Plzeňské Slavnosti svobody se blíží, lidé zažijí výjimečnou atmosféru

Jako každý rok na začátku května zažije Plzeň výjimečnou atmosféru. Od 3. do 6. května obsadí centrum města historická vojenská technika, autentické vojenské kempy, nemocnice, polní pošta nebo kuchyně.

Cílená propagace v Plzni

Západočeská metropole si připomene situaci na konci druhé světové války a osvobození města americkou armádou. Vojensko-historický program, jehož součástí je i Convoy of Liberty s více než dvěma sty kusy historické vojenské techniky, doplní kulturní program s country a folk scénou, LIBÉ RTY scénou a hlavní scénou na náměstí Republiky. Slavnosti vyvrcholí 6. května vzpomínkovým aktem u památníku Díky, Ameriko! Kompletní informace jsou na https://www.slavnostisvobody.cz/.

„Slavnosti svobody pro město Plzeň nejsou jen kulturní akcí, ale také významnou událostí, která rozvíjí diplomatické vztahy mezi několika zeměmi. Mám radost, že i tentokrát k nám přijedou rodiny amerických a belgických veteránů, kteří mají Plzeň stále v srdci. Veřejnost bych rád pozval na pestrý program, který by měl uspokojit starší i mladší generace, na které se chceme postupně více zaměřit, protože odkaz osvobození Plzně je třeba předávat z generace na generaci. Nikdy na něj nesmíme zapomenout,“ řekl plzeňský primátor Roman Zarzycký.

„Program slavností nabízí pestrou škálu zážitků návštěvníkům každého věku, který nemá obdoby jinde v České republice ani střední Evropě.  Připomíná nejen konec války, ale i radost z obnovení oslav po sametové revoluci. Je svátkem svobody jako takové a místem setkávání všech generací, které se snažíme přilákat i dramaturgií kulturního programu či stylovým občerstvením ve spolupráci s pořadateli farmářských trhů v Plzni,“ řekla Jana Komišová z oddělení marketingu Magistrátu města Plzně.

Dobové kempy

V části sadového okruhu, od Křižíkových sadů přes Šafaříkovy až po Kopeckého, se rozloží dobový kemp 16. obrněné divize s desítkami vozidel těžké i lehké obrněné techniky včetně legendárního tanku Sherman, polní kuchyní, dílnami nebo vojenskými ubikacemi. Klub vojenské historie Tommy & Yankee ukáže, jak fungovala 45. polní nemocnice, která na Plzeňsku reálně působila. Své místo v sadech bude mít tábor Československé samostatné obrněné brigády nebo tábor RAF a WAAF s replikou stíhacího letadla Spitfire v měřítku 1:1. V prostoru u muzea generála Pattona v Pobřežní ulici představí klub vojenské historie JTF Raiders současnou americkou armádu, především její druhou pěší divizi.

Slavnostní zahájení oslav

Zahájení čtyřdenních oslav osvobození Plzně americkou armádou je naplánováno na pátek 3. května od 18 hodin na náměstí Republiky. Při slavnostním ceremoniálu vystoupí americký studentský marching band Stuttgart Legacy Drumline, kadeti z americké vojenské posádky v německém Ansbachu, kteří předvedou svoji exhibici se zbraní, a zástupci klubů vojenské historie, již svoje aktivity prezentují po celou dobu slavností ve vojenských kempech. O hudební doprovod ceremoniálu se postará Pilsner Jazz Band. Večer zakončí koncert Big Bandu Jazz bez hranic s Chuckem Wansleyem, americkým zpěvákem řady hudebních stylů.

Kulturní program 

Kulturní program se kromě náměstí Republiky bude odehrávat v Pobřežní ulici, v blízkosti muzea generála Pattona, kde si na své přijdou nadšenci folku a country. Koncerty uvede hudebník a moderátor Míša Leicht. Třetí scéna s názvem LIBÉ RTY vznikne v Kopeckého sadech. Je věnována především mladým lidem a její programová skladba se opírá o vliv americké kultury, především hudby, na českou scénu. „Žánry jako blues, country, bluegrass, rock'n'roll nebo psychedelic rock našly u českých hudebníků zastání a jejich základy zde dále rozvíjeli s ´českým zvukem´. Výběr skupin proplouvá napříč zmíněnými žánry a ukazuje, jak několik dekád vývoje zapůsobilo na jedno z nejsvobodnějších povolání a vytvořilo nové fúze,“ uvedl Jiří Kunc z plzeňské pobočky Paměti národa, která stojí za dramaturgií scény LIBÉ RTY. V režii Paměti národa se odehraje i sobotní běh za všechny, kteří se nevzdali. Poběží se centrem města na 5 a 10 kilometrů dlouhých tratích a sadovým okruhem povede trasa rodinného běhu pro úplně každého. Pro rodiny s dětmi připraví Paměť národa dopolední program na náměstí Republiky.

Convoy of Liberty 

V neděli 5. května projede trasou po Klatovské třídě tradiční Convoy of Liberty s vojenskými historickými vozidly, v čele s renovovaným tankem Sherman M4 a džípy s příbuznými amerických a belgických veteránů, kteří se na osvobození západu Čech před 79 lety přímo podíleli. Konvoj doprovodí přelet dobových letounů P-51D Mustang, Boeing B 75 Stearman a Stinson AT 19B /Reliant Mk III.

Pietní akty a změna času u Díky, Ameriko!

Součástí oslav je řada pietních aktů. Hlavním vzpomínkovým setkáním u památníku Díky, Ameriko! s tradičním přeletem letadel vzdušných sil Armády České republiky L-159 Alca a JAS-39 Gripen, který se uskuteční v pondělí 6. května v 18 hodin, vyvrcholí oslavy osvobození.

Gastronomický program 

Důležitou součástí organizačního zajištění Slavností svobody je gastronomický program, který by měl svoji kvalitní řemeslnou nabídkou s kulinárním uměním inspirovaným americkou kuchyní i tradičními českými pokrmy zaujmout všechny návštěvníky, od obdivovatelů vojenské historické techniky přes milovníky kultury nebo rodiny s dětmi. Koordinátorem gastrozóny je Tomáš Popp, manažer národního týmu kuchařů a pořadatel plzeňských farmářských trhů.

Plzeň osvobozená Pattonem

Osvobození západních a jihozápadních Čech v roce 1945 se odehrávalo zcela v režii americké 3. armády. V jejím čele stál nejslavnější americký generál celé války George Smith Patton. Plzeň se vojáků s bílou hvězdou dočkala 6. května a stala se jedním z posledních míst, kde skončila cesta spojeneckých vojsk evropským kontinentem. Památka bojujících nebo padlých Američanů byla zapomínána, dokonce znevažována a jakékoliv oficiální oslavy příchodu americké armády do Plzně byly před rokem 1989 nemyslitelné. Od roku 1990 se Plzeň každoročně v květnu pomyslně vrací do roku 1945 a připomíná události spojené s osvobozením. 

The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka