Starou synagogu rozzářilo Osm světel na oslavu chanuky

Ve dnech 28. listopadu až 6. prosince září plzeňská Stará synagoga i prostor okolo ní. Unikátní světelná instalace nazvaná Osm světel je netradiční oslavou židovského svátku Chanuka.

potisk adapt print

Studenti ateliéru multimediální tvorby Fakulty designu a umění – Sutnarky, pod vedením MgA. Jana Morávka, připravili pro tuto příležitost speciální světelnou instalaci. Podobně jako se po osm dní postupně zapalují svíčky na chanukiji, bude i projekt Osm světel postupně gradovat.

První chanukový večer (28. listopadu od 16.00) se konalo slavnostní zahájení. Zapálení první chanukové svíčky se zúčastnili i významní představitelé náboženského, kulturního a společenského života, například velvyslankyně státu Izrael J. E. Anna Azari, vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon, primátor města Plzeň Martin Baxa a další. V rámci slavnostního zahájení vystoupili studenti Konzervatoře Plzeň, kteří nastudovali židovské písně a modlitby. Představili se pod taktovkou dirigenta a skladatele Václava Benjamína Špírala, který pro tuto příležitost připravil aranže a za inspirace tradičním nápěvem zhudebnil jednu z modliteb.

V průběhu následujících sedmi dnů je světelná instalace otevřená veřejnosti vždy od 16.30 do 20.00. „Prostor synagogy má svoji silnou atmosféru, proto jsme se rozhodli nepřijít s klasickým mappingem a kopírovat základní tvary prostoru. Je to hra světel a ornamentu, která podporuje ducha místa. Není to několikaminutová show, ale světelná instalace“, popisuje Jan Morávek, autor projektu.

Projekt Osm světel bude zakončen 6. prosince v 18.00 koncertem „Nikdy ne 2x stejně“ v podání Zelí-Potkan Orchestra plzeňské konzervatoře opět pod taktovkou Václava Benjamína Špírala, který dodává: „Bude se jednat o jedinečnou orchestrální improvizaci ve spojení hudby a světla.“ Po celou dobu trvání projektu, a ještě do poloviny ledna bude v prostorách synagogy k vidění fotografická výstava Radovana Kodery Světlo v tmách. Celý projekt se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

23. ledna 2022 od 13.00 hodin se ve Staré synagoze v Plzni uskuteční vzpomínkové shromáždění u příležitosti 80. výročí transportu plzeňských židů do Terezína. „Každý rok se scházíme, abychom si připomněli osudy našich předků, příbuzných a přátel. V minulosti se nám osvědčilo připomínat události Šoa na příkladu konkrétních jedinců, např. na příběhu Věry Kohnové, rodiny Penížkových a dalších. Podobně tomu bude i v lednu následujícího roku. Představíme osud známé plzeňské rodiny Goldscheiderů, zejména Františka Goldscheidera, terezínského umělce, který útrapy druhé světové války jako jeden z mála z této rodiny přežil. Povyprávět o něm by měl přijet i jeho syn Alexander Goldscheider, který trvale žije v Londýně. Tuto vzpomínkovou akci jsme nazvali Navzdory osudu. Chceme tak připomenout osudy nejen těch, kteří se nikdy nevrátili, ale především těch, kteří se vrátili a podali o svém utrpení svědectví. Chceme poukázat i na to, že Šoa se netýká jen generace, kterou bytostně zasáhla, ale i generací následujících. Té, která se nikdy nenarodila, ale i potomků těch, kteří Šoa přežili. Většina lidí generace našich rodičů už odešla, a tak vnímáme, že dnes je to povinností nás, druhé a třetí generace, vyprávět příběh dál. Vzhledem k tomu, že tentokrát se jedná o významné výročí, chceme program rozšířit ještě o sérii přednášek právě se zástupci druhé a třetí generace v průběhu měsíců leden až březen,“ uvedl předseda Židovské obce Plzeň Jiří Löwy.

K této příležitosti vznikne i unikátní výstava plzeňského fotografa Radovana Kodery. „Bude se jednat vždy o dvojici fotografií. Společná rodinná fotografie potomků přeživších holocaust pořízená klasickým způsobem velkoformátovým fotoaparátem v jejich přirozeném prostředí a fotografie pořízená ze stejného místa bez lidí. Fotografie budou galerijně adjustovány v hlubokých paspartách v zasklených rámech a vystaveny vždy jako dvojice. Každá dvojice fotografií bude doplněna informací o konkrétním přeživším. Text bude v češtině a angličtině,“ říká autor výstavy Radovan Kodera.

Fotogalerie
weby uniweb zprávy

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Auto CB - Škoda Plus (Tři servisní prohlídky)

Hlavní zprávy

 

Nové Sandero Stepway Dacia
uniweb weby