Polské dny v Plzni představí polskou kulturu a historii

Polskou kulturu a historii představí obyvatelům krajské metropole Polské dny v Plzni, které se uskuteční od 16. září do 8. října 2019.

Cílená propagace v Plzni

Nabídnou návštěvníkům výstavy, filmovou tvorbu i hudební vystoupení. Druhý ročník připravil Polský institut v Praze ve spolupráci s městem Plzeň a pod záštitou primátora města Plzně Martina Baxy.

„Jsem potěšen, že díky této akci mají obyvatelé našeho města možnost seznámit se alespoň částečně s kulturou a historií našich polských sousedů. Kromě výstav, koncertů a filmů k tomu jistě přispěje i široká prezentace polské literatury v českém překladu na veletrhu Svět knihy, který se bude konat 20. a 21. září v DEPO2015,“ uvedl plzeňský primátor Martin Baxa.              

„Může se zdát, že z Plzně je to do Polska daleko – ve skutečnosti však mají Češi a Poláci k sobě blíž, a to i díky společné nedávné historii. Našimi aktivitami v rámci Polských dnů v Plzni se snažíme tu pocitovou vzdálenost Plzně od Polska trochu zmírnit a ukázat Plzeňanům malý zlomek z bohatého kulturního dění současného Polska,“ uvedl ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj.

Návštěvníci se mohou těšit na dvě výstavy. Před budovou radnice na náměstí Republiky bude k vidění venkovní výstava o česko-polských vztazích v uplynulém půlstoletí, která mapuje fenomén vzájemné spolupráce a solidarity. Těžištěm výstavy je kooperace disidentských organizací na obou stranách hranice v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století.

Ve Staré synagoze bude možné se ponořit ještě hlouběji do minulosti na výstavě o dějinách polských Židů s názvem Po-lin. Židé v republice mnoha národů. Polský institut ji připravil ve spolupráci s varšavským Muzeem dějin polských Židů POLIN. Mapuje osudy židovské komunity na území polsko-litevské Republiky obou národů v 16.–18. století. Přibližuje různé aspekty života zdejší židovské komunity – vedle školství a samosprávy se dotýká i architektury, diferenciace židovských náboženských proudů nebo legendy o příchodu Židů do Polska.

Polský program připravil také Filmový klub Plzeň ve spolupráci s Festivalem polských filmů Wisła. Divákům představí v Měšťanské besedě filmy Juliusz, Útěk, Carte Blanche a Milost.

Literární program se uskuteční na knižním veletrhu Svět knihy Plzeň, který se koná 20. až 21. září v DEPO2015. Odstartuje zde velká prezentace polské literatury v Česku, která vyvrcholí programem na pražském Světě knihy v květnu 2020. Výběr překladů z polštiny do češtiny najdou návštěvníci na stánku knihkupectví Kosmas a také u dalších vydavatelů, dětská literatura bude k dostání na stánku nakladatelství Host.

Součástí zahájení Světa knihy Plzeň bude i jazzový koncert v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje, kde vystoupí Štěpánka Balcarová se svým česko-polským sextetem a zpěvačkou Małgorzatou Hutek – zazní zde zhudebněné verše Juliana Tuwima. Vyvrcholením Polských dnů bude koncert Jidiš tango v podání Olgy Mieleszczuk ve Staré synagoze, díky kterému se posluchači v rytmech tanga přenesou do meziválečné polsko-židovské Varšavy.

Kompletní program Polských dnů v Plzni najdou zájemci na internetových stránkách Polského institutu v Praze: www.polskyinstitut.cz.

stará synagoga foto: wikipedia/hadonos

The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 07.09.2019 10:45



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka