Plzeňský kraj investoval do cyklostezek 109 milionů korun

V období 2017 až 2019 investoval Plzeňský kraj na svém území do cyklistické infrastruktury celkem 109 milionů korun.


Vzniklo téměř 57 km dílčích úseků cyklostezek a cyklotras, 27 km přírodně blízkých stezek pro cyklisty, 3 pumptrackové dráhy a 2 Skills lajny pro nácvik jízdy na horském kole. Dále byla postavena a uvedena do provozu lávka pro cyklisty přes vodní nádrž Hracholusky.

V roce 2017 podpořil Plzeňský kraj dotacemi celkem 6 projektů částkou 11,9 mil. Kč. Podporu 4,2 mil. Kč získala například cyklostezka Plzeň-Koterov – Starý Plzenec.

V roce 2018 byl k dotacím do cyklistické infrastruktury vyhlášen program Podpora výstavby cyklostezek a cyklotras v Plzeňském kraji pro rok 2018, který byl alokován do výše 20 mil. Kč. Celkem bylo v daném roce podpořeno 13 projektů částkou 39,3 mil. Kč. Významnými projekty byly Výstavba nadregionální cyklotrasy Plzeň – Brdy, úsek Spálené Poříčí - Hořice - 1. etapa s dotací ve výši 3,5 mil. Kč, Berounka trails Mikroregionu Radnicko s dotací 10 mil. Kč nebo Prodloužení cyklotrasy RT 3 — Rokycany s dotací ve výši 4,3 mil. Kč. Dalším projektem v rámci podpory cyklistické infrastruktury byla lávka pro cyklisty přes vodní nádrž Hracholusky, jejíž náklady dosáhly 12,8 mil. Kč, přičemž více než 10 mil. Kč obdržel kraj spolufinancováním z fondu SFDI. Kompletní investice v oblasti cyklistické infrastruktury v roce 2018 dosáhly částky 52,2 mil. Kč.

V roce 2019 byl vyhlášen dotační program Podpora výstavby cyklostezek, cyklotras a specializované doprovodné cyklistické infrastruktury v Plzeňském kraji pro rok 2019 s alokací 20 mil. Kč. S ostatními projekty bylo pak celkem podpořeno částkou 44,8 mil. Kč celkem 14 projektů. Významnými projekty byly například II. etapa výstavby Cykloresort Radnicko s dotací ve výši 8,66 mil. Kč, Výstavba nadregionální cyklotrasy Plzeň – Brdy, úsek Hořehledy - Číčov , I. etapa s dotací ve výši 6,8 mil. Kč nebo Vejprnice – cyklostezka do Skvrňan s dotací ve výši 6,46 mil. Kč.

„Začínali jsme v podstatě na zelené louce, kdy cyklisté byli nekoncepčně vedeni mnohdy silnicemi třetí nebo druhé třídy. Cílem koncepce cykloturistiky a cyklodopravy je tedy vytvořit základní síť propojením cyklotras s mezinárodními cyklostezkami, nadregionálními i regionálními trasami,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek. Podle něj by pak na zmíněné trasy měly navazovat jednotlivé obce svými projekty. „Plzeňský kraj je i nadále připraven podporovat  budování a rozvoj cyklotras na území kraje,“ doplnil.

Fotogalerie
ČNSO studio

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
08.05.2020 17:070 +
 
Renault Clio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka