Plzeň představuje projekt nových trolejbusových linek na Severní Předměstí

V nejbližších dnech mají obyvatelé Plzně možnost se seznámit na řadě doprovodných akcí se záměrem města modernizovat linky MHD na Severním Předměstí trolejbusovou dopravou.


V neděli 19. března mohou poprvé v historii města navštívit měnírnu elektrického proudu pro tramvajové a budoucí trolejbusové tratě na Lochotíně. Ten den zahájí provoz také zvláštní ukázková linka MHD číslo 9, na které bude nasazen nejmodernější trolejbus Škoda s pomocným bateriovým pohonem.  Zájemce čeká také 23. března veřejné projednání záměru rozšíření trolejbusové dopravy, a to od 17 hodin v aule gymnázia Františka Křižíka.    

„Zavedení trolejbusové dopravy přinese obyvatelům prvního městského obvodu na Severním Předměstí zlepšení dopravní obsluhy, snížení emisí škodlivin i hluku v ulicích. Rozšiřování elektrické trakce na úkor té autobusové je základem konceptu dalšího rozvoje systému MHD v Plzni. Projekt je také potřebným příspěvkem k plnění závazku zvýšení podílu bezemisní dopravy dané evropskou legislativou,“ řekl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí. A dodává: „Rád bych pozval obyvatele města na veřejné projednání záměru a všechny doprovodné akce, kde odborníci spolu s projektanty populárně naučnou formou vysvětlí celou problematiku. Výjimečně nám umožní nahlédnout i do technického zázemí napájení plzeňských tramvají a trolejbusů elektrickou energií.“    

„Měnírny elektrického proudu jsou nenápadnou, ale podstatnou součástí infrastruktury pro tramvajové a trolejbusové tratě.  Pomocí transformátorů a usměrňovačů snižuji a usměrňují vysoké napětí střídavého proudu z veřejné rozvodné sítě na úroveň stejnosměrného napětí 600 voltů, který v ulicích města používají tramvajové a trolejbusové vozy. V současnosti máme v Plzni 11 těchto zařízení, veřejnosti je však budeme prezentovat poprvé. V neděli 19. března mezi 14 až 17 hodinou zpřístupníme měnírnu Lochotín, která se nachází nedaleko autobusové a tramvajové zastávky Lékařská fakulta. Ta je velmi zajímavá svou pestrou historií stavebně technického vývoje, kdy od roku 1949 poháněla trolejbusy a bývalou pionýrskou železnici k zoo. Po přestavbě začala od roku 1980 sloužit tramvajové dopravě a v budoucnu po potřebné úpravě bude opět pohánět i trolejbusová vozidla,“ řekl Petr Vracovský, vedoucí střediska měníren PMDP. Kromě prohlídky vlastního zařízení se návštěvníci mohou těšit na výstavu starých fotografií z historie MHD a ukázku techniky určené údržbě trolejové sítě.  

Na exkurzi do měnírny elektrického proudu Lochotín se mohou zájemci mimořádně svézt zvláštní předváděcí linkou číslo 9, která bude v provozu od 19. do 25. března 2023. Má trasu Doubravka, Na Dlouhých – Hlavní nádraží – náměstí Republiky – Lékařská fakulta – Nemocnice Lochotín a provoz na ní zajistí nejmodernější trolejbus Škoda s bateriovým pohonem, v jehož interiéru se mohou cestující seznámit s připravovaným projektem zavedení trolejbusové dopravy na Severní Předměstí. O víkendu bude linka v provozu v odpoledních hodinách, v pracovní dny mezi 7 až 16 hodinou, což umožní spoje využít k návštěvě Fakultní nemocnice Lochotín. 

„Předváděcím provozem linky číslo 9 chceme ukázat dnešní technické možnosti moderních trolejbusů s pomocnou baterií, které již známe například z provozu na rovinatém úseku linky číslo 11 od zastávky CAN do Malesic, kde není instalováno trolejové vedení. Trolejbusová trať z centra města na Košutku je však přes 6 kilometrů dlouhá a překonává stoupání 100 výškových metrů, což v běžném provozu není možné s bateriovými vozidly zvládnout, a proto zde potřebujeme vybudovat trolejové vedení,“ vysvětlil Miroslav Klas ze Správy veřejného statku města Plzně. 

Přehled připravovaných akcí: 

První akcí bude Den otevřených dveří měnírny pro tramvajové tratě na Lochotíně u křižovatky ulic Lidická a Karlovarská v neděli 19. března mezi 14. až 17. hodinou. Měnírna bude po úpravách sloužit i napájení trolejbusových tratí. Součástí bude i výstava techniky a zajímavých fotografií z historie dopravy na Košutku a do Bolevce.  

Projet se po části plánované trolejbusové trati na Košutku v doprovodu jejího projektanta a městských odborníků na dopravu má možnost 40 přihlášených v úterý 21. března. Exkurze začne v 16:30 hod. v zastávce MHD Hlavní nádraží.  Kapacita exkurze je aktuálně již bohužel vyčerpána.  

Veřejné projednání projektu trolejbusové trati z centra Plzně na sídliště Košutka a Vinice proběhne ve čtvrtek 23. března od 17 hodin v aule Gymnázia Františka Křižíka. Kromě hlavního projektanta trolejbusové trati a potřebných úprav dotčených komunikací jej představí zástupci technických úřadů města, PMDP a.s. a samosprávy. Veškeré aktuální informace o projektu jsou průběžně doplňovány na internetové stránky připravovaného projektu www.TrolejbusNaJedničku.cz  

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq