Skupova Plzeň dokončuje přesun programu

34. ročník Mezinárodního festivalu loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň musel kvůli pandemii ustoupit z června do října.


Nad účastí některých zahraničních hostů sice stále visí otazník, diváci se ale obávat nemusí. Skupova Plzeň zůstává soutěžní přehlídkou toho nejlepšího, co se na českých a slovenských scénách za dva roky urodilo, a i bez části původně plánovaných zahraničních hostů nabídne bohaté menu, plné různorodých výtvarných a loutkářských přístupů, témat a žánrů. Skupova Plzeň se uskuteční v Divadle ALFA a na dalších místech Plzně od 14. do 18. října 2020 a vstupenky se začnou prodávat 1. září prostřednictvím sítě Plzeňská vstupenka.

„Na říjnový termín se nám podařilo přesunout všechny inscenace vybrané do soutěže. Soutěžní část přehlídky, která je zároveň jakousi výkladní skříní současného českého loutkářství, bude tedy kompletní,“ uvedl ředitel festivalu Skupova Plzeň Jakub Hora.

Chybět nebudou přední české loutkové scény, královéhradecký Drak pozve na „Cestu“ inspirovanou slavným dílem jedné z legend americké beat generation Jackem Kerouacem. Liberecké Naivní divadlo vezme diváky na návštěvu k „Hvězdnému poslovi“, neboli k slavnému vědci, matematikovi, astronomovi, filozofovi a fyzikovi Galileo Galileovi. Kousek „Vítězné svině“ inspirovaný povídkami domažlického rodáka Ladislava Klímy přivezou pražské Buchty a loutky. Divadelní odpočinutí od světového chaosu nabídne prostřednictvím křehkých kovových loutek inscenace „Spoutaný trávou“ brněnského Divadla Líšeň. Loutkové zpracování „Krvavého románu“ šumavského všeuměla Josefa Váchala přiveze do Plzně Divadlo LokVar a ostravské Divadlo loutek nabídne operní klasiku „Prodaná nevěsta“. Domácí Divadlo ALFA představí dvě novinky „Pozor, Zorro!“ a „Jenovéfa“. Zábavná představení plná loutkářských lahůdek režíroval dosavadní dlouholetý umělecký šéf Alfy, režisér Tomáš Dvořák.

Na Skupově Plzni nebudou naštěstí chybět hosté ze Slovenska. Bytosti jako jsou lochnesská příšera, yetti, elfové nebo permoníci zavítají na festival v inscenaci „Neviditelní“ Bratislavského bábkového divadla. Malý ztišený „Ostrov Domov“ umělkyně Katanari zkoumá životní cesty a fenomén domova prostřednictvím vyprávění, loutek a objektů. A domů se vydá také žabák ve veselém a dojemném příběhu „Filemon“ Bábkového divadla ze Žiliny.

„A když Covid 19 dovolí, přivítáme v Plzni kromě slovenských divadelníků další statečné zahraniční hosty. Představí se například španělský loutkář Xavier Bobes s inscenací ‚Věci snadno zapomenutelné‘. Doufáme v účast japonských divadelníků a měl by přijet také zástupce společnosti Kawamoto Production, který v Plzni představí dílo mága japonské loutkové animace Kihachira Kawamota, animátora a režiséra, který částečně studoval ve Studiu Jiřího Trnky. Věříme také, že dorazí jeden z nejlepších tvůrců slovinské loutkářské scény, někdejší student pražské DAMU, Matija Solce se svojí verzí Dona Quijota,“ upřesnila dramaturgyně festivalu Petra Kosová.

Program 34. Skupovy Plzně se bude odehrávat v prostorách Divadla ALFA, kulturního centra Moving Station a v Muzeu loutek, kde je k vidění i aktualizovaná expozice Divadla ALFA z dílny kmenového scénografa Ivana Nesvedy. V nabídce doprovodných programů festivalu nebudou chybět oblíbené tvůrčí dílny pro veřejnost, v nichž si zájemci mohou vyrobit vlastní loutku. A uskuteční se i seminář, na kterém Divadlo ALFA představí v rámci evropského projektu Connect up výsledky výzkumu způsobů konzumace kultury dnešními teenagery. Hosté festivalu, divadelníci i diváci, jsou srdečně zváni do stanu na dvoře Divadla ALFA, kde na ně kromě vzájemného setkání čekají krátké zábavné loutkářské kousky, především v podání amatérských divadelníků.

Divadlo ALFA bylo jedním z mála divadel v Česku, která začala hrát po skončení karantény. „Už v červnu jsme se díky tomu naučili zvládat preventivní hygienická opatření, která se vztahují k omezení šíření virových onemocnění, a budeme v nich pokračovat i během festivalu. Jde zejména o pravidelnou dezinfekci prostor, sníženou kapacitu diváků v sálech na bezpečnou úroveň, případně poskytnutí roušek. Festivalové centrum bude umístěno na zahradě Divadla ALFA, mimo vnitřní prostory,“ ujistil Jakub Hora.

Předprodej vstupenek na 34. Skupovu Plzeň bude zahájen 1. 9. 2020 prostřednictvím www.plzenskavstupenka.cz.

Fotogalerie
ČNSO studio

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 15.08.2020 17:06



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka