Plzeň podpoří návrh na propůjčení Řádu Bílého lva letci RAF

Zastupitelé města Plzně podpoří návrh na propůjčení Řádu Bílého lva in memoriam plukovníkovi v. v. Jaroslavu Hofrichterovi, letci RAF, příslušníku 311. bombardovací perutě.


Návrh na propůjčení nejvyššího státního vyznamenání České republiky podal prostřednictvím Senátu Parlamentu České republiky místostarosta Městské části Praha 18 Ondřej Lněnička a obrátil se na primátora města Plzně Martina Baxu s prosbou o získání podpory Zastupitelstva města Plzně.

„Velmi mě těší, že zastupitelé Plzně podpořili návrh na propůjčení nejvyššího státního vyznamenání České republiky plzeňskému rodákovi Jaroslavu Hofrichterovi, který celé své mládí strávil v našem městě,“ řekl primátor města Martin Baxa.

„Plukovník Jaroslav Hofrichter se narodil 23. září 1920 v Plzni. V roce 1938 se přihlásil do akce Tisíc pilotů republice. V roce 1940 odešel přes Maďarsko a Jugoslávii do tehdy britské Palestiny a odtud přes Kanadu do Velké Británie. Za to, že plukovník Hofrichter utekl z protektorátu, byli jeho rodiče vězněni na Mírově a v táboře ve Svatobořicích. Jeho manželka byla vyloučena ze studií na vysoké škole. V Anglii byl přidělen k 311. bombardovací peruti Royal Air Force. V této peruti sloužil také s dalším z nositelů Řádu Bílého lva vojenské skupiny – bývalým letcem Otakarem Černým. Tomu byl řád propůjčen in memoriam 28. října 2009. Bojů o Británii se účastnil nejprve jako střelec při náletech na Německo na strojích typu Wellington. V roce 1943 byl převelen k Pobřežnímu velitelství RAF a na strojích Liberator B24 sloužil při stíhání ponorek a útoku na námořní konvoje až do konce války,“ připomněl primátor Martin Baxa.

Do vlasti se vrátil Jaroslav Hofrichter v srpnu 1945. Nastoupil u Leteckého dopravního pluku ve Kbelích k vládní letce. V březnu 1949 byl po návratu z Anglie přímo na letišti v Ruzyni zatčen a po výslechu uvězněn v ruzyňské věznici. Výslechy se opakovaly po deseti dnech. Poté byl propuštěn, ale s okamžitou platností byl vyhozen ze služby a byl mu zakázán vstup na letiště. Až do odchodu do penze pracoval v Tesle Karlín.

Plukovník letectva v. v. Jaroslav Hofrichter byl nositelem tří válečných křížů, medaile za chrabrost a dalších pěti spojeneckých vyznamenání. Je nositelem čestného občanství Městské části Prahy 18 a Městské části Prahy 4.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

NOVÝ RENAULT CAPTUR