Plzeňané si mohou vysadit svůj stromek. Zapojí se tak do obnovy lesa

Správci plzeňských městských lesů spolu s lesními pedagogy z arboreta Sofronka připravili na sobotu 18. března zalesňování lesní mýtiny v lokalitě V Pytli v městském lese nedaleko OC Berounka u Rokycanské ulice.


V místě původně smrkového lesa vyroste les smíšený, který by měl lépe odolávat klimatickým změnám. Organizátoři vyzývají zájemce, aby se předem registrovali na vybranou hodinu.

„Vysazování nového lesa pokládám nyní v době, kdy naše lesy výrazně zdecimoval kůrovec, za velice důležité. Pokud se do kácení zapojí i děti, tak dvojnásob. Právě vlastní zkušenost s obnovou lesa pomáhá vytvářet pevný vztah k lesu, ale i k přírodě jako takové,“ řekl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

„Práce bude pro silné kopáče i pro nejmenší nosiče sazenic. Nářadí jsme připravili, zájemci si ale mohou přinést vlastní,“ informovala vedoucí oddělení pro práci s veřejností a lesní pedagogiku Martina Kováříková z arboreta Sofronka, která o lese vyučuje zejména malé děti. Sázení bude probíhat po skupinách tak, aby bylo dost času na vysvětlení správného postupu. První skupina, která se sejde v 9 hodin, začne sázet až po předchozí instruktáži. Další skupiny budou začínat vždy po 75 minutách, tedy v 10.15, v 11.30, 12.45 a ve 14 hodin. Po skončení prací si budou moci dobrovolníci, kteří pomohou k obnově lesa, u ohně opéci donesený špekáček a dát si čaj. Předpokládaný konec se očekává v 16 hodin. „Zájemce o sázení prosíme, aby nám včas nahlásili svou účast a preferovaný čas začátku předem na e-mail: sazimeles@plzen.eu, a to nejpozději do 16. března,“ dodala Martina Kováříková.

„Protože většina plzeňských městských lesů slouží k rekreaci a lidé je často navštěvují, chceme, aby zůstaly zachovány v co nejlepší kondici i pro další generace. Proto měníme jejich druhovou skladbu tak, aby odpovídala stávajícím klimatickým podmínkám a les byl odolnější vůči suchu i škůdcům,“ sdělil vedoucí Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Richard Havelka. „V této lokalitě budeme vysazovat zejména listnáče. Převážně půjde o sazenice dubů, u kterých očekáváme, že se dokážou lépe vyrovnat s přicházející změnou klimatu.  Ovšem nezapomínáme ani na jehličnany, v tomto případě sazeničky jedle bělokoré, která má ve smíšeném lese své nezastupitelné místo. Oproti původní přibližně čtyřiasedmdesátileté smrkové monokultuře tu tak nově vytvoříme smíšený les. Již zakořeněné semenáčky smrků ze šišek okolního lesa tak doplní kromě dubů a jedlí ještě habry a lípy,“ vyjmenoval vedoucí oddělení lesního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Milan Sekáč.

Sraz bude před závorou u vjezdu do lesa na zelené turistické značce u silnice Božkov – Červený Hrádek (v mapě zde: https://mapy.cz/s/mogajatufo). Na místo se lidé mohou dopravit trolejbusem, na kole nebo autem. Automobil lze zaparkovat u obchodního centra Berounka, odkud je to na místo přibližně 200 metrů.

Letos se jedná o první sázení lesa, které ve spolupráci s veřejností Správa veřejného statku města Plzně organizuje. Další se uskuteční na podzim.

Zalesňovaná holina vznikla po těžbě stromů napadených lýkožroutem smrkovým lidově zvaným „kůrovec“. Ten si vybírá především stromy oslabené, které se napadení nemohou účinně bránit. Když se přemnoží, což se bohužel v posledních několika letech stalo, je ale schopen napadnout i stromy zdravé, které poté uschnou.
 
Smrky byly oblíbenou dřevinou našich předků, proto se v minulosti hojně vysazovaly. Smrk je velmi přizpůsobivý, poměrně rychle odrůstá, jeho dříví je kvalitní, dobře zpracovatelné a nabízí všestranné využití, patří však také mezi škůdci nejčastěji napadený druh stromů. V současnosti se zvyšující se průměrnou teplotou a sníženým úhrnem srážek jsou navíc ještě zranitelnější a těžko odolávají napadení hmyzem, případně dřevokaznými houbami. Proto lesníci přistupují k volbě druhově pestřejší skladby nově zakládaných porostů.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 11.03.2023 10:540 +
 
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq