Plzeňská zoo získala partičku nosálů

Partičku pěti půlročních neposedných a velmi aktivních zvířátek - nosálů červených - získala plzeňská zoo. Tři bráchové a dvě sestry pocházejí ze soukromého chovu v Německu.


Partičku pěti půlročních neposedných a velmi aktivních zvířátek - nosálů červených - získala plzeňská zoo. Tři bráchové a dvě sestry pocházejí ze soukromého chovu v Německu. Jejich rodiče ale byli odchyceni ve své domovině v Paraguayi. Právě proto, kvůli své genetické informaci, jsou zvířata tak cenná. I když se nosálové červení v zahradách i soukromých chovech vyskytují, není u nich jasné přesné zařazení do některého z poddruhů, řekl hlavní zoolog plzeňské zoo Ivo Těťál.
"Naše zvířata patří k poddruhu solitaria. Registrační program udává chov tohoto poddruhu již jen v jediné další zoo na světě - v Bloomingtonu v USA," řekl zoolog. Plzeňská zoo se tak stala jedinou českou zahradou, která chová přesně určený poddruh. V budoucnu se budou chovatelé snažit najít další přesně identifikovaná nepříbuzná zvířata a vytvořit chovnou skupinu.
Skupinka nosálů červených žila v plzeňské zoo i dosud a množila se tu. Jejich původ ale nebyl přesně určen, takže je zoo deponovala jinam a velký přírodní výběh se stromy osídlí nová partička. Nějakou dobu zde bude mláďata vychovávat nejstarší samec z původní skupiny, který by je měl naučit životu v jejich novém prostředí. "Ten výběh je jediný svého druhu pro nosály v republice. Nejsou tu žádné mříže ani skla, jen elektrické ohradníky. Zvířata se pohybují po velkých stromech a obratně šplhají a spí ve větvích. Stalo se, že se jim podařilo dostat se z výběhu," přiznal ředitel zoo Jiří Trávníček.
Přestože malí nosálci vypadají roztomile a přátelsky, jako domácí mazlíčky je chovatelé rozhodně nedoporučují. Tyto medvídkovité šelmičky z jižní Ameriky se prý totiž nenaučí plně respektovat člověka, zejména pokud jsou v páru.
Jeden z malých nosálů dostal jméno Chico od městské radní Petry Fischerové. O odchovu mláďat, která musela být kvůli nemoci matky vychována uměle, vznikl v Německu dokumentární film. Jeho vrcholem bude umístění v plzeňském výběhu.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 14.12.2006 11:390 +
 
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq