Školka na Lochotíně vychází vstříc dětem s dietním režimem

Dětem s celiakií, které potřebují tzv. bezlepkovou dietu, je 60. MŠ v Manětínské ulici schopna zajistit speciální dietní stravování. Dietně nyní vaří pro dvě děti, přičemž v budoucnu by to zvládla i pro více zájemců.


Vychází to z dohody s ředitelkou školky, kterou iniciovalo vedení Jedničky. První plzeňský obvod uvedenou školku spravuje.

„Už před časem se na mě obrátila maminka čtyřleté dívenky s tím, že dcerka má bezlepkovou dietu, kterou však ve školce, kam chodí, nejsou schopni z provozních důvodů zajistit. Začala jsem tedy zjišťovat, zdali je to v některé jiné naší školce vůbec možné. Vstříc mi vyšli v 60. MŠ, kde s dietním režimem mají už své zkušenosti. Ve školce bylo místo, a tak se nám dívenku podařilo umístit právě tam, a její mamince tak odpadla složitá příprava jídla do krabiček,“ vysvětlila starostka Jedničky Ivana Bubeníčková.

Když vycházíme z toho, co říká zákon, školská zařízení dnes nejsou povinná zajistit dietní stravu. „Je to na rozhodnutí jednotlivých školek, záleží na tom, jaké mají možnosti. Já jsem ráda, že jsme se takto dohodli s 60. MŠ, kam je možné přihlásit děti s bezlepkovou, ale třeba i nějakou jinou dietou, která je indikována lékařem. Dítě samozřejmě musí splnit i všechny ostatní požadavky. To znamená, že musí klasicky jít k zápisu jako všichni ostatní. Přijímací řízení se řídí podle kritérií, která jsou rodičům dostupná na webových stránkách https://mszapis.plzen-edu.cz/,“ dodává starostka.

Možnost přeřadit dcerku do 60. MŠ nejvíce uvítala její maminka Lada Ambrožová, která popsala, jak náročné pro ni bylo připravovat plnohodnotnou stravu do školky. „Strávila jsem i tři hodiny denně v kuchyni, bylo to hodně vyčerpávající,“ řekla paní Ambrožová. To, že je dítě celiak, se dozvěděli, když byly dcerce tři roky. „Bylo to velké překvapení, protože v rodině toto omezení nikdo nemá. Museli jsme si k tomu hodně nastudovat a náš režim vlastně úplně celý překopat. A pak jsme narazili ve školce. I proto jsem moc ráda, že se loni v říjnu podařilo dcerku umístit do zařízení, kde jsou schopni připravit dietní stravu. Sice to máme o něco dál, ale i tak spoustu času ušetřím,“ svěřila se mladá maminka z Lochotína.

Již bylo zmíněno, že školka nyní vaří dietně pro dvě děti. „V budoucnu je tento počet možné navýšit i pro další zájemce o dietní stravování,“ ubezpečila ředitelka 60. MŠ Natália Hvozdovská. Školce pak rodiče musí dodat lékařské potvrzení, a to nejlépe již během zápisu. „Ve zprávě pro školní jídelnu musí být diagnostikovaná dieta. O dietním stravování je proškolena vedoucí školní jídelny i kuchařky, což můžeme doložit certifikátem. Vše zajišťujeme pod garancí registrovaného nutričního terapeuta,“ doplnila Hvozdovská.

První plzeňský obvod spravuje dohromady osm mateřských škol, další dvě pak spadají pod základní školy (17. ZŠ a MŠ a 7. ZŠ a MŠ). Všechna tato zařízení navštěvuje dohromady téměř čtrnáct set dětí. Do školek se pravidelně investuje. Letos se bude v 7. MŠ v Kralovické ulici a v 91. MŠ v Jesenické ulici rekonstruovat elektroinstalace, což vyjde na zhruba 16 milionů korun. Stále živý je také projekt na rozšíření kapacity 81. MŠ na Vinicích. Odborná porota loni vybrala vítěznou studii kanceláře Projectstudio8, která v současné době zpracovává projekt. Dalším stupněm bude získání příslušných povolení, přičemž v roce 2026 by se mohlo začít stavět.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka