáme, šlo o jeden ze šesti závodů konaných na různých místech České republiky,“ vysvětlil Petr Lendvorský ze společnosti Rotorama.

Na víkend v okolí Plzně budou vzpomínat nejen piloti, ale i přítomní diváci. Hrad byl pro návštěvníky otevřen z důvodu bezpečnosti jen částečně, podívanou mohli sledovat z dostatečné vzdálenosti za ochrannými sítěmi. „FPV létání se závodními drony je úžasná, ale také náročná disciplína. Při tomto závodu piloti létali s drony rychlostí téměř 140 kilometrů v hodině, přičemž zmíněných hodnot dosahovali v podstatě za zlomek vteřiny. Pokud by šlo o delší trať, byli by schopni pokořit rychlost až 180 kilometrů v hodině,“ dodal Petr Lendvorský.

Podle Tomáše Cholinského, ředitele úseku SIT Port Správy informačních technologií města Plzně, se v západočeské metropoli daří k bezpilotnímu létání přivádět čím dál více mladých lidí, a to skrze nejrůznější aktivity. „Začínáme v podstatě už od základní školy, v Centru robotiky máme kroužky zaměřené na stavbu závodního dronu a FPV létání, které vedou členové místní FPV komunity. Pak je tu samozřejmě Dronfest a s ním spojené soutěže pro studenty a nadšence do bezpilotního létání. Právě v rámci zmíněného festivalu bezpilotního létání pravidelně spolupracujeme se společností Rotorama, jsou to profesionálové, které v jejich aktivitách vždy rádi podpoříme a budeme se těšit na další akce, jež nabídnou vyznavačům FPV létání v regionu zajímavé příležitosti,“ uvedl.

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 17.08.2020 17:050 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka