Plzeňská zoo poprvé ve své historii začala chovat klokany horské východní. Dvě samice dorazily z Jihlavy a jedna z nich přivezla ve vaku také mládě. Začátkem září mají novou chovnou skupinu doplnit samci z pražské zoo.
Plzeňská zoologická zahrada doplnila australskou expozici o nový druh. Poprvé ve své historii začala chovat klokany horské východní. V srpnu do areálu dorazily dvě dvouleté samice ze Zoo Jihlava. Jedna z nich přivezla také mládě, které se krátce po příjezdu ukázalo z vaku.
Začátkem září mají chovnou skupinu doplnit samci ze Zoo Praha. Plzeňská zoo tím navazuje na změny ve své australské expozici, kde nedávno ukončila chov klokanů rudokrkých.
V Austrálii je klokan horský poměrně běžný, v evropských zoologických zahradách se však chová jen zřídka. Plzeň se podle zoo stala desátou zoologickou zahradou v Evropě a pátou v České republice, která tento druh chová.
Pro klokany horské je typická výrazná pohlavní dvojtvárnost. Samice mají světle šedou až krémovou srst, zatímco samci jsou tmavě hnědí až černí a mohou být přibližně dvakrát větší. Návštěvníci si proto někdy myslí, že jde o dva různé druhy.
Klokan horský východní (Osphranter robustus robustus) obývá skalnaté oblasti, rokle a křovinatou buš východní Austrálie. Živí se především trávou, listy a dalšími částmi rostlin. Je dobře přizpůsoben suchému prostředí a značnou část potřebné vody získává z potravy.
Samice je březí přibližně 32 dní a zpravidla rodí jedno velmi malé a nevyvinuté mládě. To se po porodu přesune do vaku, kde se dále vyvíjí. Ve vaku zůstává osm až devět měsíců.
Klokan horský (Osphranter robustus) je v Austrálii široce rozšířený. Na Červeném seznamu IUCN je hodnocen jako málo dotčený druh, tedy v kategorii Least Concern.
Plzeňská zoo nyní čeká na příjezd samců z Prahy. Jejím cílem bude sestavit stabilní chovnou skupinu a v budoucnu dosáhnout vlastních odchovů.