Plzeň získá pozemky kolem rozhledny Chlum, lokalitu čeká oživení

Plzeň získá 33 hektarů pozemků kolem rozhledny Chlum v městské části Doubravka, díky tomu bude možné tuto oblíbenou rekreační lokalitu zrevitalizovat a oživit.


Smlouvy na výkup pozemků od Římskokatolické farnosti Plzeň – Lobzy, jež majetek získala před lety v restituci, schválilo Zastupitelstvo města Plzně. Celková cena vykupovaných pozemků činí 20,4 milionu korun. 

„Rozhledna na Chlumu patří mezi místa, kterým chceme vrátit lesk a slávu. Jsem moc rád, že jako město můžeme přispět k celkové revitalizaci území a udělat tak významný krok k rekonstrukci samotné rozhledny, která by se opět stala tradičním místem zábavy a setkávání. Jedná se o skvělý projekt a já věřím, že ho čtvrtý městský obvod za naší pomoci dovede k úspěšné realizaci. Osobně bych chtěl poděkovat plzeňskému biskupství za velmi vstřícné jednání,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký. 

„Jsem velmi rád, že se nám s církví podařilo dohodnout a děkuji za vstřícnost římskokatolické farnosti i plzeňskému biskupství. Konkrétně se jedná o dva lesní pozemky o celkové výměře 329 573 m2, u nichž cena vychází na zhruba 60 Kč za metr čtvereční, a pak ještě o samotnou přístupovou cestu k rozhledně o výměře 2584 metrů čtverečních za cenu 200 korun za m2,“ uvedl radní pro nakládání s majetkem Vlastimil Gola, jenž má záležitost na starost. Výkup lesních pozemků platí město, na cestu uvolnil peníze čtvrtý městský obvod. Obvod také souhlasí s tím, že v letech 2024 až 2026 poskytne vždy po jednom milionu korun na revitalizaci nově získaného území, protože bude nutné omladit přestárlý les. 

Koupě otevírá možnost zrevitalizovat a oživit oblast kolem 25 metrů vysoké rozhledny. Pro tento účel vypracovalo před časem plzeňské Projectstudio8 s.r.o. architektonickou studii. Ta počítá s tím, že pod sto let starou rozhlednou vyroste malá restaurace se sálem i venkovním posezením, doplněn bude mobiliář, instalovány nové vyhlídky. Realizace studie bude v gesci městského obvodu. Podle starosty Tomáše Soukupa je projekt jednou z hlavních priorit. Náklady starosta odhadl na zhruba 25 milionů korun. „Celou projektovou přípravu bychom rádi dokončili v roce 2025. V případě dostatku finančních prostředků můžeme začít realizovat ‚Nový Chlum‘ v roce 2026,“ nastínil starosta čtvrtého městského obvodu Tomáš Soukup.

Rozhledna na Chlumu byla postavena v roce 1926 a je prohlášena za chráněnou kulturní památku. 


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka