Plzeň hostí od pátku do neděle festival mladé evropské taneční tvorby

Historicky poprvé se odehraje putovní festival mladé evropské taneční tvorby Aerowaves Spring Forward v České republice. Za jediný víkend 22. – 24. dubna bude na šesti scénách v Plzni uvedeno 22 představení od umělců z 19 zemí světa.

mobil pohotoovst banner

Plzeňskému publiku festival nabízí zajímavá evropská díla v DEPO2015, Novém divadle, Moving Station nebo Papírně. Spolupořadateli akce jsou Tanec Praha a Plzeň 2015, o.p.s. Festival je symbolickým pokračováním projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. 

Ne náhodou je místem konání právě Plzeň. V době, kdy se Plzeň ucházela o titul Evropské hlavní město kultury, Yvona Kreuzmannová, česká reprezentantka v síti Aerowaves působící ve funkci Associate Director, navrhla pořadatelství Spring Forward pro Českou republiku a po všech peripetiích se ho podařilo prosadit v nemalé konkurenci dalších zemí resp. měst na rok 2016. 

Tradice této akce začala před 5 lety v Lublani (2011), ale Aerowaves network funguje úspěšně již 20 let. Po Slovinsku se festival konal v italském Bassano del Grappa, dále v Zurichu, Umea (EHMK 2014), Barceloně a nyní Plzni. Příští rok bude v dánském Aarhusu (EHMK 2017), dále v Sofii, Paříži a roku 2020 Rijece (nově potvrzené EHMK).

Švédská Umea byla prvním Evropským hlavním městem kultury, které zajistilo festivalu Spring Forward adekvátní podmínky. Principem akce je, že představí co nejvíce z dvacítky děl, která vyberou na základě hlasování reprezentanti cca čtyřiceti evropských zemí, a to z několika stovek děl mladých evropských tvůrců. Loni se jich hlásilo přes 500, z nichž bylo hlasováno o dvacítce nejzajímavějších pro uvádění v roce 2016, tzv. „Twenty16“. 

Úlohou pořadatele je garantovat solidní technické a prostorové podmínky během jediného víkendu, kde místní publikum spolu s desítkami prezentrů/profesionálů shlédne 19 různých děl (v Barceloně jich bylo 23, což už přesáhlo meze únosnosti).

Samozřejmě nelze očekávat, že místní diváci absolvují celý maratón devatenácti děl za 2,5 dne, to je součástí nelehké práce profesionálů ze všech koutů světa, kterých se do Plzně sjede rekordní počet 220. Plzeňské publikum však může stejně jako kdokoli jinde sledovat Stream Spring Forward 2016 tzn. přenosy představení na stránkách www.aerowaves.org.

Z bohaté nabídky festivalu jsou místním divákům prioritně k dispozici vstupenky na všechny tři večery v Novém divadle, kde uvidí pět velmi různorodých děl:

V pátek 22. 4. od 19:00 to bude koncert pro jediný nástroj, kterým je lidské tělo v podání Švýcarky Yasmine Hugonnet. Na její představení „Le Récital Des Postures“ (není vhodné pro děti) naváže portugalský choreograf Luis Marrafa se svým dílem „Home“ tematizujícím hledání domova a pocitu sounáležitosti. V jeho díle má své místo i deset českých tanečníků, kam se úspěšně nominovali i rodáci z Plzně.

Sobotní večer 23. 4. stráví diváci ve společnosti pěti excelentních tanečníků pulzujících m.j. kolem otázky, zda lze mít potěšení ze zabíjení a účasti na násilí? Představení „Collective Loss of Memory“ vytvořila řadou cen ověnčená slovensko-řecká dvojice Jozef Fruček & Linda Kapetanea pro soubor DOT504. Loni získalo hlavní cenu České taneční platformy: Taneční inscenace roku.

Nedělní večer 24. 4. bude patřit Italce Francesce Pennini v originálním a barvitém dílku „10 Miniballeti“ a řeckému talentu Christosovi Papadopoulosovi, který se inspiroval románem Vlny Virginie Woolfové v díle s názvem „Elvedon“. 

Pro zájemce o obor současný tanec je umožněn i vstup na představení do prostor autobusové haly DEPO2015. Tam lze např. hned v pátek 22. 4. od 17:30 posoudit pokrok choreografické tvorby v Rusku díky souboru Vozdukh dance company, nebo v pozdních večerních hodinách (22:30) dialog živé hudby s tancem Francouze Christiana Ubla s Kylie Walters. 

V sobotu a neděli bude DEPO2015 epicentrem dění. Za pozornost stojí především úspěch české skupiny ME-SA, která 24. 4. ve 12:00 uvede v rámci hlavního programu inscenaci „Let Me Die in My Footsteps“. Tu pro české tanečníky a vynikajícího slovinského kytaristu vytvořil Španěl Renan Martins de Oliviera. A pro milovníky silné interpretace čistého tance bude 24. 4. od 15:00 připraveno sólo „This is the Title“ finského choreografa jménem Ima Iduozee. 

Vstupenky na představení lze zakoupit na www.goout.cz či osobně na recepci DEPO2015 v Presslově ulici v Plzni.

Další díla budou uvedena v Moving Station, v Klempírně DEPO2015, studiové scéně Nového divadla a Papírně, nicméně vzhledem k omezené kapacitě budou určena prioritně zahraničním profesionálům. Zájemci však budou mít příležitost sledovat přenosy z těchto představení přímo na webových stránkách aerowaves.org 


scala nedvěd květ

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 21.04.2016 17:122 +
 
SZO

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
seo uniweb