Plzeňská PechaKucha Night zve na posledních osm večerů

Úspěšná PechaKucha Night Plzeň začíná odpočítávat svůj konec. Organizátoři této inspirativní akce, jež v Plzni začala před 12 lety, se rozhodli do konce příštího roku uspořádat posledních 8 večerů na 8 unikátních místech.

Cílená propagace v Plzni

Pozvou 80 zajímavých hostů a poté projekt ukončí. Své rozhodnutí přirovnává spolek k světu. k volbě sportovce odejít na vrcholu kariéry. První z posledních osmi PechaKucha Night Plzeň se tak uskuteční v pátek 22. března v Hotelu Continental Plzeň, jenž začal psát svou historii v 19. století a ze kterého na návštěvníky i přes modernizaci dýchá prvorepubliková atmosféra.

„Aktuálně máme za sebou 44 večerů s PechaKucha. To znamená více než 440 inspirativních osobností a 44 různých míst. Původní myšlenka vzešla z Tokia. Tamní formát projektu ale nepočítal se změnou míst. Tím, že jsme se rozhodli každý z večerů pořádat jinde, začali jsme hledat místa z jiné perspektivy, a to i opuštěná, nevyužívaná, všechna svým způsobem unikátní a důležitá místa pro veřejný i jiný život. V tomto se od nás inspirovala řada dalších organizátorů PechaKucha, určitě více než polovina. Několik jsme jich také pomáhali založit. Radili jsme jim v začátcích, sbírali od nás inspirace,“ říká Jakub Mareš, zakladatel spolku k světu. Aktuálně je 1315 měst po celém světě, která PechaKucha Night pořádají. I proto, že se podařilo vytipovat a zajistit tolik míst, vnímá tým plzeňského projektu svoji misi za splněnou.

Za celou dobu existence měla plzeňská PechaKucha Night dva stálé partnery, kteří vydrželi od začátku. Jedním z nich je město Plzeň. „Podařilo se vybudovat skvělý koncept akcí a v řadě případů lidem umožnit vstup do míst, která jsou jinak veřejnosti zcela zapovězena. Nestalo by se tak bez velkého úsilí Jakuba Mareše a jeho týmu lidí, díky kterým řada zapomenutých míst znovu ožila. Jako primátor tuto myšlenku vítám a sám ji z pozice současného vedení města prosazuji. Snažíme se zaměřit na rekonstrukce budov, které jsou z různých důvodů nevyužívané a chátrají, a to i přesto, že jejich historický, architektonický  i symbolický význam je značný. Pevně věřím, že budeme úspěšní stejně, jako jsou úspěšní organizátoři PechaKucha,” říká primátor Roman Zarzycký.

Podle Jakuba Mareše mezi nejzajímavější místa konání patřila například Borská věznice, kdy akci
v tomto přísně střeženém objektu povolovalo několik ministrů, vedení vězeňské služby a další lidé. Lístky se následně vyprodaly během pár vteřin. „Za nedobytné území se speciálními pravidly, které nazýváme pentagon převážně kvůli složitému bezpečnostnímu opatření, jež jsme museli podstoupit, považuji i plzeňský pivovar – elektrárnu. Za nejvíc opěvovanou akci pak například PechaKucha Night v městských lázních, lístky zmizely za deset vteřin. PechaKucha se konala i v obou kinech Elektra a Hvězda, kdy Hvězda byla již v té době ruina a celý prostor jsme museli upravit, tedy lopatou odházet a k odvozu připravit veškerou suť a podobně. Otevřelo se nám také veřejnosti nedostupné policejní ředitelství i prostory Klotzovy cihelny, protiatomový kryt v prostorách Škodovky a další. Vůbec největší v Evropě pak byla naše akce na Náplavce,“ pokračuje Jakub Mareš ve výčtu úspěchů.

Protože je tým projektu přesvědčený, že za 12 let hodně dokázal, připraví během následujících dvou let publikaci jako připomínku odvedené práce, úspěchů i nezdarů a jako poděkování každému, kdo týmem prošel a kdo akci podporoval. Za tu dobu prošlo týmem přes 100 lidí, kteří na inspirativních večerech často pracovali ve svém volném čase. „Osobně za nejdůležitější plzeňské prvenství považuji to, že je Plzeň jedinou PechaKucha Night, která nalákala zakladatele projektu z Tokia k prezentování a návštěvě. Za jednu z našich specialit bych označil také, že jsme zahájili oslovování řečníků z jiných než kreativních oborů a víme jen o málo dalších, kteří to pojali podobně. Rozšířili jsme tak pole své působnosti o jiné zajímavé obory, a to např. o cestovatele, o osobnosti, co hýbou městem, řemeslníky, o osobnosti šoubyznysu atd.,“ dodává Jakub Mareš závěrem.

The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka