Předsedkyně TOP 09 debatovala s Plzeňany u piva i na ubytovně

Markéta Pekarová Adamová v Plzni zahájila tzv. předsednické pondělky.


Při nich hodlá nová předsedkyně TOP 09 navštěvovat jednotlivé regiony, seznamovat se s úspěšnými projekty, ale i případnými problémy a setkávat se se členy strany i veřejností.

„Cesty do regionů jsou pro mě důležitou zpětnou vazbou. Věřím, že společná setkání, poznávání místních aktivních občanů a členů v jednotlivých městech i malých obcích a vzájemná výměna podnětů jsou zásadní nejen pro TOP 09, ale také pro posun naší společnosti kupředu. Jsem ráda, že jsem mohla dnes zavítat právě do Plzně, kde je TOP 09 aktivní a podílí se nově na vedení krajského města,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

V Plzni čekal předsedkyni strany nabitý program. V doprovodu předsedy plzeňské TOP 09 a náměstka primátora Michala Vozobule si nejprve prohlédla rodinný pivovar Purkmistr v Černicích, poté se setkala se zástupci neziskových organizací, které díky městu Plzni nově získaly svá působiště pod jednou střechou v tzv. Komendě, domě na adrese sady Pětatřicátníků 27, zavítala i do vyloučené lokality, aby se podívala, jak se žije lidem na ubytovnách a závěr dne patřil debatě s veřejností v The PUB Plzeň.

Poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která je členka sněmovního Výboru pro sociální politiku, se odpoledne v Komendě potkala se zástupci zdejších poskytovatelů sociálních služeb, aby s nimi probrala aktuální problematiku v této oblasti. „Jsem rád, že jsme mohli neziskovým organizacím ze sektoru sociálních služeb, které se nacházely co do užívání současných prostor v existenční nejistotě, poskytnout za zvýhodněné nájemné budovu, kterou město rekonstruovalo za 32,6 milionu korun. Své služby tu pod jednou střechou nově poskytují Sdružení Ty a Já, Blízký soused, Ponton a SPOLEČNOST TADY A TEĎ,“ říká náměstek primátora města Plzně Michal Vozobule (TOP 09).

„Velkým tématem v Plzni byly dlouhou dobu děti v exekuci. Těch je v Česku několik tisíc. Často jde o děti z chudých poměrů, jejichž rodiče mají sami zkušenost s předlužeností. Mám proto radost, že vedení Plzně na návrh našeho náměstka pro dopravu Michala Vozobule po letech zastavilo vymáhání pohledávek u lidí, kteří jeli v městské hromadné dopravě načerno dřív, než jim bylo 15 let. Zastavené mají být všechny exekuce i případy, které se ještě tak daleko nedostaly,“ říká předsedkyně TOP 09.

Ta se také zajímala o to, jak se žije lidem v tzv. vyloučených lokalitách. Proto přijala nabídku ředitele plzeňského spolku Ponton Jakuba Václavů a společně s ním vyrazila do terénu, aby se setkala s jejich klientkou, která je matkou samoživitelkou a žije na ubytovně. Zde lidé zpravidla obývají jednu malou místnost, která má necelých 20 metrů čtverečních. Za tu platí majiteli ubytovny měsíčně 5000 korun za každou dospělou osobu a 2500 korun za dítě, tedy čtyřčlenná rodina zaplatí jen na nájemném 15 tisíc korun. Kuchyně s jedním sporákem, koupelna a toalety jsou sdílené. Třicet osob se tak běžně dělí o jednu kuchyni a dva záchody. Za jedno vyprání prádla se ve zdejší prádelně platí 50 korun.

„Až 20 tisíc dětí u nás žije mimo standardní bydlení. Život na ubytovně nebo v jiném nevyhovujícím bydlení představuje první ze stigmat v životě chudého dítěte. Jedinci s těmito zkušenostmi mají podle odborníků jasně ztížený start do dospělého života. Doplácí na to celá společnost, která přichází o mladé talenty. Je proto potřeba zásadně posílit sociální služby,“ říká poslankyně a členka sněmovního Výboru pro sociální politiku Markéta Pekarová Adamová.

Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Vizovické Trnkobraní 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq