Relikviář sv. Maura v Bečově slaví. Jak vypadá očima dětí?

Na letošní rok připadlo 35. výročí vypátrání a nalezení jedinečné zlatnické památky evropského významu – relikviáře sv. Maura.

weby uniweb

K oslavě této významné události byla připravena celá řada kulturních i společenských akcí, které však v důsledku pandemie COVID – 19 musely být zrušeny. Zůstaly tak jen: k zahájení roku oslavy emitace zlaté investiční mince ČNB s motivem relikviáře sv. Maura,  předpremiéra  výstavy Devět století společné  historie v Paříži a celostátní výtvarná soutěž.

Výtvarná soutěž Relikviář očima děti byla vyhlášena na jaře 2020. Jejím pořadatelem je Státní hrad a zámek Bečov ve spolupráci s Galerií umění Karlovy Vary, p. o. a Základní školou a střední školou Karlovy Vary. Soutěž byla vypsána u příležitosti oslav 35. výročí znovunalezení relikviáře sv. Maura, unikátní zlatnické památky nacházející se na území České republiky. Stala se tak volným pokračováním edukačních aktivit objektu a speciálních dětských programů.
Soutěže se mohli zúčastnit žáci všech typů základních škol ve věku od 6 do 15 let a to ve třech kategoriích: A /6-9 let, B /10-15 let, C /žáci se speciálními potřebami: s mentálním postižením.

„Cílem soutěže bylo podpořit rozvoj originálního uměleckého nadání a tvořivosti. Poukázat na možnosti aktivního propojování historie, výtvarné výchovy a regionální identity. Vytvořit otevřené a vstřícné prostředí pro interakci a aktivní komunikaci s uměním“ říká kastelán Tomáš Wizovský . Ani epidemiologická situace, která komplikovala již od jara chod škol, neodradila mladé výtvarníky a jejich pedagogy od tvorby. Jejich společného pracovního úsilí a nasazení si nesmírně vážíme. Nejvíce prací došlo ze škol v západočeském regionu, ale i např. ze vzdáleného Jablonce nad Nisou jsme obdrželi řadu velmi zajímavých prací.

„V nejbližších dnech odborná porota vybere nejzdařilejší díla a ceny v podobě volných vstupenek, vouchery na využití ubytování pro autorské kolektivy, publikace, trička apod. budou zaslány oceněným autorům do jejich škol“ dodává Lenka Herzogová, kurátor výstavy a soutěže. Všechny zaslané a oceněné práce budou následně zveřejněny na www.zamek-becov a také na sociálních sítích. Až to situace dovolí v plánu je též veřejná vernisáž a výstava všech děl v prostorách středověkého hradu. Některá z děl pak po dohodě s autory ozdobí interiéry nově rekonstruovaných Pluhovský domů, kde se též bude nacházet moderní muzejně-galerijní expozice relikviáře sv. Maura a edukační zázemí s multifukčním sálem.

Odborná porota v každé soutěžní kategorii ocenila následující práce:

Kategorie A /6 –9 let:

    Natálie Široká, ZUŠ Josefa Labitzkého, Bečov nad Teplou /kolorovaná kresba

  • Kolektiv – M. Gauzer, J. Kozohorská, K. Turková, ZUŠ Josefa Labitzkého,Bečov nad Teplou /objekt

Kategorie B / 10- 15 let:

    Natálie Kominíková, ZŠ Jablonec nad Nisou-Mšeno /kombinovaná technika

    Kolektiv –T. Sejnová, M. Havel, M. Anton, M. Žižka; ZŠ Jablonec nadNisou-Mšeno / 4 práce, kombinovaná technika

  • Kolektiv –D. Christl. K. Kafka, F. Horna, J. Punčochář, A. Honzák, M.Fůro, T. Peřinka, Š. Danilevič, L. Balatka; ZŠ Jablonec nadNisou-Mšeno / 4 práce, kombinovaná technika

Kategorie C /žáci se speciálními vzdělávacími potřebami: s mentálnímpostižením

  • Anna Žitná, Jakub Gaidarus, ZŠ Ostrov / objekt

Porotou byla dále udělena následující ohodnocení:

  • Zvláštní cena poroty

Kolektivu ZŠ a ZUŠ Šmeralova, Karlovy Vary

Čestnéuznání

Kolektivu – M. Šindelářová, A. Wizovská, J. Šindelář; ZUŠJosefa Labitzkého, Bečov nad Teplou /objekt

Cenu restaurátora Andreje Šumbery

Kolektivu ZŠ a ZUŠ Šmeralova, Karlovy Vary

Ceny budou zaslány výhercům na příslušné základní školy v průběhu měsíce listopadu.

Fotogalerie
STK Nepomucká

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
netConcert

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
uniweb weby