Plzeňská výstava o Kláře Beckové-Loosové září v Rize

S velkým úspěchem se setkala výstava Klára Becková - Loosová, svědkyně jedné epochy i v lotyšském hlavním městě Rize.

mobil pohotovost

Ve středu 16. 5. 2018 byla představena veřejnosti v rižském židovském muzeu. Výstavu, připravenou v rámci plzeňského Střediska západočeských spisovatelů (SZS), pomohlo přenést do Rigy Velvyslanectví České republiky v Lotyšsku, které spolupracuje i s tamějším židovským muzeem - Židé v Lotyšsku.

Vernisáž zahájil za velkého zájmu hostů z řad diplomatického sboru, lotyšského Parlamentu, ministerstva zahraničních věcí i kultury, Lotyšsko-české společnosti, studentů i ostatní veřejnosti  svým  proslovem velvyslanec Miroslav Kosek. O přípravě výstavy, osobnosti Kláry Beckové-Loosové i osobnosti  architekta Loose seznámil přítomné autor výstavy David Růžička. Spolupráci a dobré vzájemné, nejen kulturní,  vztahy mezi Lotyšskem a Českou republikou ocenil ředitel muzea Ilja Lenský. Slavnostního zahájení se zúčastnila i Markéta Čekanová ze Střediska západočeských spisovatelů.

Výstava připomíná plzeňskou rodačku, manželku architekta Adolfa Loose, jejíž životní pouť se uzavřela před 75 lety v koncentračním táboře v Rize. Expozice  přibližuje nejen každodenní život s Adolfem Loosem, ale vedle řady cenných podrobností o Loosových architektonických realizacích se dočteme, jak po boku svého muže při cestách meziválečnou Evropou potkávala řadu významných osobností, mezi jinými například Thomase Manna, E.M. Remarqua, Charlieho Chaplina, Josefa Svatopluka Machara aj. Výstava přibližuje i Loosovy nejdůležitější realizace, především  Müllerovu vilu v Praze, tehdy vznikající plzeňské interiéry a obsahuje i dosud nezveřejněné fotografie ze soukromého archivu amerických příbuzných Kláry Beckové-Loosové.
 
Výstava potrvá do 31. května 2018".


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
SZO

Hlavní zprávy

 

duster auto cb
seo uniweb