První dáma české violy Jitka Hosprová zve na festival Procházky uměním

První dáma české violy Jitka Hosprová, její hudební hosté a známé herecké osobnosti zvou na hudební festival Procházky uměním Již 12. ročník kulturního projektu Procházky uměním.


Ten se díky jeho zakladatele a ředitelce Jitce Hosprové těší velkému zájmu příznivců vážné hudby, zve na zahajovací koncert v plzeňské Velké synagoze, dalších šest vystoupení v Plzni a deset na severním Plzeňsku, kam poputuje také výtěžek ze vstupného.

Festival se kromě špičkových hudebních interpretů, propojení mluveného slova a klasické hudby pro veřejnost i školy pyšní také přidanou charitativní hodnotou. Letošní sbírka bude věnována na podporu kostela sv. Jiří v Kostelci u Nadryb.

Plzeň bude hostit celou řadu koncertů: úvodní 30. května ve Velké synagoze, 2. června v Západočeském muzeu, 13. června v Korandově sboru, 12. září  a 2. října ve Staré synagoze, 5. listopadu v Domě hudby a nakonec 14. prosince v Kostele Nanebevzetí panny Marie (u františkánů).

O zahajovacím koncertu říká dramaturgyně a ředitelka festivalu Jitka Hosprová: „Mimořádný slovenský houslový talent Teo Gertler má za sebou již celou řadu prestižních koncertů a

vítězství v mezinárodních soutěžích. Vystupuje s profesionálními orchestry a po boku významných

hudebních osobností. V Plzni ho uvedeme premiérově spolu s významným českým souborem

SKO. Program bude věnován Roku české hudby,“ zve Hosprová, která pochází ze severního Plzeňska a dodnes k němu má navzdory svému mezinárodnímu působení silný vztah.

Do regionu se Procházky uměním vydají celkem desetkrát: 1. června do Plas, 27. června do Dolní Bělé, 29. června do Kostelce u Nadryb,  6. července do Březína, 27. července do Štědré, 28. července do Skoků u Žlutic, 16. srpna do Nečtin, 24. srpna do Rabštejna nad Střelou, 6. září do Manětína a 14. září do Chyše.

Letošní výtěžek poputuje tradičně na Severní Plzeňsko, konkrétně na opravy kostela sv. Jiří v Kostelci u Nadryb. Původně gotická stavba byla v 18. století přestavěna pravděpodobně barokním architektem Janem Blažejem Santini-Aichlem. Památkově chráněný kostel na okraji obce tvoří výraznou krajinnou dominantu.

Nyní je bohužel interiér kostela zdevastovaný a střecha není opatřena okapy, takže na řadě míst zatéká do krovu. Skupina místních obyvatel a chalupářů se snaží spolu s příznivci kultury kostel pořádáním hudebních a jiných kulturních akcí oživit a zachránit. Od roku 2022 se zde pořádá Noc kostelů, v roce 2023 místní po mnoha desítkách let obnovili pouť na svatého Jiří. Do komunitních akcí se pravidelně zapojuje farář z farnosti Dýšina P. Tomáš Kadlec.

Koncerty budou v předprodeji přes Ticketportal, a to za 450 Kč (základní vstupné) / 300 Kč (zlevněné) a 700 Kč (premium). Kromě předprodeje bude možné v případě volné kapacity zakoupit vstupenky i na místě před začátkem koncertu.

Podrobný program jednotlivých koncertů najdou zájemci na webu www.prochazkyumenim.cz.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq