Plzeňský kraj láká do regionu bývalé „záklaďáky“

Plzeňský kraj přichází se zcela novým a unikátním produktem cestovního ruchu „Když jsem já sloužil na západě Čech“, který si jistě najde mnoho příznivců. Zaměřuje se zejména na vojenské nadšence a milovníky válečné techniky, ale i na rodiny s dětmi. Jeho hlavní cíl je díky vojenské turistice celkově podpořit turistický ruch v kraji.


„Inspirací pro vytvoření tohoto produktu byly časté dotazy od bývalých vojáků základní vojenské služby, se kterými jsme se dlouhodobě setkávali při nejrůznějších výstavách a veletrzích. I teď na Slovensku jsme se setkali s řadou „záklaďáků“, kteří v našem kraji sloužili, a to jen potvrdilo, že jsme se vydali správnou cestou. Nepropagujeme československou armádu, my propagujeme místa, kde jsou, nebo dříve byla kasárna. Tato místa jsou dnes využívána nepoměrně mírověji, ale přesto tu je neopomenutelná skupina lidí, která na nich strávila rok nebo dva svého života. Z toho my chceme těžit. Naše filozofie je založena na tom, že ten, kdo u nás sloužil, s sebou přiveze rodinu. On zavzpomíná na místech, kde sloužil, a rodina se podívá po všech našich okolních zajímavostech, která už nabízí standardní cestovní ruch. A že se máme čím chlubit..!“ objasnil celou myšlenku radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka.

S produktem se kraj poprvé představil v uplynulém víkendu na mezinárodním veletrhu cestovního ruchu ITF Slovakiatour v Bratislavě, odkud si jako bonus odnesl Cenu za kreativní a profesionální ztvárnění expozice. V rámci celé koncepce produktu „Když jsem já sloužil na západě Čech“ byla vytvořená brožura mapující kasárna a vojenská muzea v Plzeňském kraji a také zcela nový web www.vojenskaturistika.cz, který přibližuje historii vojenství v regionu. „Publikaci jsme slavnostně pokřtili nyní na našem stánku společně se třetím slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem a nový web jsme spustili v uplynulém týdnu, abychom byli též plně připraveni na blížící se oslavy osvobození,“ poznamenal radní Picka.

Samotná publikace mapuje kasárna a zajímavosti v Plzeňském kraji a popisuje jejich historii a pluky, které v nich sloužily. Návštěvníky pak zve do Muzea na demarkační linii v Rokycanech, Muzea Železné opony Rozvadov, Atommuzea Brdy Míšov, Muzea Středních Brd ve Strašicích či Patton Memorial v Plzni. Nechybí ani pozvánky do expozice Augmentačního skladu v Dobřanech nebo Air parku ve Zruči. Vojenská turistika přitom není jen pro pamětníky. Je totiž plná zajímavostí a unikátů, které jinde není možné vidět. „Jsme jediný zpřístupněný depot na světě, v němž byly uloženy jaderné hlavice. Jinde zpřístupněný není, jen u nás. Když k nám vejdete, otevřou se před vámi ty šestiapůltunové dveře od těch dvou depotů a zjistíte, jak je v uvozovkách jednoduché vychýlit osu země nebo změnit úplně podnebí atomovými bombami. Je to neuvěřitelná podívaná, ze které až mrazí,“ zve Václav Vítovec do Atommuzea v Brdech, kde byly v Československé republice umístěny jaderné hlavice v betonových depotech.

Nezapomenutelnou prohlídku nabízí třeba i největší soukromé vojenské muzeum v České republice - Muzeum na demarkační linii v Rokycanech. „Nebojím se říci, že jsme rájem pro milovníky vojenské techniky. Ve výstavní expozici je k vidění na dvě stě kusů zcela pojízdné techniky s daty výroby od 1918 do současnosti. Tato technika se navíc objevila i v celé řadě českých filmů a seriálů jako třeba Vyprávěj, Lidice, Kolja, Obecná škole nebo Zdivočelá země,“ vyjmenovala zajímavosti Radka Vávrová z Muzea na demarkační linii v Rokycanech.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka