Relikviář sv. Maura v Bečově slaví. Jak vypadá očima dětí?

Na letošní rok připadlo 35. výročí vypátrání a nalezení jedinečné zlatnické památky evropského významu – relikviáře sv. Maura.

mobilní pohotovost prosinec 2020

K oslavě této významné události byla připravena celá řada kulturních i společenských akcí, které však v důsledku pandemie COVID – 19 musely být zrušeny. Zůstaly tak jen: k zahájení roku oslavy emitace zlaté investiční mince ČNB s motivem relikviáře sv. Maura,  předpremiéra  výstavy Devět století společné  historie v Paříži a celostátní výtvarná soutěž.

Výtvarná soutěž Relikviář očima děti byla vyhlášena na jaře 2020. Jejím pořadatelem je Státní hrad a zámek Bečov ve spolupráci s Galerií umění Karlovy Vary, p. o. a Základní školou a střední školou Karlovy Vary. Soutěž byla vypsána u příležitosti oslav 35. výročí znovunalezení relikviáře sv. Maura, unikátní zlatnické památky nacházející se na území České republiky. Stala se tak volným pokračováním edukačních aktivit objektu a speciálních dětských programů.
Soutěže se mohli zúčastnit žáci všech typů základních škol ve věku od 6 do 15 let a to ve třech kategoriích: A /6-9 let, B /10-15 let, C /žáci se speciálními potřebami: s mentálním postižením.

„Cílem soutěže bylo podpořit rozvoj originálního uměleckého nadání a tvořivosti. Poukázat na možnosti aktivního propojování historie, výtvarné výchovy a regionální identity. Vytvořit otevřené a vstřícné prostředí pro interakci a aktivní komunikaci s uměním“ říká kastelán Tomáš Wizovský . Ani epidemiologická situace, která komplikovala již od jara chod škol, neodradila mladé výtvarníky a jejich pedagogy od tvorby. Jejich společného pracovního úsilí a nasazení si nesmírně vážíme. Nejvíce prací došlo ze škol v západočeském regionu, ale i např. ze vzdáleného Jablonce nad Nisou jsme obdrželi řadu velmi zajímavých prací.

„V nejbližších dnech odborná porota vybere nejzdařilejší díla a ceny v podobě volných vstupenek, vouchery na využití ubytování pro autorské kolektivy, publikace, trička apod. budou zaslány oceněným autorům do jejich škol“ dodává Lenka Herzogová, kurátor výstavy a soutěže. Všechny zaslané a oceněné práce budou následně zveřejněny na www.zamek-becov a také na sociálních sítích. Až to situace dovolí v plánu je též veřejná vernisáž a výstava všech děl v prostorách středověkého hradu. Některá z děl pak po dohodě s autory ozdobí interiéry nově rekonstruovaných Pluhovský domů, kde se též bude nacházet moderní muzejně-galerijní expozice relikviáře sv. Maura a edukační zázemí s multifukčním sálem.

Odborná porota v každé soutěžní kategorii ocenila následující práce:

Kategorie A /6 –9 let:

    Natálie Široká, ZUŠ Josefa Labitzkého, Bečov nad Teplou /kolorovaná kresba

  • Kolektiv – M. Gauzer, J. Kozohorská, K. Turková, ZUŠ Josefa Labitzkého,Bečov nad Teplou /objekt

Kategorie B / 10- 15 let:

    Natálie Kominíková, ZŠ Jablonec nad Nisou-Mšeno /kombinovaná technika

    Kolektiv –T. Sejnová, M. Havel, M. Anton, M. Žižka; ZŠ Jablonec nadNisou-Mšeno / 4 práce, kombinovaná technika

  • Kolektiv –D. Christl. K. Kafka, F. Horna, J. Punčochář, A. Honzák, M.Fůro, T. Peřinka, Š. Danilevič, L. Balatka; ZŠ Jablonec nadNisou-Mšeno / 4 práce, kombinovaná technika

Kategorie C /žáci se speciálními vzdělávacími potřebami: s mentálnímpostižením

  • Anna Žitná, Jakub Gaidarus, ZŠ Ostrov / objekt

Porotou byla dále udělena následující ohodnocení:

  • Zvláštní cena poroty

Kolektivu ZŠ a ZUŠ Šmeralova, Karlovy Vary

Čestnéuznání

Kolektivu – M. Šindelářová, A. Wizovská, J. Šindelář; ZUŠJosefa Labitzkého, Bečov nad Teplou /objekt

Cenu restaurátora Andreje Šumbery

Kolektivu ZŠ a ZUŠ Šmeralova, Karlovy Vary

Ceny budou zaslány výhercům na příslušné základní školy v průběhu měsíce listopadu.

Fotogalerie
weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
kamiq restart 2020 prosinec

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
seo uniweb