Navzdory osudu. Shromáždění a výstava připomenou transport plzeňských židů

23. ledna 2022 od 13.00 hodin se ve Staré synagoze v Plzni uskuteční vzpomínkové shromáždění u příležitosti 80. výročí transportu plzeňských židů do Terezína.

weby uniweb

„Každý rok se scházíme, abychom si připomněli osudy našich předků, příbuzných a přátel. V minulosti se nám osvědčilo připomínat události Šoa na příkladu konkrétních jedinců, např. na příběhu Věry Kohnové, rodiny Penížkových a dalších. Podobně tomu bude i teď. Představíme osud známé plzeňské rodiny Goldscheiderů, zejména Františka Goldscheidera, terezínského umělce, který útrapy druhé světové války jako jeden z mála z této rodiny přežil. Povyprávět o něm by měl přijet i jeho syn Alexander Goldscheider, který trvale žije v Londýně. Tuto vzpomínkovou akci jsme nazvali Navzdory osudu. Chceme tak připomenout osudy nejen těch, kteří se nikdy nevrátili, ale především těch, kteří se vrátili a podali o svém utrpení svědectví. Chceme poukázat i na to, že Šoa se netýká jen generace, kterou bytostně zasáhla, ale i generací následujících. Té, která se nikdy nenarodila, ale i potomků těch, kteří Šoa přežili. Většina lidí generace našich rodičů už odešla, a tak vnímáme, že dnes je to povinností nás, druhé a třetí generace, vyprávět příběh dál. Vzhledem k tomu, že tentokrát se jedná o významné výročí, chceme program rozšířit ještě o sérii přednášek právě se zástupci druhé a třetí generace v průběhu měsíců leden až březen,“ uvedl předseda Židovské obce Plzeň Jiří Löwy.

K této příležitosti vznikne i unikátní výstava plzeňského fotografa Radovana Kodery. „Bude se jednat vždy o dvojici fotografií. Společná rodinná fotografie potomků přeživších holocaust pořízená klasickým způsobem velkoformátovým fotoaparátem v jejich přirozeném prostředí a fotografie pořízená ze stejného místa bez lidí. Fotografie budou galerijně adjustovány v hlubokých paspartách v zasklených rámech a vystaveny vždy jako dvojice. Každá dvojice fotografií bude doplněna informací o konkrétním přeživším. Text bude v češtině a angličtině,“ říká autor výstavy Radovan Kodera.

NetConcert Angelique Kidjo

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
21.01.2022 17:070 +
 
MNOZIL BRASS

Hlavní zprávy

 

NetConcert Bobby Shew
uniweb weby