Plzeň si připomněla výročí narození T. G. Masaryka

Památku T. G. Masaryka, prvního československého prezidenta, uctilo město Plzeň a hejtmanství Plzeňského kraje ve středu 7. března vzpomínkovým aktem u příležitosti 162. výročí jeho narození. U Památníku národního osvobození se sešli představitelé města i Plzeňského kraje, ministr spravedlnosti...

weby na míru UNIWEB

Památku T. G. Masaryka, prvního československého prezidenta, uctilo město Plzeň a hejtmanství Plzeňského kraje ve středu 7. března vzpomínkovým aktem u příležitosti 162. výročí jeho narození.
U Památníku národního osvobození se sešli představitelé města i Plzeňského kraje, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a desítky dalších Plzeňanů.
„Jsem přesvědčen, že Masarykovo myšlenkové dědictví je dodnes živé. Nahlédneme-li do jeho prací nebo například do jedinečné knihy Karla Čapka ,Hovory s T. G. Masarykem´, zjistíme, že se do značné míry potýkal s podobnou situací, jakou máme v dnešní době u nás. Mladá, nedozrálá demokracie a z toho plynoucí problémy a těžkosti při jejím prosazování, otázky spojené s existencí českého národa, jaké je jeho místo v rámci Evropy, jakou politiku je třeba dělat...
... Masaryk byl zastáncem politické realistické cesty, byl si vědom složitosti politického života a právě v knize Hovory s T. G. Masarykem prohlásil, že neblahou v politice je netrpělivost. Na otázku Karla Čapka, zdali se mu nezdá, že také u nás je krize parlamentu a demokracie a že kritika parlamentarismu a demokracie má své oprávnění, Masaryk odpovídá: ,Souhlasím, že parlamentarismus a demokracie mají být kritisovány. Demokracie není všelékem. Avšak otázka je, zda demokracie a parlamentarismus vystačí pro další vývoj. Já tvrdím, že ano. Řekl jsem nejednou, že v politice je třeba trpělivosti. Za deset let neuděláte z absolutistů ideální demokraty. Ale jedná se o to, je-li znatelný pokrok, a tu mohu s dobrým svědomím povědět, že je.´,“ uvedl ve svém projevu primátor Martin Baxa.


NetConcert Music by Frank Zappa

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 08.03.2012 07:010 +
 
Auto CB ZSA ŠKODA 2022

Hlavní zprávy

 

NetConcert Music by Frank Zappa
uniweb weby