Plzeň sanuje první ztráty kvůli pandemii, podpoří sport i kulturu

Plzeň uvolní první peníze na mírnění negativních vlivů koronavirové krize.

james bond net concert

V rámci rozpočtového opatření, které schválili 11. května 2020 zastupitelé, podpoří město částkou 7,5 milionu korun sportovní mládež plzeňských hokejistů, fotbalistů, házenkářů a také pomůže sanovat ztrátu HC Plzeň 1929. Dále také uvolní 14,5 milionu korun pro podporu kulturních a sportovních aktérů. Podpora je součástí takzvané Plzeňské protikoronavirové dvanáctky, tedy souboru dvanácti opatření, jimiž se snaží město pomoci občanům, podnikatelům, sportovním, kulturním a dalším subjektům, jež se dostávají do problémů v souvislosti s koronavirovou krizí. 

„Mým hlavním mottem je: zachovat život v Plzni. Proto považuji za nutné mimořádně podpořit kulturní, sociální a sportovní scénu. Právě i k tomuto jsme se zavázali v naší Plzeňské protikoronavirové dvanáctce. Konkrétně v tomto případě se jedná o naplnění opatření číslo 11, tedy o finanční pomoc pro existenčně ohrožené sportovní kluby a kulturní organizace nezřizované městem,“ vysvětlil radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf, který má celý systém na starost. Ten odhaduje, že město kvůli pandemii přijde o zhruba 550 milionů korun na daních, odhadem dalších 250 milionů korun dá na mírnění jejích dopadů.

Peníze na nyní rozdělovanou podporu město získalo z několika zdrojů, například šest milionů korun uspořilo kvůli tomu, že se nekonaly plánované Slavnosti svobody 2020 v původně připraveném rozsahu, část peněz také využila z přebytku hospodaření města za rok 2019, který činí zhruba 300 milionů korun. Prvních zhruba 70 milionů korun rozdělili zastupitelé na konci dubna, když z této částky uvolnili v souvislosti s pandemií koronaviru deset milionů korun na nákup osobních ochranných prostředků pro Magistrát města Plzně, městské příspěvkové organizace i pro zařízení pečující o seniory. O rozdělení největší části přebytku, tedy zhruba 230 milionů korun, budou zastupitelé rozhodovat v červnu.

Až do 29. května 2020 bude Plzeň přijímat žádosti o individuální dotace v rámci nového speciálního programu 4P na pomoc kulturním a sportovním aktérům a subjektům s projekty v oblasti cestovního ruchu a prezentace města. Celkem na ně Plzeň uvolnila v rozpočtu 14,5 milionu korun, maximální předpokládaná výše podpory bude 250 tisíc korun. „Cílem je pomoci překonat krizové období způsobené pandemií koronaviru mnoha subjektům. Ty se podílejí na realizaci kulturních, sportovních a dalších akcí v Plzni, mnoho z nich přišlo po vyhlášení zákazu hromadných akcí o veškeré příjmy nebo o jejich velkou část,“ vysvětlil primátor Martin Baxa, jehož kancelář bude mít příjem žádostí na starost.

Podle prvního náměstka primátora Romana Zarzyckého dá nyní město k mírnění dopadů koronavirové krize čtyři a půl milionu korun do mládežnického sportu. „Po dvou milionech korun dostanou mladí hokejisté a fotbalisté z klubů Hockey Club Plzeň 1929 a Viktoria Plzeň. Půl milionu korun je určeno pro mladé házenkáře z klubu Talent Plzeň při Bolevecké základní škole. Dále uvolníme tři miliony korun pro extraligový hokejový klub HC Škoda Plzeň, který utrpěl finanční ztráty z důvodu předčasného ukončení nejvyšší soutěže,“ doplnil Roman Zarzycký.


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Víte za co platíte AUTO CB

Hlavní zprávy

 

weby uniweb
uniweb weby