Plzeň v neděli slaví osvobození živým vysíláním

Studio Slavností svobody spustí živé vysílání (studio na snímcích) v neděli 3. května v 11 hodin, tedy v čase, kdy měl původně vyjet Convoy of Liberty.

Jarní servisní akce AUTO CB

Téměř osmihodinový program, jenž připomene 75. výročí osvobození Plzně americkou armádou, zahájí plzeňský primátor Martin Baxa. Vysílat se bude prostřednictvím webu slavnostisvobody.cz, Facebooku i YouTube.

„Věřím, že i když nemůžeme oslavit toto významné výročí osvobození Plzně tak, jak jsme původně plánovali, připomenou si občané důstojně i prostřednictvím tohoto internetového vysílání události, které se staly před 75 lety. Doufám, že možnosti sledovat vysílání využijí lidé nejen z Plzně, ale z různých koutů České republiky i z celého světa,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa.

„Program může sledovat každý, kdo má přístup k internetu. Studio nabídne rozhovory se zástupci klubů vojenské historie, s historiky, pamětníky i umělci, v plánu je i on-line spojení přímo s veterány z ČR, USA a Belgie,“ uvedla Jana Komišová, vedoucí Odboru propagace a marketingu Magistrátu města Plzně. Vysíláním provede Vladimír Šťovíček, swingová a jazzová hudba zazní v podání kapely Pilsner Jazz Band.

První hodina programu, tedy od 11 do 12 hodin, bude patřit historické vojenské technice. Společně s Pavlem Roglem, majitelem vojenské techniky americké armády a velitelem každoročního kempu 16. obrněné divize, se diváci podívají na jediný v České republice provozuschopný tank Sherman, kterého si nechal přivézt až z daleké Argentiny a kompletně ho zrenovoval. Tento válečný originál se měl představit v rámci letošních původně plánovaných Slavností svobody. Rozhovor doplní dokumentární záběry z Convoy of Liberty z uplynulých ročníků. Naplánován je přelet amerického cvičného letounu Harvard, který diváci mohou sledovat živě prostřednictvím vysílání, stejně jako krátkou vzpomínku na padlé u Památníku 16. obrněné divize a Památníku čs. vojákům bojujícím na západní frontě v Husově ulici.

Osudy dotčené 2. světovou válkou zachycené neziskovou organizací Post Bellum ve druhé hodině vysílání, od 12 do 13 hodin, představí Martin Kroupa, tajemník Kolegia Paměti národa. Zajímavý osud plzeňské hoteliérky, který poznamenala okupace, válka, bombardování Plzně i osvobození města americkou armádou, přiblíží autorka knižní podoby příběhu pod názvem Eugenie Jana Poncarová. S nově vydanou knihou Svoboda nebyla zadarmo, zaměřenou na působení jednotlivých divizí, příběhy a vzpomínky veteránů při osvobozování Plzně a západních Čech, přijdou do studia její autoři Karel a David Foudovi a Ivan Rollinger. Ten je zároveň kurátorem Muzea Patton Memorial, které v minulém roce obnovilo expozici z roku 2005. Povídání o novinkách v muzeu doplní ukázka z dobového filmu Amerického národního archivu.

Na život v protektorátu, protinacistický odboj, plzeňské povstání, ale také roli americké armády při osvobozování Čech včetně příběhů mužů 2. pěší americké divize se zaměří třetí hodina programu, od 13 do14 hodin. Hosty budou členové Klubu vojenské historie Tommy & Yankee Daniel Malý, Tomáš Hataj a Petr Tolar, který je zároveň členem vedení Československé obce legionářské. Vysílání doplní dobová módní přehlídka s komentářem Štěpánky Skálové, jejímž hlavním předmětem zájmu je kromě každodenního života v protektorátu Čechy a Morava odívání žen ve 20. až 40. letech 20. století. Vysílání doplní dokumentární záběry z Národního filmového archivu.

Dětem lásky a době, kdy se o americké armádě nesmělo mluvit, bude patřit doba od 14 do 15 hodin. Dominovat jí budou příběhy dětí amerických vojáků, téma zpracované Veronikou Bednářovou, českou kulturní novinářkou a zahraniční reportérkou, a také jeden konkrétní životní osud. Do studia jej přijde odvyprávět Jiří Langmajer, bývalý člen opery Divadla J. K. Tyla. Živě se bude přenášet položení květin u Památníku 2. pěší divize na Chodském náměstí.

Na odhalení pamětní desky Československé samostatné obrněné brigádě v Arromanches ve francouzské Normandii a lednovou prezentaci Slavností svobody přijdou zavzpomínat náměstek primátora města Plzně Michal Vozobule a radní Lucie Kantorová, kteří se spolu s týmem Slavností svobody těchto zahraničních prezentací účastnili.

Od 15 do 16 hodin se bude vzpomínat na spontánní svobodné oslavy osvobození americkou armádou v roce 1990, na vznik kolony vojenské historické techniky Convoy of Liberty nebo na zakládání klubů vojenské historie. Mezi ně patří i Military Car Club Plzeň, který letos slaví 30. výročí svého vzniku a pravidelně se účastní oslav vylodění v Normandii. Ve studiu zasednou zástupci Military Car Clubu Rudolf Bayer, Vojtěch Kašák a také Václav Marhoul, filmový režisér, který je členem tohoto klubu. Na Jana Vyčítala, kterého s Plzní pojí věhlasná píseň To tenkrát v čtyřicátom pátom, zavzpomíná Jaroslav Samson Lenk, který vysílání doplní i svými písničkami.

Poslední dvě hodiny budou patřit především veteránům. Dokument ze Slavností svobody v roce 2015 připomene nezapomenutelné okamžiky večerního vzpomínkového setkání s veterány na náměstí Republiky. Na každoroční setkávání s veterány zavzpomínají ti, kdo se o ně pravidelně starají, Pavla Kocourková a Tomáš Raboch, a rovněž primátor Martin Baxa.

Závěr vysílání bude patřit vzkazům českých, amerických a belgických veteránů nebo jejich rodinných příslušníků, kteří se ochotně a s radostí k online programu věnovanému osvobození Plzně v roce 1945 připojili.

Podrobné informace jsou uvedeny na www.slavnostisvobody.cz.

Kvůli pandemii koronaviru musela radnice v půlce března zrušit Slavnosti svobody plánované na 1. až 6. května 2020. Událost si proto připomene formou internetového vysílání 3. května. Vzpomínku také věnuje padlým, a to u Památníku 16. obrněné divize a Památníku čs. vojákům bojujícím na západní frontě v Husově ulici. Živě se bude přenášet také položení květin u Památníku 2. pěší divize na Chodském náměstí. Vysílání město zajistí i 6. května od pomníku Díky, Ameriko!, kde zástupci města, velvyslanec USA a velvyslanec Belgického království položí květiny.

foto: mmp

Fotogalerie
The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka