Proslavte své okolí. Nominace na Strom roku jsou prodlouženy

Nadace Partnerství už po devatenácté hledá Strom roku České republiky.


Kdo naváže na úspěch Chudobínské borovice, vítězky posledního národního i evropského kola, může ovlivnit každý, a to nově až do 31. května. Přihláškou provede jednoduchý formulář na www.stromroku.cz.

Prozatím přišly nominace od bezmála dvaceti uchazečů. „Letošní přihlášky jsou velmi pestré. Sešlo se nám několik majestátních dubů, včetně Veledubu, nejstaršího dubu na Třeboňsku, který zde roste od 17. století, nebo pět set let starého kmeta Krále dubů z Olomoucka. Nechybí také řada národních stromů – lip, jako je pozoruhodná 440 let stará lípa z Brna-Bystrce nebo pamětnici velkého požáru z roku 1779 v Moravském Berouně. Mezi nominacemi se ale najdou i ovocné stromy, jako je meruňka nebo několik unikátů: Strom bez kořenů, čínská metasekvoje z Ostravy nebo nejmohutnější borovice v Česku přezdívaná Černá dáma,” představuje možné kandidáty na prestižní titul koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Organizátoři chtějí posunem přihlášek na konec května podpořit další lidi v tom, aby využili jarní počasí i postupný návrat k běžnému životu právě k pátrání po příbězích neobyčejných stromů.

„Nominace stromu je tím silnější, kolik za ní stojí lidí. Proto upřednostňujeme do finálního výběru kolektivní nominace nad návrhy jednotlivců. S pozvolným návratem do škol, zaměstnání nebo ke spolčování je začátek května ideální pro zmapování stromovýchunikátů v nejbližším okolí. K přihlášce stačí znát základní informace o stromu: jeho historii, druh, alespoň přibližné stáří a polohu, porotě pomohou i poutavé fotografie nebo archivní materiály,” přibližuje soutěžní podmínky Andrea Krůpová. Hlavním kritériemúspěchu je ale příběh stromu a jeho spojení s místními lidmi.

Z došlých přihlášek pošle v červnu porota dvanáctku nejzajímavějších stromů do letního online hlasování. Vítěz získá odborné ošetření a postup do zimního celoevropského kola. Více na www.stromroku.cz.

Harmonogram soutěže:

• 31. 5. 2020: Uzávěrka nominací do ankety.

• začátek června: Zveřejnění 12 finalistů postupujících do hlasování veřejnosti.

• 9.-10. 6. a 15.-17. 6. 2020: „Stromojízda“ za finalisty ankety.

• 21. 7. až 11. 10.: Online hlasování veřejnosti.

• 20. 10. 2020: Vyhlášení výsledků ankety.

• Únor 2021: Evropské kolo ankety.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 26.04.2020 14:090 +
 
Renault Clio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka