Relikviář a hrad Bečov se stal motivem zlaté investiční mince

Hrad a zámek Bečov byl spolu s vzácnou románskou památkou vybrán jako motiv pro zlatou investiční minci ČNB z cyklu Hrady.

weby uniweb

Emise se uskuteční 26. května 2020. Plánované slavnostní představení mince v areálu SHZ Bečov však muselo být z důvodu koronavirové pandemie bohužel zrušeno.

V březnu 2019 vyhlásila Česká národní banka Cenu na návrh zlaté mince ČNB z cyklu Hrady. Motivem pro tuto investiční minci se stal hrad a zámek Bečov nad Teplou. Uzávěrka proběhla v květnu 2019. Do soutěže bylo přihlášeno 11 výtvarníků a 21 sádrových modelů. Bankovní rada ČNB na svém jednání v červnu 2019 vybrala k realizaci návrh pana Luboše Charváta. Emise se uskuteční 26. května 2020, kdy také měla být mince v areálu SHZ Bečov za přítomnosti významných státních představitelů prezentována. 

Bečov nad Teplou (německy Petschau) se nachází jižně od Karlových Varů v malebné krajině Slavkovského lesa a Tepelské vrchoviny. Středověky hrad vznikl nad osadou Bečov nad Teplou na začátku 14. století. Chránil důležitou křižovatku zemských cest. Jádro hradu tvoří zbytky okrouhlé věže spolu s mohutným nepravidelným objektem Pluhovských domů a dvojicí hranolových věží propojených pomocí spojovacího křídla v jeden celek. Východní věž obsahuje hradní kapli Navštívení Panny Marie s významnými malbami, západní věž pak řadu obytných místností. Je zde dochována řada pozdně gotických kamenických článků, například portálů a také zbytky malířské výzdoby. Jižně se nachází barokní zámek s přilehlou terasovitou zámeckou zahradou.  

V roce 1985 byl v prostoru hradní kaple nalezen a vyzvednut relikviář svatého Maura, který zde byl společně s tzv. „tekutým pokladem“ ukryt patrně na konci druhé světové války v roce 1945. Představuje velmi cennou románskou památku a vedle korunovačních klenotů je také nejvýznamnější klenotnickou památkou v Čechách. Od roku 2002 je relikviář po předchozím restaurování opět umístěn v Bečově nad Teplou v prostorách barokního zámku.

Fotogalerie
weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Loop Jazz CLub

Hlavní zprávy

 

čez zprávy CEZ pomahej pohybem
uniweb weby