Pivo, výstavy, zpěv. Oslavy partnerství Plzně s Regensburgem startuje Treffpunkt

Letos v září uplyne 30 let od okamžiku, kdy město Plzeň podepsalo smlouvu o partnerství s německým Regensburgem. U příležitosti jubilea se uskuteční jak v Plzni, tak v bavorském městě řada událostí.

Jarní servisní akce AUTO CB

 Součástí programu budou zájezdy pro veřejnost, výstavy nebo koncerty. Vrcholem bude oficiální oslava výročí česko-bavorské spolupráce, která proběhne na konci září v Regensburgu.

Plzeň a hlavní město Horní Falce intenzivně spolupracují v celé řadě odvětví, ať už se jedná o průmysl, technologie či podporu a rozvoj v oblasti kulturní nebo sociální. Projekt již třicet let sbližuje obyvatele a podporuje dobré sousedské vztahy dvou velkých regionů.

„Fakt, že se spolupráce mezi Plzní a Regensburgem netýká jen ekonomické roviny, ale i té společenské a kulturní, dokazuje, že naše vzájemné vztahy jsou na nadstandardní úrovni. Jsem rád, že Regensburg je již třicet let našim partnerským městem a pevně věřím, že toto partnerství budeme nadále rozvíjet, protože toho máme mnoho společného,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Aktivit naplánovaných k oslavám třicetiletého výročí je mnoho. Na některé okamžiky a události spolupráce upozorňuje výstava Plzeň 30 Regensburg. K vidění je na náměstí Republiky před budovou radnice do 27. dubna.

Od čtvrtka do soboty 13. – 15. dubna se v prostorách DEPO2015 konají dny věnované bavorské kultuře – festival Treffpunkt. Představí se hudební interpreti různých žánrů. Místní i návštěvníci z Německa se mohou mimo jiné těšit na plzeňské i bavorské pšeničné pivo. Kromě depa se festival koná i na druhé scéně, a to U Branky. Na sobotu 29. dubna je na radnici v Regensburgu naplánován koncert vážné hudby, předcházet mu bude komentovaná prohlídka města.

Treffpunktu se kromě města Plzně zúčastní také Plzeňský kraj, který s Bavorskem spolupracuje 22 let, ať už v oblasti poskytování zdravotnické záchranné služby, protipožární ochrany, veřejné dopravy, turismu nebo ekonomiky. Ve čtvrtek se zástupci hejtmanství setkají s celkem sedmi firmami s německým kapitálem.

„Víme a potvrzuje se nám, že zaměření spolupráce právě v hospodářské oblasti je oboustranně výhodné a dělá z nás z obou stran hranice regiony s vysokým HDP, a tím de facto společný silný region uprostřed Evropy. Máme skutečně dobře našlápnuto. Je teď na nás, abychom to nepokazili a zajistili dostatek kvalifikovaných technicky zdatných pracovních sil, protože investoři tu chtějí budovat své podniky a zázemí,“ uvedl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Zástupci z Regensburgu navštíví spolu s folklorními německými soubory západočeskou metropoli mezi 7. a 11. červnem v době konání Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF Plzeň 2023 a Historického víkendu.

Bavorský Bürgerfest, akce s pestrým a rozsáhlým kulturním programem na náměstích, nádvořích, v uličkách starého Regensburgu či na ostrůvku Stadtamhof, se do programu oslav také zapojí, a to v termínu od 16. do 18. června. Zahrají na něm i plzeňská hudební uskupení.

Česko-německé partnerství připomene rovněž festival JAZZWEEKEND, který se koná v červenci v Plzni. Oficiální oslava výročí partnerství s celodenním programem se uskuteční 24. září v Regensburgu. V prosinci se již tradičně obyvatelé obou daných měst mohou zúčastnit zájezdů na vánoční trhy s prohlídkami města.

„Do budoucna si přeji, aby vzniklo ještě více projektů, které zapojí občany našich měst do společenského a kulturního dění. Plzeň i Regensburg jsou moderní města, která se rozvíjejí. Každý nový nápad naše partnerství ještě více posílí,“ doplnila náměstkyně primátora pro oblast školství a cestovního ruchu Lucie Kantorová.

Smlouvu o partnerství podepsal 25. září 1993 tehdejší primátor Zdeněk Mraček se starostkou Regensburgu Christou Meier. Vzdálenost mezi městy je 170 kilometrů. Právě jejich snadná dostupnost a mnoho podobností se staly základem pro vznik spolupráce na úrovni měst i regionů.

The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 12.04.2023 17:050 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka