Polní ulice na Slovanech má nové veřejné osvětlení a chodníky

Celkem 14 nových svítidel bylo instalováno na nových stožárech v Polní ulici v Plzni na Slovanech. Spolu s tím byly nově upraveny i některé chodníky.


h v Polní ulici v Plzni na Slovanech. Spolu s tím byly nově upraveny i některé chodníky. Nové veřejné osvětlení za 1,5 milionu korun, které zajišťovala Správa veřejného statku města Plzně, realizovaly firmy IMONT, s. r. o. a SUPTEL, a. s. Náklady na opravu chodníků činily téměř dva miliony korun a na jejich financování se částkou 1,4 milionu korun podílel Městský obvod Plzeň 2 – Slovany.

Nové stožáry veřejného osvětlení jsou ocelové s pozinkovanou povrchovou úpravou. V jejich horní části jsou osazena moderní úsporná LED svítidla. „Nově instalované veřejné osvětlení nejenže odstraní již stará a nevyhovující svítidla, ale také ušetří až 30 procent energie při provozu. V souladu s loni schválenou koncepcí veřejného osvětlení ve městě jsou v této rezidenční oblasti osazena svítidla s teple bílou barvou světla 3000 kelvinů a světelným kuželem směřujícím výhradně do spodního poloprostoru,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí města Plzně Michal Vozobule.

„Starší výbojková svítidla je nutné minimálně jednou za rok zkontrolovat a v průměru jednou za čtyři roky vyměnit. Nová LED svítidla jsou bezúdržbová, zásah potřebují jen při poruše. S postupnou výměnou svítidel za ta LEDková se nám tak snižují i náklady na údržbu,“ vysvětlil Pavel Bočan, který má na Správě veřejného statku města Plzně veřejné osvětlení na starosti. Životnost jedné výbojky je průměrně 16 000 hodin. Nová svítidla budou využívat LED technologie, takže odpadne častá výměna výbojek. Minimální požadovaná životnost LED svítidel je totiž 80 000 hodin.

„Při výměně osvětlení je již v projektu nutné určit počet nových svítidel podle jejich výkonu a platných norem pro komunikace. Základní požadavky na osvětlení komunikace pomáhá definovat loni schválená koncepce veřejného osvětlení, která říká, že na hlavních komunikacích má být více světla s tzv. chromatičností 4000 kelvinů, naopak v rezidenčních oblastech se mají používat svítidla s ‚teplejší‘ barvou světla, která mají chromatičnost maximálně 2700 kelvinů. U dříve připravených projektů, jako je tento, pak teplota světla odpovídá požadavkům v době projektování, “ vysvětlil vedoucí oddělení veřejného osvětlení Správy veřejného statku města Plzně Viktor Lang. Plzeň se stará nyní o 21 209 stožárů veřejného osvětlení. „Nová LED svítidla máme sotva v desetině z nich. Kdybychom je měli ve všech, ušetřili bychom jen letos při současných cenách elektrické energie přibližně 8 milionů korun. V budoucnu jistě ještě více, neboť ceny elektrické energie pro následující roky významně vzrostou. V Plzni osadíme ročně v průměru asi 400 nových stožárů s LED svítidly,“ dodal.

Původní stožáry v Polní ulici byly betonové, asi 45 let staré a již dožívaly. Oproti původnímu stavu se v této lokalitě jejich počet zvýšil o čtyři. Nová svítidla vyžadují jiné rozteče pro umístění. Ta vychází z výpočtu pro světelné kužely s novými svítidly. Všechny nové instalace veřejného osvětlení musí být v souladu s loni schválenou Koncepcí veřejného osvětlení ve městě Plzni, na jejíž plnění dohlíží Správa veřejného statku města Plzně. Tato koncepce je strategickým dokumentem města, jehož smyslem je definování parametrů, pravidel a postupů ve veřejném osvětlení pro dosažení stanovených kvalitativních parametrů při odpovídajících provozních a investičních nákladech. Stanovuje mj. světelné parametry svítidel či parametry jejich umístění. Navrhuje také vzhled města ve večerních a nočních hodinách utvářený veřejným a architekturním osvětlením.

V rámci výměny veřejného osvětlení dostaly nový povrch i úpravu i zasažené chodníky. Za 680 metrů čtverečních toho se zámkovou dlažbou a upravenými obrubníky mezi Motýlí a Olšovou ulicí zaplatila Správa veřejného statku města Plzně 546 992 korun včetně DPH. Realizovala jej firma RAMIREAL, s. r.o. Úpravu chodníku v ceně 1 415 589 korun včetně DPH v Polní od Javorové do Vřesové, kde byla obnovena travnatá rabátka, položena zámková dlažba, opraveny obrubníky a překopy asfaltu a vysázeny keře dřínu zaplatil Městský obvod Plzeň 2 – Slovany.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
15.07.2022 10:060 +
 
Nová Škoda Scala - Akční modely Fresh

Hlavní zprávy

 

Nová Škoda Scala - Akční modely Fresh