Schwandorf je centrem česko-bavorské kulturní scény

České a bavorské sousední regiony mají, co se týče kultury, mnoho co nabídnout – a Schwandorf jim poskytl scénu.

james bond net concert

Programová brožura Kulturního města Čechy-Bavorsko 2020/21prezentuje 60 kulturních akcí v období srpen 2020 až květen 2021. Na náměstí Oberer Marktplatz bude na návštěvníky také čekat speciální místo setkávání a informační místo: Pavilon kulturního města. Projekt podporuje Bavorské státní ministerstvo financí a provlast, okres a město Schwandorf a další sponzoři.

Již v březnu tohoto roku bylo všechno připravené ke startu – ale místo plánovaného zahájení programu následovalo období „lockdownu“ způsobené koronavirem a přesuny nebo rušenívelkého množství kulturních akcí. Od 1. srpna 2020 lze celý program konečně spustit: program kulturního města bude zahájen! Živá hudba z šesti sousedních regionů podél česko-bavorské hranice, venkovní výstava „Begegnungen – setkání“ fotografa Herberta Pöhnlaz Viechtachu a pavilon kulturního města jako mobilní informační kancelář budou bavit návštěvníky od 11 do 15 hodin.

„Důležitým cílem naší domácí politiky je nadále oživovat česko-bavorské příhraničí a budovat z něho skutečný region budoucnosti. Kulturní město Čechy-Bavorsko je ukázkový projekt,kterým Bavorské ministerstvo vlasti podporuje angažovanost lidí pro svůj region. Společné kořeny s našimi českými sousedy činí z příhraničí jedinečnou vlast. Starý kulturní prostor díky projektu nadále srůstá“, uvedl ministr financí a pro vlast Albert Füracker. Podpora ze strany Bavorského státního ministerstva financí a pro vlast, okresu a města Schwandorfu a dále Kulturní nadace Bavaria Bohemia umožňuje realizaci kulturního programu a budování nových kooperací. Euregio Egrensis podporuje doprovodné akce na podporusetkávání mládeže v rámci projektu dispozičního fondu. „Partnerství s městem Sokolovem bylo důležitým argumentem pro volbu Schwandorfu kulturním městem – díky projektům posilujeme naše partnerství“, zdůrazňuje primátor Andreas Feller.

Za koordinační podpory Centra Bavaria Bohemia připravuje Schwandorf společně se svými českými sousedy pestrý program složený z koncertů, literárních čtení, výstav, workshopů a komentovaných prohlídek. „Již při prvních přípravných workshopech jsme byli uchváceni zájmem a kreativitou kulturních tvůrců ze Schwandorfu. To, že se i přes pandemii onemocnění Covid-19 podařilo na druhý pokus znovu postavit na nohy program se 60 kulturnímiakcemi, mluví samo za sebe“, uvedla Dr. Veronika Hofinger, ředitelka Centra Bavaria Bohemia, při představení 39-stránkové programové brožury.

Symbolickou hodnotu má pavilon kulturního města na náměstí Oberer Marktplatz ve Schwandorfu, speciálně přebudovaný kontejner v barvách kulturního města. Nabízí informace o kulturnícha turistických nabídkách v sousedních regionech Horní Franky, Karlovarský kraj, Horní Falc, Plzeňský kraj, Dolní Bavorsko a Jihočeský kraj. Kromě toho je pavilon místem setkávání a výměny. „O třech srpnových sobotách se zde budou konat hudební matiné. Plánovanéjsou také další koncerty, literární čtení, promítání filmů a prezentace“, prozradil David Bender, projektový manažer projektu kulturního města, kterého můžete v pavilonu také potkat.

Program Kulturního města Čechy-Bavorsko dosáhne svého vrcholu v květnu 2021 ve Schwandorfu-Fronbergu v areálu Hornofalckého domu umělců v podobě kulturní slavnosti Týden sousedů. „Týden sousedů ve dnech 13. až 16. května 2021 nabídne to nejlepší z Čech a Bavorska – vynikající hudební skupiny, umělecké performance, zajímavé workshopy, řemeslné stánky, tradiční jídla a nápoje a v neposlední řadě slavnostní akt se znamenitými hosty“,těší se Susanne Lehnfeld, která coby vedoucí kulturního úřadu projekt aktivně doprovází.

Pro milovníky vlaků a návštěvníky z České republiky přišlo Centrum Bavaria Bohemia s velice mimořádným nápadem: S „Vlakem za kulturou“ se již samotná jízda promění v zážitek!Během hodinové cesty z Domažlic do Schwandorfu vystoupí pro cestující hudebníci, divadelníci nebo tanečníci z obou zemí.

Dvojjazyčný program naleznete v programové brožuře a na www.bbkult.net. Otevírací doba pavilonu kulturního města je středa až pátek 9 - 16 hodin, sobota 9 - 12 hodin, o prodejníchnedělích a v době konání trhů a kulturních akcí.

klimatizace auto cb

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Víte za co platíte AUTO CB

Hlavní zprávy

 

čez zprávy CEZ pomahej pohybem
uniweb weby