Pravá mamutí kost nebo zkamenělina zubu. Výstava pravěkých obrů na Lipně doplnila kolekci

Lipno, 18. srpna 2020 – Až do konce srpna mají návštěvníci u Hotelu Racek v Černé v Pošumaví možnost si prohlédnout největší a nejzajímavější obyvatele naší planety, kteří žili před 10 tisíci lety.

potisk adapt print

Lipno, 18. srpna 2020 – Až do konce srpna mají návštěvníci u Hotelu Racek v Černé v Pošumaví možnost si prohlédnout největší a nejzajímavější obyvatele naší planety, kteří žili před 10 tisíci lety. Kolekce vyhynulých zvířat, která je zde v rámci výstavy „Doba ledová – Giganti“ k vidění, je v současné době největší a nejucelenější kolekcí trojrozměrných modelů zvířat z doby ledové v životní velikosti ve střední Evropě. Na výstavě v posledních dnech přibylo několik novinek. 

Minulost starou 10 tisíc let představuje 18 modelů vyhynulých zvířat včetně 4 nových koster, které byly vytvořeny v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky a zasazeny do svého přirozeného prostředí. Expozice nově představuje dvě zkamenělé kosti z nohy mamuta, které byly nalezeny na Ukrajině. Další novinkou je pravá zkamenělá stolička mamuta. Zuby mamuta, jak třenové, tak i stoličky, sloužily k drcení a mělnění potravy a jsou proto velké s vysokou korunkou. Vidět lze také repliku pazourku, který byl nalezen v Severní Americe a jeho stáří je více než 10 tisíc let. Rukojeť je z jelení kosti a čepel z mahagonového obsidiánu.

Na tvorbě paleontologických rekonstrukcí (tzv. PaleoArt) se podíleli nejen odborníci z řad vědců, ale také zkušení umělci – sochaři a modeláři. Všechna díla na výstavě vynikají svým hyperrealistickým ztvárněním, které je k nepoznání od pravých zvířat. Například lovci mají skutečné oční implantáty – na výrobě se podíleli specialisté na lidské oční protézy. Umělci dokonce promítli do modelů sami sebe – tři lovci jsou vlastně stylizované autoportréty sochařů.

„Těší nás velký zájem o výstavu a jsme rádi, že se líbí nejenom Čechům, kteří zde tráví dovolenou nebo výlet, ale i cizincům zejména z okolních zemí. Stále ještě probíhá soutěž o elektrickou koloběžku, které se může zúčastnit každý, kdo sdílí svou fotku z výstavy na náš Facebook Lipno exhibition – výstava,“ říká organizátor Vladimír Cnota. Výstava gigantů se na Lipně objeví znovu příští rok a dokonce bude o polovinu větší.

Fakta výstavy:

  • největším a nejtěžším modelem je mamut – 5,6 metrů vysoký model o celkové

hmotnosti téměř 2000kg

  • namodelech je použita dohromady více jak tuna železa na vnitřní kostry

  • celková osrstěná plocha odpovídá přibližně oponě Národního divadla

  • pokud bychom dali všechny odlitky zubů na hromadu, dosáhli bychom váhy kolem 5 kg

  • jeden model se vyrábí přibližně 3 měsíce

  • nejakčnější pozice výstavy je kůň napadený obrovským lvem

Součástí expozice jsou idoplňující texty odobě ledové, dokument, materiály otom, jak modely vznikají, a také pracovní listy pro základní školy. Samotná výstava i celodenní videoprojekce tak nabízí zábavu a poučení pro malé i velké.

Na výstavě je možno fotografovat.

Otevírací doba:
Denně od 9:30 do 19 hodin

Vstupné:
Dospělí: 150 Kč
Děti, studenti, senioři, ZTP: 90 Kč
Děti do 100 cm mají vstup zdarma
Rodinné vstupné (2+2 nebo 3+1: 350 Kč)
IZS: zdarma

Více informací na giganti.cz

NetConcert Brecker Brothers Band Reunion

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

NetConcert Monica Mancini
uniweb weby