Plzeň si v Normandii připomněla Den D

Město Plzeň se ve dnech 5. až 9. června 2024 účastnilo 80. výročí Dne D ve Francii. Tato největší vyloďovací operace ve vojenských dějinách, jež začala v Normandii 6. června 1942, znamenala začátek osvobozování západní Evropy od nacismu.


Zástupci západočeské metropole na Utah Beach uctili památku všech vojáků, v Arromanches Les Bains zorganizovali ceremonii k novému umístění pamětní desky věnované Československé samostatné obrněné brigádě. Kemp českého klubu vojenské historie Tommy & Yankee, jenž je pravidelný účastník plzeňských Slavností svobody, ve městě Trévieres navštívil prezident Petr Pavel.

„Den D v úterý 6. června roku 1944 byl pro naše město nesmírně důležitý. Tehdy se v Normadii vylodili naši osvoboditelé. Měli však před sebou více než rok náročné cesty a bojů napříč Evropou. S vděkem jsme uctili jejich památku,“ řekla náměstkyně primátora města Plzně pro oblast školství a cestovního ruchu Lucie Kantorová, která na oslavách Plzeň zastupovala.

Program oslav byl nabitý. Zatímco se ve čtvrtek 6. června za účasti hlav států konala hlavní ceremonie na Omaha Beach, zástupci města Plzně v čele s náměstkyní Lucií Kantorovu prezentovali Plzeň na Utah Beach, kde se uskutečnil další významný vzpomínkový akt. Účastnili se ho veteráni 2. světové války včetně zástupců 90. pěší divize, jimiž byli Eugene L. Kleindl a Carver McGriff. Tato divize jako první vstoupila na jaře roku 1945 na území západních Čech.

Klub vojenské historie Tommy & Yankee, který na plzeňských Slavnostech svobody každoročně prezentuje život vojáků 2. pěší divize americké armády, vybudoval svůj kemp ve městě Trévieres, které stejně jako Plzeň osvobodila právě 2. pěší divize. Ve čtvrtek 6. června se tam při své cestě na stěžejní vzpomínkový akt na Omaha Beach zastavil prezident České republiky Petr Pavel v doprovodu velvyslance ČR ve Francii Michela Fleischmanna. Na místo se sjeli i další plzeňští nadšenci vojenské historie z Klubu vojenské historické techniky Československé armády a Military Car Clubu s režisérem Václavem Marhoulem, díky jehož iniciativě a podpoře Slavností svobody prezident Petr Pavel pozvání do české expozice přijal. Prezident si společně s náměstkyní Lucií Kantorovou kemp 2. pěší divize prohlédl, setkal se se zástupci všech klubů a přislíbil účast na výročních Slavnostech svobody v květnu 2025. Návštěva české hlavy státu byla výjimečnou událostí i pro místní radnici, která českou delegaci přivítala všudypřítomnými českými vlajkami. Symbolicky se tak v den výročí D Day propojilo první (Trévieres) a poslední (Plzeň) město v Evropě osvobozené 2. pěší divizí.

Dojemné momenty čekaly na zástupce Plzně v Trévieres také o den později. Francouzské město návštěvou poctili dva američtí a jeden francouzský veterán. Byl mezi nimi i v České republice velmi populární válečný veterán Chester „Buck“ Sloan, který 1. června oslavil 100. narozeniny. Během debaty s veřejností připomněl, jak je důležité o válce stále hovořit a vlastní zkušenosti a zážitky předávat mladé generaci. Chester Sloan touží navštívit výroční Slavnosti svobody v Plzni, neboť patří k 2. pěší divizi. Do debaty se zapojili rovněž Louis Stoel (45. pěší divize) a Jean Turco, kterému bylo letos 106 let. Při setkání s náměstkyní Lucií Kantorovou vyjádřila Mireille Dufour, starostka Trévieres, zájem o spolupráci s Plzní i v dalších letech. Nabídku na součinnost obou měst osvobozených 2. pěší divizí, které si tuto událost připomínají každoročními oslavami, Lucie Kantorová uvítala. 

Město Plzeň bylo dne 7. června 2024 iniciátorem jediné plně české ceremonie v rámci oslav 80. výročí vylodění. Konala se v Arromanches Les Bains, kde Plzeň v roce 2019 odhalila pamětní desku věnovanou Československé samostatné obrněné brigádě. Původní muzeum vylodění prošlo kompletní rekonstrukcí a dnes patří mezi nejmodernější v Normandii. Jeho součástí je vzpomínkové místo Zahrada borovic, kam byla nově tato pamětní deska umístěna. Česká ceremonie přivítala stovky návštěvníků, nechyběli zástupci plzeňských klubů vojenské historie, velvyslanectví ČR ve Francii a vedení místní radnice. Muzeum vylodění je stejně jako město Plzeň součástí mezinárodní sítě Liberation Route Europe, která zde též pořádala výroční 10. setkání.

Zástupci města se potkali v rámci akce Liberation Route Europe s vedením přátelských muzeí Bastogne War Museum, Musée de la Résistance de Limoges a dalších. Společně propojí síly v propagaci svých akcí ve výročních letech 2024 a 2025. „V Normandii jsme s kluby vojenské historie rozdali více než 2000 letáků s cílem využít koncentrace turistů a pozvat je do Plzně na oslavy 80. výročí osvobození našeho města v příštím roce. Odvezli jsme si cenné zkušenosti a zážitky užitečné pro přípravu blížícího se kulatého výročí osvobození,“ uvedla vedoucí Oddělení marketingu Magistrátu města Plzně Jana Komišová za tým Slavností svobody.

Fotogalerie
Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq