Plzeň připravila stanové centrum pro bezdomovce i objekt pro ty v karanténě

Plzeň chce zabránit tomu, aby bezdomovci v ulicích krajské metropole šířili Covid-19.

potisk adapt print

Stanové centrum, kde budou mít zajištěn přístup k teplé vodě, toaletám a základním potravinám, a také karanténní objekt otevře město v blízkosti průmyslové zóny na Borských polích. Projekt spustí ve spolupráci s neziskovými organizacemi, jež se skupinou osob bez přístřeší pracují, v dohledu bude pomáhat městská i státní policie. Připraveno pro karanténu je 18 místností, v nichž mohou být po dohodě s Krajskou hygienickou stanicí Plzeňského kraje vždy až dvě osoby. V Plzni žije odhadem zhruba 300 bezdomovců.

„V době pandemie koronaviru zesilujeme i opatření ve vztahu k lidem bez domova. V našich nevyužívaných prostorách v lokalitě kasáren na Borských polích pro ně příští týden otevřeme stanové denní centrum a jeden z městských objektů v areálu upravíme pro karanténní účely,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa. Areál se nachází v prostoru mezi Folmavskou ulicí a ulicí Ke Karlovu.

Podle radního pro oblast bezpečnosti Martina Zrzaveckého, který projekt kompletně zaštiťuje a zajišťuje, město už ve vybydleném objektu bývalé roty určeném pro karanténu provedlo nezbytně nutné úpravy, zajistilo tam provizorní zázemí. „Výhodou je, že se areál, který bude oplocený, nachází mimo osídlené území města Plzně, čímž se snažíme minimalizovat riziko pro okolí,“ vysvětlil radní Martin Zrzavecký.

Kromě objektu pro karanténu začne v areálu bývalých kasáren sloužit od příštího týdne také provizorně vybudované stanové denní centrum, kde budou mít bezdomovci zajištěno hygienické zázemí a základní stravu, také jim budou poskytnuty roušky a další ochranné pomůcky. Celkem 44 stanů město získalo darem od zástupců outdoorové plzeňské značky Hannah, využije je právě pro stanové centrum. V centru budou působit a pracovat s komunitou bezdomovců například Středisko křesťanské pomoci Plzeň, Ponton z. s., zapsaný ústav Point 14, Centrum protidrogové prevence a terapie, o. p. s., a Spolek Ulice Plzeň, tedy subjekty, jež mají s těmito osobami zkušenosti a jsou s nimi v pravidelném kontaktu. Ve spolupráci s Městskou charitou Plzeň bude lidem poskytnuto ošacení.

Informace mezi bezdomovce o existenci centra a jeho otevření v příštím týdnu začnou šířit zástupci terénních organizací i Městská policie Plzeň. Denní stanové centrum pomůže odlehčit domovu sv. Františka v centru Plzně, v němž funguje noclehárna a zázemí pro bezdomovce.   

Plzeň na přípravě a otevření karantény i denního centra pro bezdomovce pracuje od poloviny března. Zajistit systém péče o osoby bez přístřeší nově ukládá regionům usnesení vlády z 30. března 2020 č. 341.
 

weby uniweb zprávy

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
03.04.2020 15:350 +
 
Auto CB - Škoda Plus (Tři servisní prohlídky)

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby
uniweb weby