Rabí a Nebílovy otevírají v pondělí jako první v kraji

Na začátku druhého květnového týdne se jako první otevřou návštěvníkům brány hradu Rabí a zámku Nebílovy. Volně přístupná bude i zřícenina hradu Přimda.

Prodej hovězího masa od farmáře

Ostatní památky spadající po Národní památkový ústav zahájí sezónu o čtrnáct dní později, v pondělí 25. května. Návštěvníci musejí počítat s upraveným režimem prohlídek.

„Vstup do areálu jednotlivých památek bude možný jen s rouškami. Komentovaných prohlídek se od 25. května bude moci účastnit prozatím deset osob včetně průvodce. Na pokladnách i během prohlídek návštěvníci budou muset dodržovat stanovené rozestupy. Zaměstnanci správ památkových objektů budou vybaveni ochrannými rouškami, štíty a gumovými rukavicemi. U vstupu do areálů, do pokladen a návštěvnických center budou umístěné stojany s dezinfekcí“ informoval ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec. 

Novinkou bude i možnost zakoupit si vstupenku na všechny památky ve správě Národního památkového ústavu on-line z pohodlí domova nebo až na místě. Fungovat budou ale i klasické pokladny.

V prvních dnech letošní sezóny budou moci turisté samostatně navštívit venkovní části areálu hradu Rabí. „Návštěvníci si budou moci projít obě nádvoří, vyjít na vyhlídkovou terasu, prozkoumat nejstarší část hradu či vystoupat na vrchol vysoké věže a užít si výhled na Šumavu i její předhůří“, upřesnil kastelán Karel Broža. Prozatím se nebudou konat prohlídky s průvodcem, přístupné nebudou ani vnitřní prostory hradu. Podle kastelána Broži bude upravena i návštěvní doba objektu: „Mimořádně bude hrad zpřístupněn v pondělí 11. května a dále bude otevřeno jako obvykle od úterý do neděle, od 9.00 do 16.00. Předem si ještě dovolujeme upozornit, že v případě velkého počtu návštěvníků bude vstup do hradu regulován“, sdělil Karel Broža. Od pondělí 25. května se hrad vrátí ke standardnímu návštěvnickému provozu s komentovanými prohlídkami. 

Zámek Nebílovy pro začátek zpřístupní prohlídkový okruh Nádvoří. Ten za vstupné 10,- Kč nabídne volnou prohlídku zahrady, nádvoří, kaple a loggie v zadním křídle zámku. „Otevřená bude prodejna suvenýrů a návštěvníkům necháme nahlédnout i do tanečního sálu s unikátními malbami“, doplnil kastelán Milan Fiala. Komentované prohlídky zámeckými interiéry budou probíhat od pondělí 25. května. „Provoz zámecké kavárny Café Tuwora zahájíme ve středu 27. května. Ten den se od 18 hodin uskuteční vernisáž výstavy malíře a grafika Lukáše Kudrny nazvané Orchidej a Narcis“, dodal kastelán Fiala. Koncert Ivan Audes Tria s Mirkou Novak v rámci festivalu Jazz bez hranic proběhne v plánovaném termínu 28. května.

Volně přístupná bude i zřícenina hradu Přimda. V letošním roce se zde nebudou konat komentované prohlídky s průvodcem. Z bezpečnostních důvodů zůstane uzavřena hradní věž.

Ostatní památky ve správě NPÚ budou veřejnosti zpřístupněny od 25. května. 



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby