Strašičtí si po anketě prosadili i referendum k radaru

Obyvatelé Strašic na Rokycansku si peticí prosadili konání místního referenda o plánovaném americkém radaru. Základnu přitom odmítli již v dubnu v anketě. Vedení obce proto považuje referendum za zbytečný výdaj. Petici podepsalo 845 občanů, ve vsi je 1900 lidí oprávněných hlasovat; výsledky referenda jsou závazné při nadpoloviční účasti voličů.

Jarní servisní akce AUTO CB

Obyvatelé Strašic na Rokycansku si peticí prosadili konání místního referenda o plánovaném americkém radaru. Základnu přitom odmítli již v dubnu v anketě. Vedení obce proto považuje referendum za zbytečný výdaj. Petici podepsalo 845 občanů, ve vsi je 1900 lidí oprávněných hlasovat; výsledky referenda jsou závazné při nadpoloviční účasti voličů. Zastupitelé obce schválili, že všelidové hlasování bude v sobotu 10. listopadu od 08:00 do 20:00, řekl místostarosta František Nerad.
Jde o sedmnáctou obec z okolí vojenského újezdu Brdy, kde se bude referendum konat. Všude radar odmítli. Největší účast, 99 procent voličů, měly Vísky; nejnižší, 23 procent, Spálené Poříčí. Ani ve Strašicích neočekávají vysoký počet lidí u uren. Obec, jejíž vedení se nebrání jednání s ministry a experty, což se nelíbí odpůrcům radaru, navštívila ve čtvrtek ministryně obrany Vlasta Parkanová. O základně diskutovalo přes 30 starostů a místostarostů. Téměř 20, zejména z ligy proti radaru, jich odešlo, údajně na protest pro nevpuštění novinářů do sálu.
Výsledky lokálních referend nejsou pro vládu ani parlament závazné. "Pochybuji, že přijde dost lidí," uvedl místostarosta František Nerad. Přípravný výbor, který nasbíral 845 podpisů, tvrdí, potřebných 951 lidí přijde. "Náš návrh podpořilo podpisem mnohem více občanů, než kolik se jich zúčastnilo nezávazné ankety k této záležitosti," uvedla zmocněnkyně výboru Marcela Paulová. V anketě hlasovalo 453 lidí, z toho podle Nerada přes 200 chalupářů; 40 lidí bylo pro radar, zbytek proti.
Občané budou v referendu odpovídat na standardní obecnou otázku, zda má obec podnikat veškerá zákonná opatření k zamezení stavby základny. Starostové z oblasti ale dosud neví, jakými zákonnými prostředky mohou proti radaru vystupovat. "Neexistuje zákonný prostředek, který lze použít proti radaru nebo pro něj," uvedla Martina Děvěrová z ministerstva vnitra. Možností je vstup obcí do stavebních řízení.
Zastupitelé schválili 80.000 korun na konání referenda. "V přibližně stejně velkém Mirošově náklady nepřesáhly 10.000 korun," dodala Paulová. Do konání plebiscitu povede podle ní tříčlenný přípravný výbor, údajně bez politické příslušnosti, kampaň o radaru.
První právoplatné referendum o radaru se konalo 17. března v Trokavci na Rokycansku. Z 88 zapsaných voličů jich přišlo k urnám 72, z nichž 71 dalo obecnímu zastupitelstvu mandát ke krokům proti radaru.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 17.09.2007 11:52



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka