Ředitel FN Plzeň Václav Šimánek říká: „Ve chvíli, kdy nebylo patrné, zda budou kompenzace ztrát jednotlivých nemocnic, naši ekonomové spočítali ztráty FN Plzeň za období březen-červen 2020 cca 500 milionů. Díky schválení, v současnosti platné, kompenzační vyhlášky je stabilita provozu FN Plzeň zajištěna.“
A jaká je výše pandemických výdajů? Podrobnosti vysvětluje ekonomický náměstek Viktor Wendler: „Je to zhruba 40 milionů korun. Nemocnice z důvodu utlumeného provozu nevykázala určité přímo hrazené výkony a díky této skutečnosti vykazuje ztrátu v řádu cca 20 milionů korun. Další přímou ztrátou jsou platby cizinců a samoplátců, nižší zisky nemocniční lékárny o 2 miliony korun a o 800 tisíc jsou vykázány nižší výnosy za parkování.“
Další vyšší výdaje byly: Účet za vyšší objem úklidových prací a vnitřní sanitní přepravu pacientů vzrostl o 1,5 mil korun, vysoké ceny ochranných pomůcek a jejich vyšší spotřeba zapříčinily výdaje ve výši 10 milionů korun a v neposlední řadě investice do přístrojového vybavení, potřebného pro covidové pacienty, např. ventilátory či ultramobilní sonografy přesáhly 6 milionu korun.
Další velký výdaj, který ale není vnímán jako covidový, vysvětluje ředitel Václav Šimánek: „Největší výdajovou položkou prvního pololetí byly covidové odměny. 73 milionů korun (částka včetně odvodů zaměstnavatele) bylo vyplaceno ve dvou vlnách s nejlepším vědomím spravedlivého rozdělení. Naši zaměstnanci odvedli obrovský kus práce a odměny si rozhodně zasloužili.“
A další zajímavá čísla pandemického období:
· 445 - počet hospitalizovaných pacientů s podezřením na COVID-19
· 70 - počet hospitalizovaných pacientů s prokázaným COVID-19
· 66 let - průměrný věk hospitalizovaného pacienta
· 22 pacientů bylo starších 80 let
· 87 % pacientů bylo starších 50 let
· 16 dnů - průměr hospitalizace pozitivního pacienta
· 14 669 provedených odběrů
· 10 879 přijatých telefonních hovorů od veřejnosti s dotazy na COVID - 19 na Klinice
infekčních nemocí a cestovní medicíny