Prodejci šidí se stromky i pyrotechnikou

Kontroloři České obchodní inspekce v Plzeňském a Karlovarském kraji zjistili při kontrolách vánočního zboží řadu nedostatků například při prodeji vánočních stromků, pyrotechniky nebo světélek na stromky.


Kontroloři České obchodní inspekce v Plzeňském a Karlovarském kraji zjistili při kontrolách vánočního zboží řadu nedostatků například při prodeji vánočních stromků, pyrotechniky nebo světélek na stromky. Zatím však nezaznamenali žádný výrobek, který by mohl výrazným způsobem ohrozit zdraví nebo život lidí. Řekl to ředitel plzeňské ČOI Václav Havlík. Kontroloři se do obchodů i stánků vydávají celý prosinec.
"Při prodeji stromků jsme například zjistili, že ’černá borovice’ není černá ale obyčejná, že metr neměří tak úplně celý metr a podobně," popsal Havlík. Kromě kontroly měřidel inspektoři kontrolují také dodržování stanovených cen a další náležitosti prodeje. U stánků s kapry kontrolují váhy.
Vážnějším problémem, který se na západě Čech každoročně zvětšuje, je prodej pyrotechniky třetího stupně téměř každému, kdo o ni projeví zájem. "Tuto pyrotechniku přitom může prodejce prodat jen držiteli průkazu odpalovačů ohňostroje. Bohužel tyto případy je těžké prokazovat, pokud se za kupujícího nevydáváme sami, museli bychom prodavače přistihnout přímo při prodeji neoprávněné osobě," uvedl Havlík.
Na obchody a stánky s pyrotechnikou se zaměřují nejen inspektoři ČOI. Prověřují je i hasiči, kteří kontrolují, zda má prodejní místo všechny náležitosti a také, zda není v prodejně víc než povolené množství pyrotechniky.
"Ve velké míře kontrolujeme také vánoční světla, tam jsou v některých případech slabé dráty a špatně označené napětí," popsal šéf západočeských kontrolorů. Další kontroly jsou zaměřené na bezpečnost velkého sortimentu hraček, zejména těch pro nejmenší děti.
Na předvánoční stres v obchodech doplácejí i inspektoři. Podle Havlíka musí mnohdy nejdřív vybojovat místo ve frontě s ostatními zákazníky a když pak obchod kontrolují, nespokojení nakupující se na ně osopí. "Nadávají nám za zdržování, ale když se jim pak zdá, že zaplatí moc za malého kapra, přijdou si k nám stěžovat," dodal Havlík.


Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 21.12.2006 09:430 +
 
Dotace na elektormobilitu

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq