Památkáři vydávají knihu Ve znamení Merkura. Cílí i na Švihov

Na knižní trh v těchto dnech vstupuje nepřehlédnutelná kniha Ve znamení Merkura s podtitulem Šlechta českých zemí v evropské diplomacii.

jaro auto cb

 Je z produkce Národního památkového ústavu. Na první pohled upoutá nejenom svými rozměry, ale i obsahem. Obrazově bohatá kolektivní monografie na více než osmi stech stranách přináší pestrou paletu příběhů ze světa diplomacie v dlouhém časovém období od středověku do druhé poloviny 20. století. Publikace nechává také nahlédnout do často mimořádně atraktivního nebo exotického zákulisí jednotlivých diplomatických misí, propojuje „portréty“ předních diplomatů s „portréty“ věcí, zdánlivě němých svědků jejich zahraničních aktivit. K pochopení šíře těchto souvislostí výrazně přispívá více než osm set obrazových příloh. Knihu lze od 25. března zakoupit v e-shopu Národního památkového stavu.

Co má společného pozdně gotická přestavba hradu Švihova, pernštejnsko-lobkowiczká portrétní galerie, zlatý kočár v Českém Krumlově, turecký stan v Jindřichově Hradci, pamětní pero v Horšovském Týně, nástěnné malby v Trpístech, psací stůl či vázy z uralského porfyru a malachitu v Kynžvartu, stolní hodiny na Orlíku, sbírky orientálií v Lysicích, amatérských fotografií v Buchlovicích či moderních obrazů v Hradci nad Moravicí? Jediné. Souvislost s evropskou a potažmo i světovou diplomacií. Tímto tématem se zabývá knižní novinka Národního památkového ústavu s názvem Ve znamení Merkura. Šlechta českých zemí v evropské diplomacii.

„Ve sbírkách Národního památkového ústavu i řady dalších státních i soukromých institucích se dochovalo nemalé množství památek na diplomatické aktivity šlechticů z českých zemí. Snahou autorů jednotlivých kapitol bylo zasadit je do celoevropského kontextu bezesporu pestrého světa diplomacie“, vysvětluje koncept knihy autor a editor Petr Pavelec.   

Kniha je rozčleněna do šesti chronologicky řazených oddílů, na jejichž počátku se vždy nachází souhrnná studie o podobě diplomatických aktivit v dané době. Po ní následují konkrétní případové studie, které obecné závěry dokládají za pomoci dochovaných uměleckých děl, osobních předmětů či písemných pramenů. Autorství jednotlivých studií se zhostili specialisté z Národního památkového ústavu i akademické obce. Někteří z odborníků na stránkách knihy představili výsledky svých vědeckých výzkumů vůbec poprvé, jiní své výzkumy zasadili do nových souvislostí. Kniha obsahuje také více než osm stovek fotografií a mnohé z nich dosud nebyly publikovány. Představují zásadní architektonické památky, umělecká díla, předměty osobní povahy, diplomatické dary, knižní, archivní a kartografické materiály. Součástí je i výbor přeložených textů z knihy Dokonalý diplomat španělského autora Juana Antonia de Vera y Figuera, která byla od svého prvního vydání v roce 1620 považována za „učebnici“ diplomacie. Role editorů se ujali Petr Pavelec, Milena Hajná a Martin Gaži z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. 

Kniha Ve znamení Merkura. Šlechta českých zemí v evropské diplomacii vznikla v rámci projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů – Šlechta českých zemí v evropské diplomacii, v návaznosti na Evropský rok kulturního dědictví 2018. 

Do otevření běžné sítě knihkupectví lze knihu zakoupit prostřednictvím e-shopu Národního památkového ústavu za cenu 1970,- Kč.

auto cb prislusenstvi

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ŠKODA PLUS referenční vozy

Hlavní zprávy

 

weby uniweb
uniweb weby