Ordinace zůstaly zavřené, někteří pacienti se zlobili

V Plzeňském kraji dnes zavřela svoje ordinace většina praktických lékařů. Podle některých odhadů 70 procent až místy 90 procent. Protestovali proti výši úhrad za péči, které považují za nízké. Pacienti, kteří přesto přišli do ordinací, našli většinou na dveřích letáky a upozornění o stávce, našli tam také informace o nejbližších otevřených ordinacích.

Cílená propagace v Plzni

V Plzeňském kraji dnes zavřela svoje ordinace většina praktických lékařů. Podle některých odhadů 70 procent až místy 90 procent. Protestovali proti výši úhrad za péči, které považují za nízké. Pacienti, kteří přesto přišli do ordinací, našli většinou na dveřích letáky a upozornění o stávce, našli tam také informace o nejbližších otevřených ordinacích. Někteří pacienti protest lékařů přijali s pochopením, jiní se v prázdných čekárnách zlobili. Lékaři v okresech se setkali na odborných seminářích.
"Je to hrozné, zrovna, když jednou za čas potřebuji doktora, tak tu není," zlobila se před zavřenou ordinací v Plzni mladší žena. Naopak starší pacientka, která do čekárny přišla, měla pro protest lékařů pochopení. "Určitě by si zasloužili víc peněz, mají těžkou a odpovědnou práci," domnívá se. "Musím to nechat na zítra, nedá se nic dělat, tolik nespěchám," reagoval na zavřené dveře ordinace starší muž, který si přišel pro recept na léky.
Například v Plzni podle krajské zástupkyně praktických lékařů Evy Pohořalé stávkovala naprostá většina lékařů, pro pacienty byla zajištěna péče na třech poliklinikách, na dalších dvou pracuje vždy jeden lékař. Podle jejích informací se do akce zapojilo asi 80 procent privátních praktických lékařů v Plzni a na Domažlicku, 40 procent na Tachovsku a 90 procent na Rokycansku. Pohotovostní lékaři ošetřovali hlavně akutní případy, na některých místech se podle nich začínají objevovat virózy a angíny. Lidé, kteří si přišli jen pro předpis na léky, budou muset mnohde přijít až ve čtvrtek. Do práce přišli i někteří praktici z míst, kde se horší dostupnost péče, například na severním Plzeňsku nebo na Klatovsku.
V poliklinice v Plzni Doubravce sloužila za všechny kolegy praktická lékařka Alena Vyšatová. "Pracujeme od rána, je určitě větší provoz než jindy, bereme akutní případy," řekla sestra z její ordinace. Přesto, že někteří pacienti nebyli spokojeni, že museli déle čekat, žádné konflikty ani chaos podle ní v čekárně nenastaly. Plzeňští pacienti mohli dnes chodit také na polikliniku na Denisově nábřeží. Podle jejího primáře Lubomíra Slavíka sloužící praktiční lékaři ošetřili v průměru o 15 až 20 procent víc pacientů než jindy.
Po kraji zajišťovali akutní péči o pacienty lékaři na pohotovostech. "Za celé dopoledne sem ale nepřišel vůbec nikdo," uvedla lékařka Jaroslava Parisová z pohotovosti v Radnicích na Rokycansku. "Dopoledne jsem byla na semináři, teď odpoledne nastupuji pro akutní případy, nedokážu odhadnout, kolik lidí přijde," řekla klatovská lékařka Marie Korcová, která si dnes s kolegyní rozdělila akutní péči.
Všeobecná zdravotní pojišťovna ustoupí spojenému tlaku praktických lékařů a pediatrů a přidá jim peníze. Bude to ale na úkor toho, že nezaplatí lépe dobré lékaře ani finančně nezvýhodní praxe v regionech, kde je jich málo, jak původně plánovala, oznámil dnes ředitel pojišťovny Pavel Horák. Praktici nyní dostávají od pojišťoven pravidelnou měsíční platbu za registrovaného pacienta 36 korun. S věkem a u dětí se zvyšuje až na sto korun. VZP je ochotna zvýšit základní sazbu až na 42 korun. Aby na to měla peníze, nebude už ale moci zvýšit platbu za bod na korunu, jak původně navrhovala. Prostřednictvím bodů mají lékaři ohodnoceny některé výkony, například prevenci.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 19.09.2007 13:35



0 +
 
Renault Clio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka