Parkoviště Plazy bude stát nad hroby

Stavbu obchodního a zábavního areálu izraelské firmy Plaza neohrozí středověké židovské hroby, které v dotčené lokalitě nalezli archeologové. Plaza do února předělá projekt parkovacího domu, který bude stát nad hroby.Stavbu obchodního a zábavního areálu izraelské firmy Plaza neohrozí středověké židovské hroby, které v dotčené lokalitě nalezli archeologové. Plaza do února předělá projekt parkovacího domu, který bude stát nad hroby. Napsalo to Právo v regionální příloze.
"Rabíni s tímto řešením souhlasí," řekl projektový manažer Plazy Martin Kodrle. Hrobová místa budou pietně upravená a přemostěná tak, aby se jich konstrukce nedotýkala. Průhledem bude možné odkrytou část hřbitova spatřit.
Vrchní zemský rabín Karol Sidon kvůli této záležitosti navštívil na popud firmy Plaza plzeňskou radnici, kde jednal s primátorem Pavlem Rödlem. Požádal o vstřícnost města k pozměněnému projektu.
Podle předsedkyně plzeňské Židovské obce Evy Štixové ale definitivně rozhodnuto není. "U jednání na radnici jsem nebyla, nikdo mne nepozval, nic jsem nepodepisovala," upozornila. Obec požaduje, aby ministerstvo kultury hřbitov prohlásilo za památku. Chceme záruky, že hrobová místa nebudou dotčena, uvedla. S navrženým řešením by souhlasila.
Parkovací dům pro 450 vozů bude o 1,5 metru zdvižen a posazen na betonové desce nebo na betonových pásech. Za dohledu rabínů jsme odbagrovali zeminu také v místech, kde bude ústit podzemní tunel mezi parkovacím objektem a vlastním areálem, řekl manažer. Tunel chce Plaza začít stavět v lednu. Na bývalém výstavišti vyrůstá železobetonová kostra třípodlažního komplexu.
Plaza musí dokončit stavbu za 1,2 miliardy korun do poloviny listopadu 2007. "Případné zdržení, k němuž by mohlo dojít kvůli problémům se hřbitovem, bychom ale asi byli ochotni akceptovat," uvedl primátor.
Hrubá stavba má skončit v březnu. V areálu bude multikino, restaurace, supermarket, stovka obchůdků a zařízení pro sport a volný čas. Plaza obnoví i venkovní amfiteátr a upraví prostor za řekou Mží, kde má vyrůst hřiště na pozemní hokej, nohejbal a plážový volejbal a skateboardové překážky.


Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 21.12.2006 10:000 +
 
Vizovické Trnkobraní 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq