Plzeň uctila památku amerického veterána Earla Ingrama

„Zemřel člověk, který se do dějin Plzně zapsal jednou provždy. Při oslavách osvobození jsme se s ním setkávali bezmála každým rokem a poznali jsme jej nejen jako člověka statečného a odvážného, nýbrž i veselého, optimistického a velmi energického."

weby na míru UNIWEB

"Člověka, který miloval setkávání s Plzeňany a návštěvníky oslav osvobození. A my Plzeňané jsme milovali jeho!“ Těmito slovy, které pronesl primátor Martin Baxa, se ve středu Plzeň symbolicky rozloučila s Earlem Ingramem, devětadevadesátiletým americkým veteránem. Město jeho památku uctilo ve středu 29. září pietním aktem u pomníku Díky, Ameriko!, primátor současně položil i květiny k památníku 2. pěší divize na Chodském náměstí, v níž Earl Ingram v květnu 1945 osvobozoval Plzeň.

„Chtěl bych jménem svým i jménem Plzeňanů vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým. Slavnosti svobody už nikdy nebudou jako dřív, pan Earl Ingram patřil k našim nejvzácnějším hostům, byl tváří i duší našich oslav osvobození,“ řekl mimo jiné při vzpomínce u Díky, Ameriko! primátor Martin Baxa. Spolu s ním se pietního aktu z vedení města zúčastnili také náměstkyně Eliška Bartáková a radní Vlastimil Gola. Za Velvyslanectví Spojených států amerických byl přítomen James Hackbarth, vojenský přidělenec velvyslanectví pro obranu a vzdušné síly, a vedoucí kanceláře pro obrannou spolupráci Joshua Passer. Přítomni byli i hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová, vedení prvního a třetího městského obvodu a zástupci Patton Memorial Pilsen.

Ve svém proslovu také primátor ocitoval vzkaz, jenž Earl Ingram zaslal do Plzně ze svého bydliště v Severní Karolíně během pandemie koronaviru: „Musíme si počkat další rok. Čekal jsem i v minulosti a vyplatilo se to. Hlavním cílem teď je zastavit šíření viru a zůstat zdraví. Slunce zase vysvitne. S optimismem proto hledím i na svou účast na dalších Slavnostech svobody v České republice, kde se opět uvidím se svými přáteli.“

„Bohužel, panu Ingramovi již slunce nevysvitne a výročí osvobození Plzně americkou armádou již nikdy společně neoslavíme. Ano, takový je život, vše má svůj začátek a konec, ale tento vzácný člověk, voják, veterán a přítel nám bude navždy chybět,“ dodal v závěru Martin Baxa.

Město Plzeň vyvěsilo k uctění památky Earla Ingrama na své radnici americkou i českou vlajku a také černý prapor. Od středy 29. září je v mázhauzu radnice umístěna kondolenční kniha, do níž mohou Plzeňané vpisovat své vzkazy.

Earl Ingram, jenž se narodil 2. září 1922, byl velitelem 2. čety roty L 38. pěšího pluku druhé pěší divize Armády Spojených států amerických. Odvedený byl roku 1940. V srpnu 1944 přistál ve Skotsku, odkud se přesunul vlakem do Southamptonu v Anglii. Následovala noční plavba na malé lodi přes kanál La Manche a vylodění na pláži Omaha, odkud postupoval Evropou až do Plzně. Během války dosáhl hodnosti nadporučík. Několik měsíců po 2. světové válce zahájil kariéru jako profesionální voják. V aktivní službě byl více než 34 let. Žil v Severní Karolíně.

„Když jsem přijel do Plzně v květnu 1945, setkal jsem se s těmi nejvděčnějšími a nejšťastnějšími lidmi, jaké jsem kdy viděl. Vzali nás do svých domovů a chovali se k nám jako ke znovuobjeveným členům rodiny. Z času stráveného v Plzni během května 1945 mám mnoho příjemných vzpomínek, ale ten srdečný způsob přijetí, jímž jsem byl přivítán spolu s ostatními americkými vojáky, pro mne osobně rezonuje jako nezapomenutelná a zásadní vzpomínka,“ zavzpomínal v minulosti Earl Ingram.

Fotogalerie
NetConcert Brecker Brothers Band Reunion

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
porsche plzeň

Hlavní zprávy

 

NetConcert Monica Mancini
uniweb weby