Plzeň myslí na válečné veterány, jako symbol jim posílá roušky

Velké pochopení vyjádřili váleční veteráni se zrušením Slavností svobody v Plzni.

slavnosti svobody 2021

Ta jim nyní jako symbol poděkování a ochrany posílá ručně šité roušky a zve je ke sledování živého vysílání

Velké pochopení a podporu vyjádřili Plzni američtí váleční veteráni, kteří v květnu 1945 osvobodili západní Čechy pod vedením generála Pattona. Poté, co musela letos Plzeň kvůli koronavirové pandemii zrušit chystané výroční květnové Slavnosti svobody a tuto skutečnost veteránům s lítostí oznámit, přišly od nich z Ameriky povzbuzující dopisy plné naděje a příslibů, že se pokusí přijet na oslavy v roce 2021. Vzhledem k tomu, že nyní těžce bojují s nákazou i Spojené státy americké, reaguje Plzeň na vstřícná slova veteránů, myslí na ně v těžkých chvílích a jako poděkování za jejich pochopení jim nyní posílá speciální balíčky s ručně šitými látkovými rouškami od plzeňských švadlenek a pozdravem. Jako malou útěchu za zrušené velké oslavy město také připravuje na neděli 3. května online vysílání se zajímavými rozhovory, dokumenty z uplynulých ročníků a živou hudbou v podání Pilsner Jazz Band.

„Letošní slavnosti měly být neobyčejným poděkováním těm, kteří nás přes 75 lety osvobodili, americkým a belgickým vojákům 3. americké armády. A místo toho se poprvé po 31 letech Plzeňané osobně neuvidí s válečnými veterány, neboť nám to nedovolí celosvětová koronavirová pandemie. Nicméně přesto významné výročí oslavíme. V duchu tiché vzpomínky položíme květiny k pomníkům a nabídneme on-line vysílání, kterým bychom se chtěli s našimi americkými přáteli propojit na dálku,“ uvedl primátor Martin Baxa.

Primátor Martin Baxa také nechal připravit pro americké a belgické válečné veterány speciální plzeňské balíčky jako poděkování za jejich pochopení a jako podporu v těžkých chvílích, kterým nyní Amerika začíná čelit. „Chceme jim tím dát najevo, že na ně stále myslíme,“ dodal primátor. Řada vzkazů veteránů a jejich příbuzných z Ameriky byla až dojemných.

„Dobré ráno všem našim přátelům v Plzni jménem Patton rodiny a všech Američanů, kteří jezdí do Plzně, aby si s vámi užívali Slavnosti svobody. Moc nás mrzí, že tam letos nebudeme, ale víme, že tak jako my, ochraňujete to, co musíte. A že příští rok 2021 uspořádáte Slavnosti jako výroční! Všichni se na vás těšíme a prosím, zůstaňte zdraví! Bůh vám pomáhej!,“ natočil ve svém video vzkazu George Patton Waters, vnuk generála Pattona.

„Děkuji vám a všem skvělým lidem z Plzně za lásku a úctu projevovanou během našich minulých návštěv. I přesto, že zrušení letošních slavností je pro všechny zklamáním, budeme se těšit na opětovné setkání s přáteli v Plzni při 76. výročí osvobození, ve stejném čase a na stejných místech, příští rok! Mezitím vám a vašim rodinám věnujeme své modlitby za pevné zdraví a přání pozitivní energie,“ uvedl americký veterán Fremont Gruss s rodinou.

„I když jsem zklamaný, že musím čekat další rok, než vás opět všechny uvidím, vaše rozhodnutí bylo moudré a očekávatelné. Doufejme, že uniknete hroznému viru a že nedojde ke ztrátám na životech. S úctou k vám všem,“ reagoval americký veterán Earl Ingram.

„Je mi líto veškerého vašeho úsilí a plánování, ale chápu, čemu čelíte. Moje sympatie, snad příští rok na shledanou,“ uvedl syn amerického veterána Rob Gilbert.

Syn Jamese Duncana, který pravidelně jezdí do Plzně, Tom Duncan napsal: „Děkuji, jsou to smutné zprávy, ale ne neočekávané. Doufám, že všichni naši plzeňští přátelé budou v bezpečí a zdraví.“

Dcera Richarda Piepera, který pravidelně jezdí do Plzně, Christina Bigelow uvedla: „75+1 !!! Určitě doufáme, že budeme moci přijet vzhledem, i s vědomím věku mého otce. Pečujte o sebe všichni a postupujte dle doporučení.“

„Modlím se a přeji jen to dobré všem,“ zareagoval syn amerického veterána William Jannace.

Syn amerického veterána Peter Petracco napsal: „Chtěl jsem uctít svého otce a ostatní vojáky návštěvnou oslav 75. výročí osvobození Plzně. Také jsem doufal, že se budu moci vydat po jeho stopách a stopách mužů 2. pěší divize v okolí Plzně. Snad se budeme moci všichni setkat opět společně na Slavnostech svobody  75+1!“

Dcera amerického veterána Kathy Hoffman reagovala slovy: „Je nám to moc líto a plánujeme návrat v roce 2021. Buďte opatrní a dávejte na sebe pozor.“

Povzbudivá slova přišla v polovině března z Ameriky také od Douga LaViolette, jehož nadace udělovala vždy během Slavností svobody Čestné stipendium generála S. Pattona. „Toto rozhodnutí zcela chápeme a jasně respektujeme. Bylo to správné. Vlastně jsem včera zrušil hotelové rezervace, protože ve Spojených státech byla vyhlášena další a další cestovní omezení. Modlím se, abychom všichni zůstali zdraví a prošli touto neuvěřitelně těžkou dobou. Dovolte mi, abych svůj pozdrav uzavřel citátem Thomase Fullera: ‚Říká se, že nejtemnější hodina v noci přichází těsně před úsvitem. Bůh vám žehnej a opatrujte se!‘,“ uvedl Doug LaViolette.

auto cb prislusenstvi

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ŠKODA PLUS referenční vozy

Hlavní zprávy

 

AUTO CB škoda plus
uniweb weby