Slavnosti svobody vyvrcholily konvojem. Navštívilo je kolem 60 tisíc diváků

Přehlídku 250 kusů vojenské techniky a přelet historických letounů sledovalo v neděli 8. května v Plzni na 30 tisíc lidí, kteří se shromáždili po celé trase Konvoje svobody.

Cílená propagace v Plzni

 Jím vyvrcholil 33. ročník Slavností svobody. Ty od čtvrtka do neděle navštívilo kolem 60 tisíc diváků. Slavnosti nabídly vojenské kempy, pietní shromáždění, kulturní program, a především setkání s pěti veterány, muži ve věku 97 a 98 let, kteří v roce 1945 osvobozovali Plzeň a západní Čechy. Z USA přiletěli George Thompson, Herman Geist a Richard Pieper, z Belgie přijeli Louis Gihoul a Valere Gustin. Oslavy, při nichž na pořádek dohlíželo několik stovek městských a státních policistů, se obešly bez větších problémů a incidentů.

„Po dvou letech omezení daných covidem-19 jsme letos opět zažili čtyři krásné dny, kdy nám přálo i počasí. Osobně mě těší obrovský zájem lidí, kteří přišli vyjádřit hold a úctu veteránům, jimž i letos patřila hlavní pozornost. Veteráni měli připravený speciální program, zúčastnili se řady pietních aktů, prohlédli si vojenské kempy, jeli v čele Konvoje svobody, účastnili se speciálního sobotního večera na jejich počest nazvaného Thank you, boys! a další. Z úst veteránů zaznívala letos velmi často slova o tom, že svobodu nemůžeme chápat jako samozřejmost a že nikdy na Plzeň nezapomenou, stejně tak i to, že Českou republiku vnímají jako svůj druhý domov,“ zhodnotil primátor Plzně Pavel Šindelář.

Slavnosti svobody i letos potvrdily svoji jedinečnost v Evropě. Není město, které by každoročně takto velkolepě slavilo konec druhé světové války. Perlou slavností bylo pět válečných veteránů. Obdivuhodní muži plní síly a nadšení pro celý program slavnostních dnů. S přehledem ho zvládli. Tančili, zpívali, radovali se, jeli v konvoji, potkali se s Plzeňany, vzdali hold ostatním příslušníkům 3. armády generála Pattona. Vždy šťastní, že jsou opět v Plzni,“ uvedla radní města Plzně Veronika Jilichová Nová, která doprovázela veterány a v neděli pomáhala i Georgu Thompsonovi před nástupem na tank Sherman. Zachytila i jeho zpěv při hudbě náhodně znějící z Jeepu konvoje. 

Podle radní, jež má na starost propagaci města, byl také mimořádně právě pro veterány a jejich rodiny připravený sobotní večer v režii Michala Cabana Thank you boys! Nabídl ojedinělou show, kdy tank a vojenská technika vjely na náměstí, a to za doprovodu swingové hudby Pilsner Jazz band. „Historická fotovidea o osvobození, citáty veteránů i závěrečná promluva biskupa Tomáše Holuba byly tím, co vyzdvihovalo hodnotu svobody. Když zněla česká hymna z úst Terezie Kapustové, seděli přítomní veteráni pod pódiem a celé náměstí bylo plné dojetí, vděku a díků! Ani já nemám, co jiného dodat, než Thank you, Boys! A pak obrovské díky všem zúčastněným, kteří se na Slavnostech podíleli, odvedli skvělou práci,“ dodala radní.

 „Poděkování patří všem policistům, strážníkům, profesionálním i dobrovolným hasičům z 12 plzeňských jednotek, záchranné službě i Armádě České republiky,“ řekl Aleš Průša, vedoucí Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně. Slavnosti svobody se obešly bez větších problémů. 

„To nejzajímavější z programu letošních slavností jsme nabídli lidem i na sociálních sítích. Živé přenosy byly určeny všem, kteří se z nějakého důvodu nemohli zúčastnit osobně, stejně tak i lidem v zahraničí. Máme velmi pěkné reakce, sledujících byly tisíce,“ doplnila Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně, jenž slavnosti připravuje. 

Konvoj svobody

Konvoj svobody vyjel v neděli 8. května v 11 hodin ze Sukovy ulice na Borech. Vydal se na déle než hodinu trvající cestu po Klatovské třídě, kterou oblehly davy lidí s americkými, českými i belgickými vlaječkami. Posádkám lidé mávali a zdravili je. Členy konvoje byli samotní veteráni, ti si vysloužili největší ovace. Přihlížející z vozidel zdravili američtí veteráni George Thompson z 16. obrněné divize, Herman Geist z 2. pěší divize americké armády a Richard Pieper z 97. pěší divize, stejně tak belgičtí veteráni Louis Gihoul a Valere Gustin. V konvoji jel i Luc Rensonnet, syn zesnulého velitele belgického 17. dělostřeleckého pluku. Konvoj sledovali z balkonu Velkého divadla na Klatovské plzeňský primátor Pavel Šindelář se členy rady města Michalem Vozobule, Veronikou Jilichovou Novou, Lucií Kantorovou a Vlastimilem Golou společně s dalšími hosty.

V koloně projelo na 250 vojenských historických vozidel a ukázek techniky. Diváci mohli vidět hned v úvodu například třicetitunový americký tank M4 Sherman a M8, dále vozy Halftrack M2, M3, M16, Scoutcar, Diamond T981, Ward la Franc, GMC 353 a 352, Dodge WC 52, 51, 56, 57, sanita, Jeep, Harley WLA, Weasel, zrenovovaný automobil Austin K2/Y ambulance z roku 1943 a ambulance Dodge WC54. Z britských to byly motocykly Matchless G3L 1943, B.S.A. M20 1943, Triumph 3hw, duben 1943. V koloně jela také britská štábní auta Morris 10/4 1937, Austin 10/4 Sallon 1939, Jeep Willys a z nákladních Bedford OXD či Morris C8. Nad hlavami desetitisíců lidí prolétly letouny Stinson AT 19B/Reliant Mk III, Boeing B 75 Stearman, a Hawker Hurricane Mk.IV.

Po poledni dorazil konvoj na náměstí Republiky, kde jej přivítalo zaplněné náměstí se souborem písní a tanců JISKRA. Lidé se s veterány fotografovali a diskutovali. Po celé nedělní odpoledne probíhal na náměstí Republiky doprovodný kulturní program. Průjezd konvoje bylo možné sledovat i na velkoplošné obrazovce umístěné na náměstí Republiky a živě byl streamován na facebookové profily města Plzně. Stejně tak byly přenášeny i vzpomínkový akt u Díky, Ameriko! a komponovaný sobotní večer na náměstí Republiky. 

foto: mmp

Fotogalerie
The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka