Rokycanská nemocnice láká na náměstí dárce krve a vyzývá: Zachraň život!

Transfuzní oddělení Rokycanské nemocnice trvale hledá nové pravidelné dárce krve.

weby na míru UNIWEB

I když totiž nemocnice eviduje každý rok 60 až 90 prvodárců, z nichž mnozí skutečně začnou chodit opakovaně, je dárců stále málo a jejich řady je třeba neustále rozšiřovat a také omlazovat.  Nemocnice proto i letos připravila na úterý 7. září akci „ZACHRAŇ ŽIVOT aneb Proč být dárcem krve?“. Uskuteční se od 10 do 17 hodin na Masarykovo náměstí v Rokycanech. Zastavit se může každý. Zvána je široká veřejnost včetně dětí. Pro všechny je připraven program.

„Chceme oslovit nové dárce, proto budeme samozřejmě představovat naše oddělení. Vysvětlíme, co to obnáší stát se dárcem krve, kdo jím může být, za jakých podmínek a že darovat krev nebolí, zdravého člověka to nezatěžuje a zabere to jen minimum volného času, přičemž ale každý odběr pomůže někomu jinému se uzdravit,“ říká primářka hematologicko-transfuzního oddělení Rokycanské nemocnice Miroslava Padrtová.

Cílem akce také je pomoci těm lidem, kteří už o dárcovství někdy uvažovali nebo uvažují, udělat tu zásadní zlomou věc - POPRVÉ PŘIJÍT. „Často totiž slýcháme, že spousta lidí o dárcovství uvažuje, že už je to napadlo, ale zatím nenašli odvahu nebo čas udělat ten první krok - prostě začít. Těmto lidem jdeme naproti," doplňuje primářka. .       

KDE? Masarykovo náměstí, Rokycany

KDY? úterý 7. září kdykoli od 10 do 17 hodin
 

Program bude pestrý. Zájemcům přímo na místě a na počkání zjistí zdravotnice z kapky krve jejich krevní skupinu. „Dále budeme provádět preventivní vyšetření – změříme krevní tlak a hladinu cukru. Mohou přijít i děti, kterým také zjistíme krevní skupiny, dozví se plno zajímavostí o krvi a je pro ně připravena vědomostní soutěž  o ceny. A nejen děti, ale i dospělí se budou moci vyfotit s modelem kapky krve,“ doplňuje primářka. A příchozí se budou moci seznámit i s benefitním programem Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR (VZP), která akci podporuje.  

Akce ZACHRAŇ ŽIVOT se konala už loni v červnu. Přes trvalý déšť přišla až stovka lidí a minimálně třetina z nich skutečně následně dorazila i do odběrového centra darovat krev.

Oddělení dlouhodobě eviduje kolem 1300 pravidelných dárců. Mnozí jsou ale stále více zaměstnaní a mají méně času nebo i z důvodu věku frekvenci svých návštěv snižují. Lidem od 65 let se pak krev přestává odebírat úplně. „Chtěli bychom proto naši základnu dárců doplnit a frekvenci návštěv stabilizovat, aby nedocházelo například k sezónním výpadkům. Nebo aby v případě, že v nemocnici máme nějaký složitý případ nebo větší množství pacientů s  nějakou vzácnější krevní skupinou, abychom měli dárce, které můžeme požádat o akutní odběr,“ doplňuje ředitel nemocnice Jaroslav Šíma.

On sám je pravidelným dárcem už zhruba 25 let. „Ani při prvním odběru v 19 letech ani nikdy později jsem si nemusel odůvodňovat, proč dávat krev. Vždy mi to přišlo přirozené. Patří to podle mého ke společenské odpovědnosti. Nijak mne to neomezuje, ale pomáhám tím lidem, kteří tu krev z jakéhokoli důvodu potřebují. Je potřeba k léčbě pacientů s nemocemi krve, při plánovaných i akutních operacích nebo při úrazech, kdy dochází k velké ztrátě krve. Někdy takovým pacientem může být kdokoli z nás nebo našich blízkých,“ říká ředitel nemocnice.


FESTIVAL BONJOUR PLZEŇ 2021

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
FESTIVAL BONJOUR PLZEŇ 2021

Hlavní zprávy

 

Loop jazz SIDE B
uniweb weby