Relikviář a hrad Bečov se stal motivem zlaté investiční mince

Hrad a zámek Bečov byl spolu s vzácnou románskou památkou vybrán jako motiv pro zlatou investiční minci ČNB z cyklu Hrady.


Emise se uskuteční 26. května 2020. Plánované slavnostní představení mince v areálu SHZ Bečov však muselo být z důvodu koronavirové pandemie bohužel zrušeno.

V březnu 2019 vyhlásila Česká národní banka Cenu na návrh zlaté mince ČNB z cyklu Hrady. Motivem pro tuto investiční minci se stal hrad a zámek Bečov nad Teplou. Uzávěrka proběhla v květnu 2019. Do soutěže bylo přihlášeno 11 výtvarníků a 21 sádrových modelů. Bankovní rada ČNB na svém jednání v červnu 2019 vybrala k realizaci návrh pana Luboše Charváta. Emise se uskuteční 26. května 2020, kdy také měla být mince v areálu SHZ Bečov za přítomnosti významných státních představitelů prezentována. 

Bečov nad Teplou (německy Petschau) se nachází jižně od Karlových Varů v malebné krajině Slavkovského lesa a Tepelské vrchoviny. Středověky hrad vznikl nad osadou Bečov nad Teplou na začátku 14. století. Chránil důležitou křižovatku zemských cest. Jádro hradu tvoří zbytky okrouhlé věže spolu s mohutným nepravidelným objektem Pluhovských domů a dvojicí hranolových věží propojených pomocí spojovacího křídla v jeden celek. Východní věž obsahuje hradní kapli Navštívení Panny Marie s významnými malbami, západní věž pak řadu obytných místností. Je zde dochována řada pozdně gotických kamenických článků, například portálů a také zbytky malířské výzdoby. Jižně se nachází barokní zámek s přilehlou terasovitou zámeckou zahradou.  

V roce 1985 byl v prostoru hradní kaple nalezen a vyzvednut relikviář svatého Maura, který zde byl společně s tzv. „tekutým pokladem“ ukryt patrně na konci druhé světové války v roce 1945. Představuje velmi cennou románskou památku a vedle korunovačních klenotů je také nejvýznamnější klenotnickou památkou v Čechách. Od roku 2002 je relikviář po předchozím restaurování opět umístěn v Bečově nad Teplou v prostorách barokního zámku.

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nová Škoda Kamiq - Akční modely Fresh

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby