Plzeňští lesníci pomohou s přípravou finalistů národního kola soutěže

Správci městských lesů podporují výchovu žáků a studentů zaměřenou na les a jeho význam. D


Družstvo starších žáků ze 34. ZŠ v Plzni, které vyhrálo místního kola znalostní soutěže o lese v Arboretu Sofronka, zvítězilo ve své kategorii i v regionálním kole ve Žluticích a postupuje do národního finále. S přípravou soutěžícím pomohou městští lesníci ze Správy veřejného statku města Plzně.

Pracovníci Arboreta Sofronka, kteří se věnují lesní pedagogice, každoročně připravují a organizují místní kolo znalostní soutěže Young People in European Forests (YPEF, česky Mladí lidé v evropských lesích) určené žákům 2. stupně základních škol a nižších tříd gymnázií a středních škol. Cílem této soutěže, která má své kořeny u polských lesníků, je zlepšit povědomí zejména mládeže, ale i celé společnosti, o významu lesů a zdůraznit význam lesnictví v současné době. Jedná se o mezinárodní soutěž, do které jsou aktivně zapojeny lesnické instituce z cca 10 zemí Evropy. Družstvo ze 34. ZŠ ve složení Eliška Smolová, Michal Kuník a Michal Rada z 9. B, které na Sofronce letos vyhrálo, postoupilo do regionálního kola ve Žluticích, kde zvítězilo.

„Cením si vítězství školáků ze 34. základní školy v Plzni v regionálním kole této soutěže, které proběhlo ve Žluticích, a věřím, že s pomocí našich městských lesníků zabodují i v národním kole 5. a 6. června v Kostelci nad Černými lesy. Žáci i studenti si v soutěži YPEF prohlubují znalosti o lese, lesním ekosystému nebo o lesním hospodářství. Je důležité budovat pozitivní vztah k přírodě a lesům již od mládí, a proto podobné aktivity vítám,“ řekl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí. 

„V národním kole je vyžadována znalost angličtiny i odborné lesnické terminologie v angličtině. Chceme naše finálové družstvo podpořit v celonárodním klání, a tak jsme nabídli pomoc při přípravě na soutěž,“ uvedl vedoucí oddělení lesního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Milan Sekáč. Závěrečné národní kolo bude obsahovat „poznávačku“ přírodnin, praktický úkol, test znalostí v anglickém jazyce a nově bude muset každé družstvo představit prezentaci v anglickém jazyce na téma Život bez dřeva.

Pracovníci Arboreta Sofronka kteří se věnují lesní pedagogice, organizují místní kolo této soutěže s výjimkou covidových let již od roku 2016. „Na tuto znalostní soutěž připravujeme jako organizační garant místního kola poznávací soutěž o 20 položkách zahrnující herbářové položky, listy, plody, semena, jiné přírodniny, lesnické pomůcky a prostředky. Pro soutěžící také chystáme praktický úkol jako doplňkovou disciplínu v případě rovnosti bodů,“ doplnila vedoucí oddělení pro práci s veřejností a lesní pedagogiku Martina Kováříková. Národní komise YPEF připravuje písemné testy o 20 otázkách z oblasti přírody, lesů a lesnictví.

Před deváťáky ze 34. ZŠ na Sofronce zvítězilo v kategorii mladších žáků družstvo třídy 7. B, 28. ZŠ v Plzni v Rodinné ulici, v kategorii starších žáků pak družstvo třetího ročníku Gymnázia Jaroslava Vrchlického v Klatovech. YPEF je mezinárodní soutěž, do které jsou aktivně zapojeny lesnické instituce z celkem deseti zemí Evropy. V České republice se národní kolo koná pod záštitou Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity. Více o soutěži na  http://ypef.cz/cs/o-nas/zakladni-informace.

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 09.05.2023 14:090 +
 
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq