Starou synagogu rozzářilo Osm světel na oslavu chanuky

Ve dnech 28. listopadu až 6. prosince září plzeňská Stará synagoga i prostor okolo ní. Unikátní světelná instalace nazvaná Osm světel je netradiční oslavou židovského svátku Chanuka.

porsche bory 2022

Studenti ateliéru multimediální tvorby Fakulty designu a umění – Sutnarky, pod vedením MgA. Jana Morávka, připravili pro tuto příležitost speciální světelnou instalaci. Podobně jako se po osm dní postupně zapalují svíčky na chanukiji, bude i projekt Osm světel postupně gradovat.

První chanukový večer (28. listopadu od 16.00) se konalo slavnostní zahájení. Zapálení první chanukové svíčky se zúčastnili i významní představitelé náboženského, kulturního a společenského života, například velvyslankyně státu Izrael J. E. Anna Azari, vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon, primátor města Plzeň Martin Baxa a další. V rámci slavnostního zahájení vystoupili studenti Konzervatoře Plzeň, kteří nastudovali židovské písně a modlitby. Představili se pod taktovkou dirigenta a skladatele Václava Benjamína Špírala, který pro tuto příležitost připravil aranže a za inspirace tradičním nápěvem zhudebnil jednu z modliteb.

V průběhu následujících sedmi dnů je světelná instalace otevřená veřejnosti vždy od 16.30 do 20.00. „Prostor synagogy má svoji silnou atmosféru, proto jsme se rozhodli nepřijít s klasickým mappingem a kopírovat základní tvary prostoru. Je to hra světel a ornamentu, která podporuje ducha místa. Není to několikaminutová show, ale světelná instalace“, popisuje Jan Morávek, autor projektu.

Projekt Osm světel bude zakončen 6. prosince v 18.00 koncertem „Nikdy ne 2x stejně“ v podání Zelí-Potkan Orchestra plzeňské konzervatoře opět pod taktovkou Václava Benjamína Špírala, který dodává: „Bude se jednat o jedinečnou orchestrální improvizaci ve spojení hudby a světla.“ Po celou dobu trvání projektu, a ještě do poloviny ledna bude v prostorách synagogy k vidění fotografická výstava Radovana Kodery Světlo v tmách. Celý projekt se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

23. ledna 2022 od 13.00 hodin se ve Staré synagoze v Plzni uskuteční vzpomínkové shromáždění u příležitosti 80. výročí transportu plzeňských židů do Terezína. „Každý rok se scházíme, abychom si připomněli osudy našich předků, příbuzných a přátel. V minulosti se nám osvědčilo připomínat události Šoa na příkladu konkrétních jedinců, např. na příběhu Věry Kohnové, rodiny Penížkových a dalších. Podobně tomu bude i v lednu následujícího roku. Představíme osud známé plzeňské rodiny Goldscheiderů, zejména Františka Goldscheidera, terezínského umělce, který útrapy druhé světové války jako jeden z mála z této rodiny přežil. Povyprávět o něm by měl přijet i jeho syn Alexander Goldscheider, který trvale žije v Londýně. Tuto vzpomínkovou akci jsme nazvali Navzdory osudu. Chceme tak připomenout osudy nejen těch, kteří se nikdy nevrátili, ale především těch, kteří se vrátili a podali o svém utrpení svědectví. Chceme poukázat i na to, že Šoa se netýká jen generace, kterou bytostně zasáhla, ale i generací následujících. Té, která se nikdy nenarodila, ale i potomků těch, kteří Šoa přežili. Většina lidí generace našich rodičů už odešla, a tak vnímáme, že dnes je to povinností nás, druhé a třetí generace, vyprávět příběh dál. Vzhledem k tomu, že tentokrát se jedná o významné výročí, chceme program rozšířit ještě o sérii přednášek právě se zástupci druhé a třetí generace v průběhu měsíců leden až březen,“ uvedl předseda Židovské obce Plzeň Jiří Löwy.

K této příležitosti vznikne i unikátní výstava plzeňského fotografa Radovana Kodery. „Bude se jednat vždy o dvojici fotografií. Společná rodinná fotografie potomků přeživších holocaust pořízená klasickým způsobem velkoformátovým fotoaparátem v jejich přirozeném prostředí a fotografie pořízená ze stejného místa bez lidí. Fotografie budou galerijně adjustovány v hlubokých paspartách v zasklených rámech a vystaveny vždy jako dvojice. Každá dvojice fotografií bude doplněna informací o konkrétním přeživším. Text bude v češtině a angličtině,“ říká autor výstavy Radovan Kodera.

Fotogalerie
NetConcert Brecker Brothers Band Reunion

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

NetConcert George Duke Band
uniweb weby