Plzeňská radnice je díky novému výtahu bez bariér

Nově vybudovaný výtah v historické budově plzeňské radnice na náměstí Republiky začal sloužit veřejnosti. Návštěvníci se nyní pohodlně dostanou do Obřadní síně v prvním patře, kde se koná většina významných společenských akcí, stejně tak do druhého patra a dosažitelný výtahem je i Sněmovní sál ve třetím patře, jenž poskytuje prostory pro zasedání zastupitelstva, školení či konference. Do výtahu se nastupuje z průchodu do dvora radnice, tedy přes mázhauz a vrátnici. Jeho vybudování včetně dalších

weby uniweb zprávy

„Radnice byla jedním z posledních klíčových městských objektů, který zůstával pro tělesně postižené a méně pohyblivé občany těžko dostupným. Jsem rád, že se realizace podařila, byť první studie bezbariérových úprav vznikla už v roce 1995. Úprava sice probíhala za plného provozu, ale vyžádala si některá omezení, proto tímto děkuji za trpělivost zaměstnancům i návštěvníkům radnice,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký. Kromě vestavby výtahu byly vybudovány i bezbariérové toalety. 

        „Bezbariérové zpřístupnění interiéru radnice bylo komplikované kvůli tomu, že celý radniční komplex tvoří tři propojené památkově chráněné budovy s odlišnou výškou jednotlivých podlaží. Po výstavbě výtahu a zdvižné plošiny do Obřadní síně se však podařilo zpřístupnit bez bariér zhruba 90 procent budovy včetně kanceláří všech představitelů vedení města,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář. Výtah se nachází v zadním traktu domu a lidé do něho nastupují z průjezdu do dvora. Na úrovni třetího patra, tedy v místě Sněmovního sálu, je výtahová šachta již nad úrovní střech Císařského domu. Z náměstí viditelná není, pouze z vyhlídkové plošiny věže katedrály sv. Bartoloměje.

       Celkové náklady na stavbu, která byla zahájena letos v lednu, činí včetně projektové dokumentace 23,131 milionu korun s DPH. Na projekt město získalo dotaci ve výši 8,686 milionu korun z Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.   

  Výtah dnes prochází místy, která se většinou  netýkají historických renesančních konstrukcí radnice. Vybudování výtahové šachty si vyžádalo pouze ve sklepě sousedního Císařského domu částečné odstranění klenby a ve třetím patře odstranění parapetu jednoho z oken. „Při celkovém vyhodnocení významu a přínosu výtahu pro vytvoření bezbariérového přístupu jsou vynucené zásahy do historických konstrukcí minimální. Akce u mě patří za více než třicet let, co pracuji v památkové péči, k jedněm z nejzdařilejších,“ řekl vedoucí Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně Petr Marovič.  

        Pro bezbariérové zpřístupnění radnice bylo nutné uvažovat i o přístupové cestě k budově, zejména od blízkých zastávek MHD a od nejbližších parkovacích míst vyhrazených pro držitele průkazů TP, ZTP a ZTP/P. Proto se v průběhu loňského a letošního roku uskutečnily také úpravy některých komunikací v blízkosti náměstí Republiky. „Nyní vede bezbariérová trasa až ke vstupu do budovy radnice již od zastávek MHD v sadech Pětatřicátníků, na náměstí Republiky i od tramvajové zastávky v Pražské ulici, a stejně tak i od vyhrazených parkovacích míst na náměstí Republiky,“ dodal Petr Náhlík, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí. 

SEO konzultant

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Renault Captur - Renault bez čekání

Hlavní zprávy

 

Dacia - Ihned k odběru
uniweb weby