Rokycanská nemocnice bude ve středu na náměstí hledat dárce krve

Transfuzní oddělení Rokycanské nemocnice hledá nové pravidelné dárce.

weby uniweb zprávy

I když totiž nemocnice eviduje každý rok 50 až 80 prvodárců, z nichž mnozí skutečně začnou chodit opakovaně, je kvůli rostoucí spotřebě krve a přirozenému úbytku starších dárců potřeba jejich řady neustále rozšiřovat a omlazovat. Oddělení proto letos připravilo na středu 10. června akci „Zachraň život aneb Proč být dárcem krve“. Uskuteční se od 10 do 17 hodin na Masarykovo náměstí v Rokycanech. Zastavit se může každý. Zvána je široká veřejnost včetně dětí. 

„Chceme přilákat nové dárce, proto budeme samozřejmě představovat naše oddělení. Vysvětlíme, co to obnáší stát se dárcem krve, kdo jím může být, za jakých podmínek a že darovat krev nebolí, zdravého člověka to nezatěžuje a zabere to jen minimum volného času, přičemž ale každý odběr pomůže někomu jinému se snadněji vyléčit, podstoupit operaci a může i zachránit život,“ říká primářka hematologicko-transfuzního oddělení Rokycanské nemocnice Miroslava Padrtová.

Program ale bude mnohem bohatší. Zájemcům přímo na místě a na počkání zjistí zdravotnice z kapky krve jejich krevní skupinu, pokud ji neznají. „A budeme provádět preventivní vyšetření – změříme krevní tlak a hladinu cukru. Pro děti bude na místě skákací hrad, vědomostní soutěž  ze zdravovědy o ceny. A nejen děti, ale i dospělí se budou moci vyfotit s modelem kapky krve,“ doplňuje primářka.

Oddělení dlouhodobě eviduje kolem 1300 pravidelných dárců. Mnozí jsou ale stále více zaměstnaní a mají méně času nebo i z důvodu věku frekvenci svých návštěv snižují. Lidem od 65 let se pak krev přestává odebírat úplně. „Chtěli bychom proto naši základnu dárců doplnit a frekvenci návštěv stabilizovat, aby nedocházelo například k sezónním výpadkům. Nebo aby v případě, že v nemocnici máme nějaký složitý případ nebo větší množství pacientů třeba s nějakou vzácnější krevní skupinou, abychom měli dárce, které můžeme požádat o akutní odběr,“ doplňuje ředitel nemocnice Jaroslav Šíma.

On sám je pravidelným dárcem už zhruba 25 let. „Ani při prvním odběru někdy v 19 letech ani nikdy později jsem si nemusel odůvodňovat, proč dávat krev. Vždycky mi to přišlo jako přirozené. Patří to podle mého ke společenské odpovědnosti. Nijak mne to neomezuje, ale pomáhám tím lidem, kteří tu krev z jakéhokoli důvodu potřebují. Někdy takovým člověkem mohu být i já nebo někdo z mých blízkých či přátel,“ říká ředitel nemocnice.

Masarykovo náměstí, Rokycany

středa 10. června kdykoli od 10 do 17 hodin

ilustrační foto

SEO konzultant

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
weby uniweb

Hlavní zprávy

 

AutoCB - Renault Arkana E-Tech (Renault bez čekání)
uniweb weby