Strážníci a zaměstnanci městské policie si převzali medaile

U příležitosti 32. výročí vzniku městské policie v Plzni se v Obřadní síni Plzeňské radnice v úterý 9. dubna 2024 dopoledne uskutečnil slavnostní ceremoniál, při němž byli strážníci a zaměstnanci organizace dekorováni stužkami za záchranu životů.


Také za mimořádné činy, statečnost. Předány byli rovněž věrnostní stužky za dlouholetou práci pro město a udělena byla také Medaile cti. 

Slavnostnímu aktu byl přítomen primátor města Plzně Roman Zarzycký, člen Rady města Plzně pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality Jiří Winkelhöfer, velitel městské policie Petr Nováček a další hosté z řad Policie ČR a Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje.  

„Velmi si vážím práce každého strážníka, kteří to v ulici mnohdy nemají snadné. Všem městským policistům děkuji za to, že se ujali služby právě pro město Plzeň. Nejen, že zajišťují bezpečnost v našem městě, ale také pomáhají lidem a zachraňují životy. Jsou to mimořádné činy, které si zaslouží mimořádné ocenění,“ říká primátor města Plzně Roman Zarzycký.

"Jsem přesvědčen, že městská policie je v mnoha případech první na místě události nebo zásahu a její rychlost a rozhodnost jsou klíčové pro úspěšné vyhodnocení situace. Jsem hrdý na naše strážníky, kteří to tak skvěle zvládají. Chtěl bych poděkovat všem složkám IZS, městu Plzeň za dosavadní spolupráci a přál bych si, abychom byli nadále jejich profesionálním partnerem při dalším působení“, uvedl Petr Nováček, velitel městské policie. 

Stužku za záchranu života si převzali:

    • strážníci Dopravní skupiny a služebny Střed Miroslava Suchá, Martin Sýkora a Marek Nesnídal za záchranu malého batolete. V úterý 20. června loňského roku po poledni vběhla na služebnu v Dominikánské ulici mladá žena s bezvládným dítětem v náručí, které nedýchalo. Strážníci si jej okamžitě převzali a začali s poskytováním první pomoci. Mezitím, co se snažil jeden strážník uvolnit dýchací cesty, jeho kolegyně popsala operátorce tísňové linky stav dítěte a řídila se jejími pokyny. Po pár prodýchnutí začalo dítě samo dýchat, mrkat a hýbat se.

    • strážníci Kateřina Raitmayerová a Jaroslav Dvořák, a to za záchranu seniorky, která po několik dnů zůstala s poraněnou nohou uvězněná ve vlastní koupelně. K ženě, jíž potřebovala akutní pomoc, se museli strážníci dostávat oknem. Obavy, které projevila všímavá sousedka o seniorčino zdraví, se ukázaly jako oprávněné, když ji objevili vyděšenou bezmocně sedět u vany. Nemohla vstát a stěžovala si na urputnou bolest nohy. Strážníkům se ženu povedlo uklidnit a odvedli ji do obývacího pokoje. Zde ji přikryli dekou, aby ženu udrželi v teple, postarali se o ni a zavolali zdravotnickou záchrannou službu, která ji po nezbytném vyšetření převezla do nemocničního zařízení. 

Rozdány byly dále stužky za mimořádný čin. Převzít si je přišli:

    • strážníci operačního oddělení městské policie Miroslav Vildman a Petr Voldřich, za rychlé a správné vyhodnocení nebezpečné situace, kdy v kolejišti na trati ve směru Plzeň – České Budějovice ležel opilý mladík. Díky efektivní koordinaci strážníků v terénu dorazily hlídky na místo v pravý čas a zachránily ho.  Muž unikl smrti doslova jen o vlásek.

    • strážníci služebny Bory, Tomáš Holeček, Jindřich Březina a Richard Mařík. Ti dne 8. září zadrželi v Technické ulici na Borech agresivního muže, který brutálně napadl malé dítě, a předali ho Policii ČR. Chlapec měl viditelná krvácivá poranění na hlavě, obličeji, pažích a nohách. Po umístění do služebního vozidla se chlapce ihned ujal jeden z nich a poskytl mu prvotní ošetření. Plačícího chlapečka uklidňoval až do příjezdu přivolané zdravotnické záchranné služby.

    • strážník Pavel J., za rychlý a profesionální zásah vůči zdrogovanému motorkáři. 6. listopadu během hlídkové služby v Liticích narazil strážník na podezřele jedoucího motorkáře. Bez jakéhokoliv zaváhání se proto za ním vydal. Řidič se mu ale snažil zběsilou jízdou uniknout a zcela ignoroval výzev k zastavení. Při jízdě prašnou cestou směrem na Valchu jezdec nezvládl levotočivou zatáčku a se strojem havaroval. Nicméně ani nehoda ho nezastavila a ve svém útěku pokračoval pěšky. Pavel J. muže opakovaně vyzýval, aby zastavil, muž začal znenadání hledat něco po kapsách a otáčet se k němu. Nakonec motorkáře zastavila služební zbraň a hrozba, že ji strážník použije. Muž skončil vzápětí v poutech. Později se ukázalo, že měl hned několik pádných důvodů, proč ujížděl. Kromě při testu zjištěné přítomnosti drog v těle, měl blokované řidičské oprávnění, „áčko“ na motorku si vůbec neudělal a registrační značky na stroj neseděly. Celou záležitost si převzala k šetření státní policie. 

Stužku symbolizující statečnost si zasloužil:

    • strážník Michal Weber. V říjnu minulého roku se ukázal jako odvážný muž, který se nebojí zasáhnout i mimo pracovní dobu, i když mu hrozilo nebezpečí. Společně s přáteli se vydal do jednoho z podniků v Plzni, kde se stala nečekaná událost. Dvě ženy vběhly dovnitř, jedna z nich křičela, že slyšela výstřel venku. Michal okamžitě vyšel ven a spatřil skupinu čtyř agresivních mužů. Jeden z nich dokonce vytáhl basebalovou pálku a namířil ji proti Michalovi. Díky jeho odvaze a chladné hlavě se mu podařilo situaci uklidnit a počkat na příjezd státní policie. 

Medaili cti byla udělena plk. Pavlu Musilovi z Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje za dlouhodobou spolupráci při zajišťování veřejného pořádku a významné zásluhy v oblasti prevence ochrany majetku.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka