Ondřej Bank v úterý v Plzni podpořil kampaň Respektuj 18

Plzeňský kraj je patnerem projektu s názvem Respektuj 18, který upozorňuje na vysokou toleranci pití alkoholu u dětí a mladistvých.

weby na míru UNIWEB

Na náměstí Republiky v Plzni byl v úterý umístěn informační stánek na podporu této kampaně a návštěvníci zde mohli změřit síly s ambasadorem projektu Ondřejem Bankem.

Den Respektuj 18 se uskutečnil již popáté, návštěvníci si mohli u stánku popovídat například s odborníkem na závislosti, získat užitečné rady, ale také si vyzkoušet lyžařský trenažér a zasoutěžit si tak s mistrem ČR v lyžování Ondřejem Bankem. Zahájení akce se na plzeňském náměstí kromě jiných hostů zúčastnila náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová: „Kraj jako zřizovatel středních škol a učilišť má šanci ovlivnit žáky právě ve věku 15 až 19 let a vysvětlit jim důsledky pití alkoholu, a to také v souvislosti s řízením vozidel. Chtěli bychom, aby si uvědomili svoji odpovědnost a také to, že auto v rukou podnapilého řidiče se stává zbraní.“

Projekt Respektuj 18 vznikl před pěti lety ve spolupráci města Plzeň, Centra protidrogové prevence a terapie a Plzeňského Prazdroje. Za tu dobu se ke kampani přidali čtyři další významní partneři, a to Plzeňský kraj, Moravskoslezský kraj, Městská část Praha 14 a město Ostrava. Z malé pilotní akce na Plzeňsku se tak během několika mála let stala zavedená kampaň, o které každoročně píší celorepubliková média. V roce 2016 ji zaznamenalo bezmála 2 miliony Čechů a aktivně ji vyjádřilo podporu přes 100 tisíc lidí včetně více než 550 provozovatelů hospod a restaurací. Letos se navíc projekt Respektuj 18 rozšířil i k našim sousedům na Slovensku.

Současné statistiky sice ukazují mírný pokles spotřeby alkoholu u dětí, přesto se Česká republika stále řadí mezi země s nejvyšším počtem nezletilých, kteří začínají pít velmi brzy. Český národ je velmi tolerantní k pití alkoholu před dovršením 18 let a tento přístup od nás lehce přebírají děti v našem okolí. Až 68 % šestnáctiletých tvrdí, že první zkušenost s alkoholem měli před svými třináctými narozeninami*. Projekt Respektuj 18 apeluje na rodiče a širokou veřejnost, aby tuto problematiku nepřehlíželi, ale aktivně ji řešili. Zároveň nabízí konkrétní rady a tipy pro rodiče jak o alkoholu s dětmi diskutovat a pro provozovatele hospod a restaurací jak zvládat každodenní situace spojené s prodejem alkoholu nezletilým.
Jednou z letošních novinek v projektu Respektuj 18 je pravidelná měsíční rubrika odborníka, který s Vámi bude řešit aktuální témata, například jak dítě připravit na školní výlet. Jeho pohled na věc naleznete na webových stránkách www.respektuj18.cz.

* Zdroj: Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách, 2015.


Fotogalerie
NetConcert Bobby Shew

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Velikáni filmové hudby

Hlavní zprávy

 

NetConcert Music by Frank Zappa
uniweb weby